Dnes je nedeľa, 22.september 2019, meniny má: Móric
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Medzinárodná výstava Agrokomplex

august 01, 2012 - 10:21
Medzinárodná výstava Agrokomplex patrí k najvýznamnejším svojho druhu na Slovensku a stala sa neodmysliteľnou súčasťou európskych kalendárov veľtrhov a výstav. Spĺňa kritériá medzinárodnosti, stanovené celosvetovou Úniou medzinárodných veľtrhov so sídlom v Paríži a predstavuje dlhoročne stabilné zázemie pre úspešnú komunikáciu odborníkov v danom odvetví.

V rámci 39. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex a Národnej výstavy hospodárskych zvierat, ktorej slávnostné otvorenie sa uskutoční dňa 23.augusta o 10,00 hod sú pripravené mnohé zaujímavé akcie, podujatia a ocenenia nielen pre odborníkov, ale aj pre širokú verejnosť najmä rodiny s deťmi.  V expozícii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory môžu návštevníci vyhrať slovenské potravinové koše s  výrobkami so Značkou kvality SK, tradične netradične budú variť Jaroslav Židek a Ľubomír Herko slovenské jedlá z domácich surovín, uskutočnia sa aj furmanské závody.

V spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre bude využitý samostatný výstavný priestor na prezentáciu regiónov Slovenska interaktívnou zážitkovou formou v podobe náučného chodníka a 3D inštalácií zmenšených makiet najzaujímavejších lokalít a artefaktov príslušných regiónov.

Počas výstavy Agrokomplex sú v spolupráci s Mestom Nitra plánované obľúbené „Celoslovenské dožinkové slávnosti“ a „Chrenovské stánky“, ktoré budú plné zábavy, zaujímavých sprievodných akcií i folklóru. Slávnosti budú prebiehať pred vstupom do výstavného areálu a sú voľne prístupné pre širokú verejnosť. Tieto jedinečné podujatia sú príležitosťou pre všetkých, ktorí chcú stráviť teplé augustové dni pri zaujímavom programe a osláviť tak tento jedinečný sviatok chleba. Nebudú chýbať ani Farmárske trhy a Jarmok ľudových remesiel so svojou jedinečnou ponukou výrobkov.

Zaujímavým programom prekvapí aj Slovenské poľnohospodárske múzeum, ktoré je súčasťou nitrianskeho výstavného areálu. Predstaví sa známa Traktorparáda, senobranie, či výstava Modely poľnohospodárskych strojov z minulosti. Nebudú chýbať ani preteky v kosení lúk ručnými kosami, ochutnávka tradičnej meltovej kávy, či ukážky pečenia v klasickej peci. Premávať bude i obľúbený historický vláčik Nitrianskej poľnej železnice.

Počas výstavy bude udelených niekoľko významných ocenení. V rámci Národného programu podpory poľnohospodárskych produktov a potravín bude minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka slávnostne udeľovať ocenenia Značka Kvality SK vybraným poľnohospodárskym produktom a potravinám. Nebudú chýbať ani významné ocenenia ako Zlatý kosák, Šampión výstavy i odovzdávanie rezortných vyznamenaní najlepším pracovníkom rezortu ministerstva.

Novinkou 39. ročníka výstavy je jedinečné podujatie Agrokino, organizované v spolupráci s Centrom výskumu živočíšnej výroby Nitra a Slovenským filmovým ústavom (SFÚ). Prostredníctvom vybraných filmov z archívu SFÚ bude môcť návštevník konfrontovať moderný vývoj v poľnohospodárstve s históriou. Premietať sa budú pozoruhodné dokumentárne filmy zamerané na poľnohospodárstvo, chov zvierat, produkciu potravín, rozvoj vidieka, zachovanie biodiverzity a šetrné obhospodarovanie krajiny.

 

Autor: PR

- - Inzercia - -