Dnes je streda, 19.jún 2019, meniny má: Alfréd
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V meste a v okolí pribudnú zariadenia sociálnych služieb a jasle

október 08, 2018 - 13:30
V hlavnom meste SR Bratislave a v okolí pribudnú zariadenia sociálnych služieb a jasle. Obnovia ich prostredníctvom finančnej podpory z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) 2014 – 2020.

Hlavné mesto Bratislava ako orgán IROP posudzuje v súčinnosti s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR projektové zámery. Tie sa týkajú rekonštrukcií a novostavieb zariadení sociálnych služieb i zámerov na rekonštrukcie a novostavby jaslí. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

„V oblasti starostlivosti pre deti do troch rokov, jaslí, bolo v septembri predložených deväť projektových zámerov, ktoré vytvoria 180 miest pre deti do troch rokov,“ spomenula Zuzana Onufer. Zriaďovateľmi jaslí, ktorí predložili projektové zámery, sú mestské časti Rača a Nové Mesto, Malacky, Tomášov. O vybudovanie jaslí v Petržalke, Podunajských Biskupiciach, Senci, Miloslavove a Bernolákove sa podľa hovorkyne uchádzali mimovládne organizácie.

V poskytovaní sociálnych služieb na komunitnej úrovni ambulantnou formou pre deti boli zastúpené aj centrum včasnej intervencie a komunitné centrum pre seniorov, denné stacionáre a denné centrá. Posudzovali i nocľaháreň s útulkom a špecializované zariadenie na komunitnej úrovni. V oblasti sociálnych služieb ambulantnej formy alebo pobytovej formy počas tohto leta mesto posudzovalo devätnásť projektových zámerov týkajúcich sa zariadení pre seniorov, rehabilitačných stredísk pre zdravotne znevýhodnené skupiny obyvateľstva a domovov pre seniorov.

Oddelenie sprostredkovateľského orgánu pre IROP v rámci hlavného mesta zriadili v máji 2015 na základe uznesenia vlády SR. Svoje právomoci vykonáva oddelenie v rámci mestského funkčného územia mesta Bratislava. Patria sem mestské časti mesta Bratislavy, okres Senec, Pezinok a Malacky, čo je celkovo 52 subjektov v programovom období 2014 - 2020. Riadiacim orgánom je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Medzi hlavné činnosti oddelenia patrí pomoc mestským častiam a obciam pri príprave projektov na základe výziev IROP, príprava výziev na predkladanie projektových zámerov a žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku. Patria sem aj posudzovanie projektových zámerov a odborné hodnotenie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v spolupráci s externými hodnotiteľmi.

- - Inzercia - -