Dnes je sobota, 06.jún 2020, meniny má: Norbert
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kultúrne leto oslávilo svoje 35. výročie bravúrne

október 15, 2010 - 14:12
Kultúrne leto sa pre tento rok v hlavnom meste nadobro skončilo. Riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného centra Vladimír Grežo má však doteraz v živej pamäti preplnené námestie s tisíckami nadšených divákov. Keď si ešte aj dnes pozrie vystúpenia rôznych umelcov zo záznamu, z atmosféry, ktorá panovala počas ich vystúpení, mu behá mráz po chrbte.
Čo bolo vo vašom prípade prvotným podnetom k tomu, že ste sa stali riaditeľom BKIS?
Prvým podnetom bolo vyhlásenie výberového konania na miesta, kde som z opačnej strany ako umelec už dlho spolupracoval, a zdalo sa mi zaujímavé môcť ovplyvňovať veci, aby sa diali
v prospech projektov, v prospech scén a ulíc, v ktorých som vyrastal. A tiež som bol veľa na cestách a mal som pocit, že možno je čas sa vrátiť zo všetkých tých potulných vystúpení, na ktorých som strávil veľa času, a byť viac vo svojom meste.

Vaša práca určite nie je jednoduchá. Čím je pre vás ale aj po rokoch lákavá?

Najmä tým, že neustále prináša nové nápady a podnety z vonkajšieho prostredia, a ak sa tie podaria, tak ľudia z môjho okolia a v „mojom“ meste – ak to môžem tak povedať – teda v meste, v ktorom som vyrastal, z nich majú úprimnú radosť a môžem sa s tými ľuďmi stretávať. Skrátka, tá ozvena tu je : ).

BKIS sa v médiách objavuje najčastejšie v súvislosti s Kultúrnym letom, ale vy sa venujete aj ďalším aktivitám.

BKIS žije celý rok kultúrou a cestovným ruchom. Začíname 5. januára a končíme 24. decembra. Medzitým sa deje všetko, čo je spojené s ročnými obdobiami – od bálov, Dní Bratislavčanov, otvorenia letnej sezóny a ďalších udalostí súvisiacich s turizmom v hlavnom meste, cez bohatú kultúrnu jeseň, jazz, až po Vianoce. Takže sa naozaj venujeme všetkému, čo sa hýbe okolo kultúry a cestovného ruchu v Bratislave.

Ďalší ročník Kultúrneho leta je úspešne za vami. Ako by ste ho s odstupom času zhodnotili?
Tohtoročné Kultúrne leto bolo zaujímavé a iné, bolo výročné – 35. Ale bolo iné aj v tom, že sme mali viac malých spoluprác, množstvo nových projektov nás oslovilo a som rád, že sme ich mohli podporiť. Možno bolo menej megaprojektov, ako bol Sting a iné koncerty, no, naopak, vznikli menšie programové cykly a podujatia na nových miestach, a to je skvelé. A dobré je, že sa nám podaril väčší zásah, čo sa týka žánrovej rozdielnosti a pestrofarebnosti, a to si myslím, že Kultúrnemu letu svedčí.

V rámci posledného Kultúrneho leta oslávila Viva Musica piate výročie. Ako ste spokojný s vývojom tohto festivalu?
Som najmä rád, že to je jeden z festivalov, ktorému sme mohli pomôcť, keď vznikal, a tým sa naša spolupráca zrodila pri úplnom začiatku. No a dnes je to jednoducho festival, ktorý nemá problém obsadiť najväčšie námestie a urobiť program, pri ktorom mi ešte dnes behá mráz po chrbte, keď si pozriem fotografie z námestia alebo záznam z koncertu.

Ako riaditeľ BKIS ste mali možnosť spoznať sa s množstvom svetoznámych umelcov. Ktorý z nich vám najviac utkvel v pamäti a prečo?
Pre mňa asi najväčší zážitok bolo stretnutie so Stingom a s jeho neuveriteľnou pohodou, s Chickom Coreom ako s hudobnou legendou alebo aj s Ramónom Vargasom a jeho mexickým temperamentom a neuveriteľnou energiou.

Čo zaujímavé pre diváka plánujete do najbližšieho ročníka Kultúrneho leta?
Chceli by sme, aby vznikli nové scény na nových miestach, tiež by som chcel, aby malo Kultúrne leto väčší zásah a získalo si mladšiu generáciu. To znamená, aby boli projekty typu Bratislava –inline viac v uliciach. Rovnako sme si tento rok odskúšali Kultúrne leto v mestských častiach, kde malo veľký ohlas, keď sa mladí umelci, ktorých poznajú tieto mestské časti, zjavili na scéne. To sa mi veľmi páčilo.

Tento rok počasie veľmi neprialo, mali ste v súvislosti s týmto faktorom problémy počas Kultúrneho leta, napríklad v súvislosti s návštevnosťou?
Je pravda, že divák rovnako vníma, keď je veľmi teplo, ako aj keď prší. Ale treba povedať, že to počasie nakoniec nemalo až taký strašidelný dosah, pretože ľudia na veci, ktoré sa im páčia, prídu, či so slnečníkom, alebo s dáždnikom.

Určite máte v súvislosti s prípravou každoročného festivalu Kultúrneho leta isté predstavy, akým smerom by sa mal uberať. Aké sú vaše plány do ďalekej budúcnosti?
Rád by som videl, že sa do Kultúrneho leta zapojí takpovediac celé mesto. To znamená, že sa dotkne každého, kto je v lete v Bratislave, alebo, naopak, nikto sa mu v lete nevyhne. A možno aj taká predstava, ktorá je spojená s najväčším letným mestským festivalom v Európe, čo je podľa môjho názoru festival Fringe v Edinburgu, kde je naozaj 200 scén, vychádzajú noviny, ktoré vás denne informujú o tom, čo sa na týchto scénach deje, čím festival práve žije, a majú z toho radosť ako návštevníci, tak aj domáci.

Dá sa povedať, že už v týchto dňoch začínate pracovať na ďalšom ročníku alebo kedy s prípravami začínate naplno?
Taký záver a hodnotenie festivalu prebieha teraz, no ozajstné prípravy festivalu už naplno začínajú v decembri.

Autor: VERONIKA VANDRAŠEKOVÁ
Foto: archív V.G.

- - Inzercia - -