Dnes je štvrtok, 27.jún 2019, meniny má: Ladislav, Ladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Veriaci za Bezáka bojovali v Brne!

november 01, 2013 - 08:47
Mimoriadne rušno bolo minulý týždeň na Morave, kde sa zišli českí a slovenskí biskupi na ich spoločnom zasadnutí vo Vranove u Brna. V brnianskej Katedrále sv. Petra a Pavla sa v stredu 23. októbra konala slávnostná bohoslužba, na ktorú dorazilo aj veľa veriacich zo Slovenska. Prišli sem protestovať za odvolaného trnavského arcibiskupa a žiadali svojich cirkevných zástupcov, aby pomohli Róbertovi Bezákovi a umožnili mu obhájiť sa pred pápežom.
Keď si zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska dohovárali 76. plenárne zasadanie s členmi Českej biskupskej konferencie vo Vranove u Brna, určite netušili, že na ňom bude tak rušno. 
 
Prechádzali uličkou hanby
Priaznivci odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka zorganizovali do Brna autobusový zájazd z Trnavy a Bratislavy, aby najmä slovenským biskupom dali najavo, že nie sú spokojní s tým, ako sa celá kauza Bezák uzatvorila. Obľúbený arcibiskup bol najskôr zdiskreditovaný a potom odvolaný zo svojho úradu bez toho, aby dostal šancu obhájiť sa a vyvrátiť falošné obvinenia. Slovenskí veriaci sa spojili s českými a pred brnianskou Katedrálou sv. Petra a Pavla, kde sa konala slávnostná bohoslužba, vytvorili tzv. uličku hanby, ktorou museli cirkevní hodnostári prejsť a vypočuť si hlasitý nesúhlas prítomných. „Pretože náš hlas nie je vo Vatikáne počuť, tak sme prišli za našimi biskupmi, aby sme ich požiadali o pomoc v tejto veci. Svoju nespokojnosť sme prejavovali troma spôsobmi. Zhromaždením vonku s transparentmi a spievaním piesne Klopeme na Františkovu bránu, tichým držaním obrázkov, pretože pred Krista predstupujeme so starosťou o tohto arcibiskupa, ktorý nemohol byť prítomný fyzicky. A na záver bohoslužby sme odovzdali naše upomienky biskupom a poprosili ich, aby požiadali vo Vatikáne o vypočutie odvolaného arcibiskupa,“ napísal Miroslav Müller na internetovej stránke podporujúcej Bezáka. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Autor: Roman Slušný
Foto: 

- - Inzercia - -