Dnes je štvrtok, 27.jún 2019, meniny má: Ladislav, Ladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ozdobené Vianoce

december 11, 2013 - 12:42
Čo si vyberiete tento rok? Jedľu, smrek alebo trošku pichľavejšiu borovicu? Nielen o výbere vianočného stromčeka sme sa rozprávali s Katarínou Kullovou, majiteľkou záhradného centra Kulla.
Aké sú tohtoročné trendy v zdobení stromčekov?
Časy módnych trendov sú na ústupe, dnes sa pri zdobení vianočných stromčekov viac dbá na osobný vkus, prípadne interiér domova. Nerozhoduje ani materiál, z ktorého sú ozdoby vyrobené – ten sa zase prispôsobuje prostrediu. V meste viac dominuje ligotavé a matné sklo, na chalupách zase prírodné materiály – slama, jabĺčka, perníky.
 
Máme si zvoliť radšej umelý alebo živý stromček? 
Radšej živý – je totiž ekologickejší, čo sa týka jeho „výroby“ i likvidácie, ale aj krajší a napokon i praktickejší. Je s ním menej práce pri „rozkladaní“ a po doznení sviatkov ho netreba skladovať. Počas Vianoc je však nenahraditeľná aj vôňa prirodzene hustého a žiarivého ihličia. A ak je niekomu ľúto, že sa pília stromy, musím zdôrazniť, že živé jedle pestované na tento účel by sa vypílili aj v prípade, že sa nepredajú, pretože treba uvoľniť miesto na nove stromčeky.
 
Borovica
 
V čom sú podľa vás výhody, prípadne nevýhody jednotlivých ihličnanov? Aké druhy si vyberáme u nás, ktorý stromček je počas Vianoc v slovenských domácnostiach najčastejší?
Najpopulárnejšia je jedľa normandská, ktorá sa vo veľkom pestuje práve na tieto účely. Je najsúmernejšie rastená, hustá, neopadáva a vydrží dlhší čas – niekedy vo vhodných podmienkach až mesiace. Smrek má len jedinú výhodu – nízku cenu, má však svoje ale! Rýchlo opadá, je riedky, slabý. Borovica bola u nás populárna v minulosti, pretože dlhšie vydržala. Odkedy sa na Slovensko dovážajú jedličky, o borovice už nie je záujem.
 
Čo hovoríte na atypické riešenia vo vianočnej výzdobe, ako je trebárs polovičný stromček, ktorý sa dá postaviť tesne k stene, prípadne kytica z jedľových vetvičiek...
Takéto dekorácie bývajú časté v malých priestoroch, úzkych chodbách či vo verejných priestoroch. Je to vec vkusu, ale veľmi často ide o praktické riešenie výzdoby pre rodiny bez detí.
 
Jedlička
 
Ako je to v zahraničí s výberom vianočných stromčekov, je v niektorej krajine niečo iné, pre nás netradičné?
Napríklad v Karibiku predávajú vianočné ozdoby po celý rok – okrem gúľ je to množstvo morských živočíchov a morských víl zo skla.
 
A aký stromček máva doma vaša rodina?
Živý, ktorý visí zo stropu. Mávame na ňom ozdoby z prírodných materiálov – slamené domčeky a zvieratká.
 
Smrek strieborný
 
Viac sa dozviete v SLOVENKE!
 
Autor: DENISA MARINKOVIČOVÁ
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -