Dnes je nedeľa, 18.august 2019, meniny má: Elena, Helena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo celoslovenskú protidrogovú súťaž

marec 21, 2013 - 13:43
Projekt Prečo som na svete rád/rada - súťaž, výstava a sprievodné podujatia sa doteraz prezentoval v mnohých krajinách sveta, nielen v Európe, ale napríklad aj v Austrálii a pritiahol vyše 20-tisíc dievčat a chlapcov.

 

Prevencii drogových závislostí je venovaný 19. ročník výtvarnej súťaže pre mladých Prečo som na svete rád/rada. Súťaž patrí medzi kľúčové projekty Ministerstva kultúry (MK) SR a záštitu nad ním prevzal minister kultúry SR Marek Maďarič. Do celoslovenského protidrogového výtvarného projektu s medzinárodnou účasťou sa môžu zapojiť chlapci a dievčatá žijúci na Slovensku vo veku od 14 do 18 rokov so svojimi maľbami, kresbami, grafikami, počítačovými grafikami a kolážami, tiež s návrhmi na plagáty, pohľadnice a tričká. Špeciálna súťažná kategória je určená umeleckým školám, detským domovom a diagnostickým centrám, špeciálnym a základným školám. Zvlášť súťaží i prvých tristo poslaných prác. Uzávierka súťaže je 30. apríla a viac sa o nej dá zistiť na internetovej adrese - http://www.culture.gov.sk/medialny-servis/aktuality-36.html?id=361.
 
Zasadnutie odbornej poroty sa uskutoční 7. mája v Národnom osvetovom centre v Bratislave. Výsledky súťaže vyhlásia 5. júna vo výstavných priestoroch Národnej rady SR na západnej terase Bratislavského hradu. Najlepšie diela z projektu Prečo som na svete rád/rada sa tradične zverejňujú v júni, keď si 26. júna pripomíname Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi. Súťaž vyhlásili Národné osvetové centrum a Kancelária Národnej rady SR v spolupráci s občianskym združením Prečo som na svete rád/rada. Vo svete na projekte spolupracujú stále misie SR pri OSN a zastupiteľské úrady SR v zahraničí. 
 
Projekt Prečo som na svete rád/rada má tri časti. Je to celoštátna výtvarná súťaž, z ktorej sa vyberajú diela na celoslovenskú putovnú výstavu. K výstave sa tradične pripravujú rôzne sprievodné podujatia. Projekt má tiež medzinárodnú rovinu. Do súťaže sa zapájajú aj mladí zo zahraničia a doteraz sa výber ich výtvarných prác predstavil v mnohých krajinách sveta, nielen v Európe, ale napríklad aj v Austrálii. 
 
História projektu Prečo som na svete rád/rada sa začala v Bratislave v roku 1994. Svoj postoj k drogám a drogovej závislosti doteraz jeho prostredníctvom vyjadrilo vyše 20 277 slovenských aj zahraničných chlapcov a dievčat vo veku od 14 do 18 rokov. Do súťaže sa aktívne zapojili aj mladí ľudia z Fínska, Talianska, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Nórska, Poľska a Malty. Výber týchto prác z doterajších 18 ročníkov súťaže sa predstavil na 570 reprízach výstavy na Slovensku, v Rakúsku, vo Fínsku, v USA v newyorskom a ženevskom sídle OSN, v Austrálii - v Canberre, Sydney, Adelaide a v Tasmánii, v nórskych mestách Oslo, Trondheim a Molde, v sídle Rady Európy vo francúzskom Štrasburgu a v ďalších mestách sveta.
 
Autor: SITA
Foto: Archív

- - Inzercia - -