Dnes je sobota, 07.december 2019, meniny má: Ambróz
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

SDKÚ-DS: So skládkami by mali súhlasiť samosprávne zastupiteľstvá

jún 07, 2012 - 13:14
S umiestnením skládok odpadu by podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša mali súhlasiť samosprávy príslušnej obce alebo kraja. SDKÚ-DS preto do parlamentu predložila novelu zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon).

Ako povedal dnes na tlačovej besede Frešo, v súčasnosti sa budujú stavby, z ktorých ľudia majú strach. Ako príklad uviedol skládku, ktorá mala vzniknúť blízko centra Pezinka, čo vyvolalo odpor ľudí. „Riešime to najjednoduchším a najsprávnejším spôsobom, aby volení zástupcovia, samosprávy vyjadrili súhlas s umiestnením skládky. Vracia sa tým právomoc ľuďom,“ povedal Frešo.
Predseda SDKÚ-DS chce rokovať o podpore novely aj so Smerom-SD. Podľa neho totiž nemá politické zafarbenie. Frešo si myslí, že problém s týmto návrhom môžu mať len developeri. Frešo verí, že zastať sa ľudí je sociálne a že to spravia aj socialisti. Podľa neho ide SDKÚ-DS o elementárnu spravodlivosť pre ľudí. „Prečo by mala skládka nebezpečného odpadu stáť bez súhlasu obyvateľov. Prečo by ľudia nemali rozhodovať, kde budú vyrastať ich deti,“ opýtal sa s tým, že ľudia sa majú právo vyjadriť.
Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Jozefa Mikuša by stavebník musel mať súhlasné stanovisko príslušnej obce a kraja pri skládke nebezpečného odpadu a novej skládke odpadov alebo rozširovaní existujúcej skládky odpadov, ktoré môžu prijať viac ako 10 ton za deň alebo majú celkovú kapacitu väčšiu ako 25 000 ton. „Stavebník by nemohol umiestniť skládku bez súhlasu samosprávy. Posilňujeme tým priamu demokraciu na lokálnej úrovni,“ povedal Mikuš.
Hlavným cieľom zákona je zapojiť do rozhodovacieho procesu pri umiestňovaní skládok odpadu priamo samosprávu a prostredníctvom nej najmä ich obyvateľov. Práve ich záujmy a názory musia byť podľa predkladateľov rešpektované a účinne zohľadnené.
Skúsenosti zo života samosprávy, napríklad v katastrálnom území obce Pezinok totiž ukázali absenciu účinného mechanizmu, ktorý by najviac dotknuté osoby mali k dispozícii pri tak dôležitej otázke, akou umiestnenie skládky v obci je. Účinným mechanizmom s výraznou legitimitou by v tomto prípade malo byť zastupiteľstvo obce a zastupiteľstvo samosprávneho kraja, ktoré by podľa navrhovanej právnej úpravy pri umiestňovaní skládok vydávali alebo nevydávali platné súhlasné stanovisko formou uznesenia. Zastupiteľstvo obce a zastupiteľstvo samosprávneho kraja predstavujú ako orgány samosprávy jeden z hlavných základov každého demokratického systému. Predkladatelia upozorňujú, že treba mať na zreteli právo občanov podieľať sa na riadení verejných vecí priamo alebo prostredníctvom svojich volených zástupcov, čo je jedným z uznávaných demokratických princípov, ktoré by malo byť možné efektívne uplatňovať práve na miestnej úrovni. 
Autor: Sita
Foto: Sita/Jozef Jakubčo

- - Inzercia - -