Dnes je piatok, 10.júl 2020, meniny má: Amália
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Keby bolo po mojom, s Elánom skončím!

marec 14, 2011 - 12:08
„V médiách nás neznášajú, v rádiách nás menej hrajú. Preto sa im musíme podlizovať,“ takýmto vyjadrením šokoval nedávno líder skupiny Elán JOŽO RÁŽ. Pred týždňom zvolali nečakane tlačovku, preto som si to tam išla s ním vyjasniť... Myslel to ten Jožo vážne?
Nie, ja sa nikdy novinárom nepodlizujem, ale fakt je, že v posledných pätnástich rokoch sa novinárska brandža vyvíja katastrofálne. Až mám niekedy pocit, že nikto o nás nechce napísať nič dobré, všetci hľadajú len nejaké škandály, foťáci chodia za mnou a čakajú, kedy ma blesknú v nejakej nevýhodnej situácii. Poviem vám príklad: kupoval som si košeľu, zjavil sa novinár, cvakol ma, než som ho dobehol, utiekol a na druhý deň bola v novinách moja veľká fotka a titulok: Ráž mení kabát! Aký mám mať potom vzťah k novinárom, keď mám s nimi takéto skúsenosti... Preto keď niekto príde za mnou s fotoaparátom a nemá odo mňa povolenie, tak mu ho rozbijem o hlavu, to vám hovorím otvorene. A zaplatím za všetko...

Skupina Elán zabodovala v roku 1980 na Bratislavskej lýre, kde vaša pesnička Kaskadér získala striebornú lýru. Ako si spomínate na tento festival populárnej hudby, ktorý vlastne odštartoval vašu dlhoročnú éru?

Toho festivalu je škoda, taký je môj názor. Vtedy sme boli na vojne a na festivale sme sa zúčastnili, ako nám povedal náš veliteľ, „v civilných hadroch“, čo sa potom riešilo, pretože sme vlastne odišli na opušťák. Hrozila nám basa, ale sme to riskli a vyšlo to. Spievali sme tam nielen Kaskadéra, ale ešte dve pesničky, takže to bol celkom dobrý zásah. Odvtedy sme slávni... (smiech) a vydali sme niekoľko platní, máme dvadsaťštyri platinových. Naposledy, na sklonku minulého roka, nám vyšiel náš posledný album Anjelska daň, kvôli ktorej sme sa s vami zišli.

Album vyšiel, ale až po siedmich rokoch. Prečo vám to toľko trvalo?
Po úspešnom cédečku Tretie oko je veľmi ťažké stále robiť lepšie a lepšie, takže sme veľa vecí odfiltrovali a aj keď sme mali viaceré pesničky už aj nahraté, nakoniec sa na tento album nedostali. Piesne sme tam pustili až vtedy, keď sme boli presvedčení, že je to naozaj dobré, že sa pod to môžeme podpísať. Držíme sa hesla: „Radšej menej ako viac!“ a sme radi, že už teraz je Anjelska daň platinová...

O albume ste povedali, že je skvelý a iný ako tie predošlé... Môžete konkretizovať v čom?
Vo všetkom. Je tam dobrá hudba, dobré texty a má filozofiu – hlavu a pätu. Má proste nejakú výpoveď, niečo skutočne hovorí, čo je pre mňa veľmi dôležité. Zvukovo je posunutý do tvrdšej podoby, je tam viac gitár. Keďže Vašo Patejdl svoje štúdio pred troma rokmi zavrel, vystriedal ho Jano Baláž, ktorý vybudoval vlastné domáce štúdio, za čo sme vďační aj jeho manželke a deťom, že nás tam nechali. Atmosféra v kapele bola pri nahrávaní výborná, máme nového bubeníka Borisa Brnu, ktorý vniesol do kapely rockovejší prejav. Chceli sme odviesť naozaj profesionálnu robotu, preto sme mixáž zverili mladému Slovákovi, ktorý má umelecké meno Peter Aristone a žije v Prahe a ktorého sme si vybrali vo výberovom konaní. Na albume je štrnásť výborných pesničiek rôzneho typu – od slaďákov až po tvrdšie rockové pesničky. V tom je rovnaký, ale zároveň aj iný ako tie predošlé. Je osobnejší.

Je pravda, že už máte takmer pod strechou toľko očakávaný muzikál, ku ktorému ste sa zaviazali v markizáckej súťaži Elán je Elán? Kedy bude mať premiéru a o čom bude?
Je to pravda. Premiéra by mala byť v septembri v pražskom divadle Kalich, v novembri v divadle Heineken Tower v Bratislave. Trvalo to tiež dlhšie, lebo ideu a scenár sme síce mali, len sme nemali divadlo a peniaze. V muzikáli budú staršie piesne, nie z nového albumu, možno sa tam objavia aj dve-tri nové. Scenár píše Boris Filan s Jánom Ďurovčíkom a prezradím len toľko, že bude o prežitej havárii, o ženách, láske, neúspechu, ale najmä o alkohole – dobrej whisky. Anjelska daň je totiž množstvo whisky, ktoré sa odpáli, keď sa skladuje v sudoch – to je strata, s ktorou sa počíta pri výrobe.

Pred troma rokmi ste vypredali slávnu newyorskú Carnegie Hall, následne na to ste povedali, že hráte už len preto, lebo potrebujete peniaze, lebo ste chudobný, inak by ste už len doma fajčili cigáry a pili obľúbenú whisky. To ste nemysleli vážne... Vás muzika už nebaví?

Jasné, že ma to baví... Milujem svoje publikum, svoju muziku aj svoj život, no keby bolo po mojom, tak s Elánom skončím. Ale všetci chcú hrať a zarábať prachy, tak musíme hrať. A čo sa týka tej chudoby, poviem vám, že ja osobne by som už nejako dožil, aj keby sme už nezarábali, ale ostatní potrebujú strašné prachy. V decembri nám napríklad z finančných dôvodov zrušili náš koncert na Pasienkoch v Bratislave. Pripraviť náš koncert, to chce veľmi veľa peňazí, je to náročné, preto hrávame tak málo. No musíme ešte dlho hrať, aby sme sa zahojili...

A naozaj si myslíte, že ste na tomto svete za odmenu? Ako ste to mysleli?
Že som v mojom predošlom živote, teda pred haváriou, bol dosť dobrý na to, aby som v tomto živote už nemusel riešiť nejaké karmické problémy.

Vari lídrovi skupiny Elán došiel životný elán?
Nie, ja mám výborný život. Nepoužívam mobil, počítač... Robím, čo chcem, vlastne až teraz žijem.

Máte trojročnú vnučku. Ako si užívate úlohu starého otca?
Výborne! To je najlepšie, čo mám. Moja vnučka Zuzka, to je bomba! To má pre mňa zmysel!

Ak by sa začala uberať vašou cestou, podporili by ste ju?
Každý si svoj osud musí určiť sám. Takže, ak si to vyberie, nech sa páči. Samozrejme, že jej pomôžem, ako budem vedieť. Keď by sa ma však pýtala na môj názor, tak by som jej to neradil, lebo v našej krajine, a to platí pre všetkých, dnes nikto nemá prachy, tak ani my. To je problém. Dnes je veľmi ťažké vyžiť zo spevu.  

Aj napriek tomu, o čom sme sa zhovárali, sú „traja mušketieri“ – Ráž, Patejdl, Baláž spolu. Máte vari recept, ako si udržať kamarátov?
My sme dobrí spolupracovníci, dobre sa dopĺňame. Stretávame sa pri robote a do súkromia si nekafreme. To je psychohygiena, ktorú pestujeme. To je všetko.

Chcete povedať, že sa ani nepoškriepite pri výbere piesní na albumy?
To je vojna na život a na smrť... Vyvinuli sme nenormálny systém na spravodlivé rozhodovanie. Rozhodujeme tajným hlasovaním a výsledok sa potom rešpektuje...

Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: Peter Procházka a archív skupiny Elán

- - Inzercia - -