Dnes je utorok, 25.február 2020, meniny má: Frederik, Frederika
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Medzinárodný filmový festival v troch mestách

november 29, 2010 - 14:05
Medzinárodný filmový festival Bratislava pokračoval 15. a 16. novembra opäť aj v Banskej Bystrici výberom tých najlepších filmov. Filmu chtivých divákov hostili tri kinosály Europa Cinemas, najmodernejšieho komplexu kín mesta, z ktorých tá prvá sa stala Sálou Juraja Jakubiska.
Banskobystrické festivalové dni Medzinárodného filmového festivalu Bratislava otvorila delegácia významných osobností kultúrneho a spoločenského života. Spolu s prezidentkou festivalu Máriou Rehákovou a producentom Vladimírom Krajniakom sa na otvorení festivalu zúčastnila aj prvá dáma slovenskej divadelnej scény šarmantná a stále usmiata Mária Kraľovičová, ktorá bola ocenená za svoje celoživotné dielo počas otváracieho ceremoniálu MFF Bratislava. Osobitnými a cenenými hosťami boli taktiež vychádzajúca herecká hviezda Samuel Spišák, a najmä herečka a producentka Deana Jakubisková-Horváthová či režisér a rektor Akadémie umení v Banskej Bystrici docent Matúš Oľha. Práve táto škola vychováva pre slovenský film nových režisérov, scenáristov, dramaturgov a hercov a je spolu s VŠMU garantom toho, že aj u nás vzniká nová generácia mladých ľudí zapálená pre čarovný svet filmu.

Prezidentka festivalu Mária Reháková otvorila festival emotívnym prejavom, v ktorom okrem iného povedala:  „Som skutočne nesmierne rada, že sa tento festival koná taktiež v mojom rodnom meste a zúčastňujú sa na ňom také  veľké umelecké osobnosti ako pani Kráľovičová, ktorú si dovoľujem nazvať svojou priateľkou. Festival prináša pravidelne do slovenských miest kus svetovej kultúry a je mojou snahou a povinnosťou zabezpečiť, aby aj na budúci rok bol rovnako kvalitný a pestrý a aby ponúkol to najhodnotnejšie zo svetovej aj slovenskej filmovej tvorby.  Myslím si, že dva festivalové dni v tomto meste, ktoré má najväčší filmový klub na Slovensku, s vyše tisíc členmi, by sa mohli snáď rozšíriť aj na tri. Sprievodné akcie festivalu, ktoré boli doteraz doménou Bratislavy, by sme chceli takto o rok priblížiť návštevníkom neďalekých kúpľov Brusno, ktoré sa stávajú partnerom tohto ojedinelého sviatku filmu.“

Po prezidentke festivalu sa ujala slova aj pani Kráľovičová, ktorá vyjadrila  obdiv a úctu k mestu Banská Bystruca, kde pred šesťdesiatimi piatimi rokmi začínala ako divadelná herečka, a vyjadrila vďaku všetkým tým, ktorí jej v dlhoročnej kariére pomohli a ktorí jej fandili a fandia. Producentka Deana Jakubisková-Horváthová ospravedlnila neúčasť svojho manžela svetoznámeho režiséra Jurara Jakubiska na festivale, ktorý bol náhle hospitalizovaný, a odovzdala v jeho mene  srdečné podravy všetkým prítomným. Vyjadrila nádej, že sa už nielen vo filme začína blýskať na lešie časy, pretože je tu ešte vždy dosť ľudí, ktorí to s kumštom myslia vážne a nehľadia len na krátkodobý zisk a popularitu.

Na otváracom večere premietli  filmy, ktoré priamo súvisia s mestom – sociálny portrét Bude dobre mladej režisérky z Akadémie umení Dany Kojnokovej a Chránené územie Adama Hanuljaka o americkom turné jedinečného bystrického divadla Z pasáže. Začiatok festivalu mal aj slávnostný charakter, keď sa z kinosály číslo jeden stala pri slávnostnom akte krstu Sála Juraja Jakubiska. Deana Horváthová, ktorá bola hlavnou aktérkou krstu a ktorá sa na dvere sály s viacerými umelcami aj podpísala, založila novú tradíciu, ktorá by mala pokračovať a z dverí sály sa tak stane kniha podpisov slávnych umelcov, ktorí navštívili festival. Známa herečka a producentka rozkrojila potom pre prítomných ešte slávnostnú tortu a sľúbila za svojho  manžela aj za seba, že sa budú obaja skutočne snažiť, aby aj ich ďalší pripravovaný projekt, rozsiahla historická freska Slovanská epopeja, ktorý je už scenáristicky pripravený, bol takým kvalitným filmom ako Jakubiskove predchádzajúce projekty Perinbaba, Tisícročná včela, Sedím na konári a je mi dobre či Bathory. Program bystrickej časti festivalu obsahoval nielen dokumenty, ale aj divácky atraktívne strednometrážne filmy a celovečerné filmy, z ktorých zaujala najmä kanadská romantická komédia Modra, ktorú nakrútila na Slovensku dcéra slovenských emigrantov žijúca v Kanade Ingrid Veninger.

Žilinská premiéra MFF Bratislava

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa po prvýkrát vo svojej histórii preniesol aj na sever Slovenska. „Žilina je tretie mesto, ktoré sa zapojilo do Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Teraz som veľmi šťastná, že je to mesto na severe, ktoré bolo doteraz ekonomickým a dopravným centrom severného Slovenska a oddnes to bude aj stredisko kultúrne,“ povedala na tlačovej konferencii prezidentka festivalu Mária Reháková. 


Otvorenie filmového festivalu v Žiline sa nieslo v dvojnásobne slávnostnom duchu, pretože otvárací ceremoniál v modernom nákupnom centre Mirage sa konal 17. novembra, teda v deň osláv Nežnej revolúcie. „Mesto ako Žilina si zaslúži, aby tu bol filmový festival. My radi zo Žiliny urobíme New York a Bratislava nech zostane Washingtonom,“ uviedol s úsmevom majiteľ obchodného centra George Trabellsie. Podujatie moderovala známa slovenská herečka Bibiana Ondrejková, ktorá prišla spolu so svojou hereckou kolegyňou Zuzanou Karnasovou. „Cítim sa ako inventár Medzinárodného filmového festivalu. Asi by som padla do hlbokej depresie, keby sa niečo hrozné stalo a niekto z organizátorov by povedal, že nie sú finančné prostriedky na festival,“ opísala svoje pocity mladá herečka. Riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre a známy slovenský herec Ján Greššo pri otvorení filmových dní v tomto severoslovenskom meste vyslovil vieru, že „aj Žilina naberie pomaly obrátky a bude mať aj svoje špecifické akcie a radosti, ktoré ozvláštnia festivalové dni.“

Po slávnostných príhovoroch si niekoľko desiatok pozvaných hostí mohlo vychutnať kanadský film Trotsky, ktorý získal na zahraničných filmových festivaloch v Tokiu a v Sofii rôzne ocenenia. Prezidentka festivalu Mária Reháková v závere uviedla, že dvanásty ročník MFF Bratislava považuje za úspešný. Podľa nej o tom svedčí nielen osobná účasť významných zahraničných režisérov, ako sú napríklad Jan Švankmajer, Pablo Trapero alebo Kornél Mundruczó, ale aj návštevnosť festivalu, ktorá sa pohybuje okolo 25-tisíc ľudí. „Samozrejme, nebudeme spať na vavrínoch, ale ideme ďalej,“ dodala Mária Reháková.  

MFF v metropole východu v Košiciach po tretí krát

Počas troch dní (12 – 14. novembra) mali košickí diváci možnosť vidieť výber filmov z nesúťažných sekcií festivalu v kine Úsmev, v košických Kasárňach a vo filmovom klube Cinefilm.
Dvanásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa tento rok konal už začiatkom novembra s cieľom vyhnúť sa predvianočným stresom a v relatívne pokojnom období roka priniesť to najlepšie z filmovej tvorby celého sveta. Do regiónov prišli filmy, ktoré vybral programový a umelecký riaditeľ festivalu.

„Festival v Bratislave sa končil slávnostným záverečným ceremoniálom vo štvrtok 11. novembra a hneď nasledujúci deň sa začala v Košiciach trojdňová prehliadka vybraných filmov,“
povedal Vojtech Kabáth, výkonný riaditeľ festivalu, ktorý pod moderátorskou taktovkou Kataríny Žitniakovej otvoril festivalové dni v kine Úsmev. V ten večer si diváci pozreli pôvabnú britskú komédiu Stephena Frearsa – Tamara Drewe. Stephen Frears je jedným z najúspešnejších súčasných britských režisérov a pracoval na filmoch ako Kráľovná či Nebezpečné známosti. Festivalové dni v Košiciach v rámci svojho programu ponúkli filmy ako Detičky či podarenú bulharskú komédiu Misia Londýn, ktoré boli nominované medzi divácky najobľúbenejšie filmy tohtoročného festivalu. Zaujímavý bol aj poľský film Krst, ktorý sa v uplynulom roku zaradil medzi najkomentovanejšie domáce projekty, či film zo Spojených arabských emirátov režiséra Aliho Mostafa – Mesto života.

Divákom všetkých vekových kategórií patril film The Runaways režisérky Florie Sigismondiovej o neslávne slávnej dievčenskej kapele zo sedemdesiatych rokov. Tento film od svojho uvedenia slávi výrazný úspech a jeho zaradenie do programu festivalových dní v Košiciach nebol náhodný. V rámci programu v Košiciach bol prezentovaný aj blok nových dokumentov slovenských tvorcov, ktorý bol premietaný špeciálne tu. „Celkovo bolo vo východoslovenskej metropole odpremietaných takmer tridsať filmov a nárast návštevnosti oproti minulému roku potvrdzuje správnosť stratégie prinášať kvalitné festivalové filmy aj do regiónov,“ uzavrel Kabáth.

Autor: ANDRIJAN TURAN, KATARÍNA KLIŽANOVÁ RÝSOVÁ, ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: Tony Štefunko, Oliver Ondráš


- - Inzercia - -