Dnes je utorok, 28.január 2020, meniny má: Alfonz
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tomáš Hulík : Vášnivý fotograf ríše zvierat

apríl 11, 2011 - 12:38
Známy bratislavský výtvarník Viktor Hulík urobil výnimku, keď minulý mesiac umožnil svojmu 35-ročnému synovi Tomášovi vystaviť jeho diela v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici. Ako na vernisáži výstižne zaznelo, skromnosť je krásna vec, ale všetkého veľa škodí...
Tomáš vyštudoval Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského, odbor environmentalistika. V Galérii Z však vystavuje svoje obrazy a možno si v nej pozrieť aj jeho tri filmy.
Ako je to s vami? Žeby jablko nespadlo ďaleko od stromu?

- Fotografovanie a filmovanie patria k mojej práci. Zúčastnil som sa na vedeckých a fotografických expedíciách na ruskom Ďalekom východe, ostrove Sachalin, Borneu, v Malajzii či Nórsku. Prednášal som na svetových zoologických kongresoch a publikoval na tému života bobrov.

Bobry vám priniesli úspech už pred desiatimi rokmi. Kde všade poznajú vašu bobricu Ráchel, ktorej príbeh ste divákom priblížili?
- Filmy o bobroch vysielali okrem Slovenskej televízie aj ORF, NDR, WDR, ZDF, ARTE a Discovery Channel. V týchto dňoch si ho môžu pozrieť aj návštevníci Zichyho paláca. Budem rád, ak ich zaujmú tiež filmy Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase o zvieratách, krajine a tradíciách a Návrat rysov o výchove dvoch rysích mláďat, ktoré sa podarilo vrátiť do voľnej prírody vo Veľkej Fatre.

Ako jeden z mála Slovákov publikujete v prestížnom časopise National Geographic. Čím ste ho zaujali?
- Najprv fotografiami bobrov a neskôr ďalšími s prevládajúcou prírodou a najmä živočíšnou ríšou. Tú vidno aj na výstave v Galérii Z, kde sú o. i. u nás vzácne a ohrozené živočíchy.

Veľa cestujete. Vyžaduje si to vaša práca?
- Cestovanie vyplýva z mojej fotografickej vášne. Hľadám vhodné motívy a zvieratá, ktoré sú „ochotné“ pózovať pred objektívom fotoaparátu. Bohužiaľ, neporušených miest a zvierat, ktoré sa dajú ľahko zvečniť, rapídne ubúda. Čoraz viac sa preto začínam venovať ochrane prírody, aby aj budúce generácie ešte mali možnosť niečo vidieť.

Čo robíte teraz?
- Dokument o Slovensku s názvom Cesty Slovenskom a film o orloch skalných.

Bratislavu v pláne nemáte?
- Ale áno, vo filme Cesty Slovenskom predsa nemôže chýbať! Veď, keď k nám príde turista, Bratislava je najčastejšie jeho vstupnou bránou. Nanešťastie tu veľmi veľa vyžitia nemá, a tak v lepšom prípade ide spoznávať Slovensko inde.

Čo Staré Mesto? Nie je pre vás zaujímavé?
- Určite je! V Horskom parku napríklad žijú chrobáky, ktoré sme nikde inde nenašli, hoci sme ich hľadali. V okolí Starého mosta možno sledovať bobry, alebo vo vežiach hniezdiace sokolíky. Žijú tu tiež kuny a množstvo iných zverov.

A opäť sme v ríši zvierat! Neodkláňate sa filmom o Slovensku od svojich prirodzených tém?

- V žiadnom prípade. Bude v ňom z každého rožka troška, teda aj príroda. Z hľadiska filmovej stránky sa mienim vyhnúť notoricky známym veciam, chcem priniesť nové zvláštne pohľady.

Kam divákov prostredníctvom tohto filmu zavediete?
- Budú to známe aj nepoznané miesta – hrady, zámky, drevené kostolíky a iné. Nepôjdem však do historických exkurzov, ale popíšem aktuálny stav. Neobídem ani hlúpu slovenskú túžbu stať sa zo dňa na deň milionárom. Akoby sme nemali budúcnosť - viď Tatry... Chyba je, že to ľudia akceptujú, tolerujú drzý a neochotný personál, zjedia „sajrajt“ uvarený neschopným kuchárom...

To platí aj pre Bratislavu...
- Tu ma ale viac trápi, že nemáme úctu k svojim predkom a k tomu, čo nám zanechali. Len búrame... Riešia sa tu nejaké Riverparky, ale Kapitulskú a Prepoštskú ulicu v historickom centre nechávajú otcovia mesta napospas. Ani Eurovea nie je podľa mňa nič výnimočné. Prečo do Bratislavy nepozveme svetových architektov? Nech nám poradia, ako skĺbiť staré s novým a trocha zatraktívnia mesto! V Paríži v Louvre postavili pyramídu či celú novú štvrť La Deféns, Londýn má svoju modernú architektúru priamo v centre alebo opäť celú štvrť Docklands. Všeličo sa dá, prečo teda nie aj u nás?
Alena Kopřivová
Foto: archív Tomáša Hulíka


- - Inzercia - -