Dnes je štvrtok, 21.február 2019, meniny má: Eleonóra
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Fašiangový február

február 03, 2011 - 15:11
Fašiangy sú obdobím od Troch kráľov do polnoci pred Popolcovou stredou. Je to prechodné obdobie medzi zimou a jarou, počas ktorého bývajú plesy a maškarné bály.
Tohtoročná Popolcová – škaredá streda pripadne na 9. marec. Fašiangy sa preto končia deň predtým úderom 24. hodiny. Budú nezvyčajne dlhé! Aj to je zrejme dôvod, prečo sa požičovne kostýmov a masiek začali zapĺňať až koncom januára a dvere na nich sa nezatvorili po celý február. Ich najmenší zákazníci sa najčastejšie túžili dočasne premeniť na lienku, líšku, psíka, žabku, myšku či iné zvieratko. Väčšie dievčatá s romantickými dušami sa prehŕňali medzi princeznovskými kostýmami, zatiaľ čo ich spolužiaci uprednostnili „tvrďasov“ – pirátov, nindžov, kovbojov či spidermanov.

Bratislavské požičovne karnevalových kostýmov a masiek
Domašská 1, Súťažná 18, Hollého 13, Fedinova 12, Šustekova 23, Alstrova 325, Bulíkova 1, Staré záhrady 7, Riazanská 33, Furdekova 12, Košická 46

Pohyblivý sviatok

Dĺžka fašiangov závisí od toho, kedy je Veľká noc. Tá je pohyblivým sviatkom, každý rok je v inom termíne. Dátum Popolcovej stredy, pred ktorou sa fašiangy zavŕšia, závisí totiž od dátumu Veľkej noci. Jeho určenie závisí od výpočtu začiatku astronomickej jari a následného splnu Mesiaca. Preto je Veľká noc niekedy už koncom marca, inokedy začiatkom apríla a v niektorých rokoch v polovici alebo až koncom apríla.

Autor: ALENA KOPŘIVOVÁ
Foto: autorka

- - Inzercia - -