Dnes je piatok, 10.júl 2020, meniny má: Amália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Eurofondy a ich reálne využitie v Bratislave

september 04, 2014 - 21:15
Rozhovor s riaditeľom odboru SO/RO pre OPBK PhDr. Stanislavom Brunom z BSK. Programové obdobie 2007-2013 sa skončilo minulý rok. Ako sú na tom projekty realizované z Operačného programu Bratislavský kraj (OPBK) samosprávou na území Hlavného mesta SR Bratislavy? Operačný program Bratislavský kraj je určený pre samosprávu, ale aj podnikateľov na celom území Bratislavského kraja a schválených je v ňom spolu 404 projektov. Keď sa zameriame na projekty mestských častí Bratislavy, tie majú spolu s hlavným mestom schválených 36 projektov.
O aké projekty ide? Čo sa už podarilo bratislavskej samospráve z OPBK zrealizovať?
Zväčša sú to projekty zamerané na tzv. regeneráciu sídiel, čiže na budovanie a obnovu detských ihrísk, parkov, verejných plôch spolu s osadením parkového mobiliáru, herných prvkov a verejného osvetlenia. Hlavné mesto sa napríklad zameralo na podporu integrovanej dopravy a obnovu a budovanie trolejbusových tratí. Projekty na integrovanú dopravu v Bratislave a kraji realizoval rovnako Bratislavský samosprávny kraj. Špecifikom sú integrované stratégie rozvoja mestských oblastí (ISRMO), v rámci ktorých sa môžu obnovovať materské, základné a stredné školy, zariadenia sociálnych služieb, denné stacionáre pre dôchodcov či komunitné centrá. Žiaľ, na ISRMO bolo vyčlenených veľmi málo peňazí a z Bratislavy sú zatiaľ úspešné len dve mestské časti a to Nové Mesto a Rača. Možno sa podpíše zmluva aj so Starým Mestom a Vrakuňou, ale to záleží od ministra pôdohospodárstva. Mestu by to veľmi pomohlo.
 
Je rozdiel medzi projektami na území hlavného mesta a v kraji?
Projekty sú rovnaké, dominuje už spomínaná regenerácia sídiel a budovanie cyklotrás. No starostovia v malých obciach a okresných mestách sú často aktívnejší a úspešnejší. Majú schválené aj 2-3 projekty, o čom môžu niektoré mestské časti len snívať. Je to asi tým, že sú bližšie pri občanovi a iné zdroje na investície nemajú. 
 
Aké projekty sa ešte budú v rámci OPBK u nás realizovať?
Na území hlavného mesta máme ukončených 17 projektov, 19 je v realizácií a ich ukončenie očakávame tento a budúci rok. Sú to spomínané regenerácie, opravy základných a materských škôl, nové zariadenia sociálnych služieb, projekty podporujúce MHD a dôležitá cyklotrasa JURAVA medzi Sv. Jurom – Račou a Vajnormi.
 
Viac sa dočítate v METROPOLE!
 
Za rozhovor ďakuje šéfredaktorka Dagmar Bošanská
Foto: red

- - Inzercia - -