Dnes je nedeľa, 17.január 2021, meniny má: Nataša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Alkohol za volantom má byť trestný čin

máj 17, 2011 - 21:56
Parlament posunul vládnu novelu zákona o cestnej premávke, 17-roční by sa tak mohli dostať k vodičáku.
Foto: 

Alkohol za volantom sa má stať trestným činom – ak sa šofér pustí na cestu s jedným promile (0,476 mg/l) alkoholu v krvi alebo pod vplyvom návykovej látky, bude mu hroziť rok väzenia. Rovnako prísne sa budú posudzovať prípady tých, čo odmietnu dychovú skúšku, respektíve vyšetrenie na zistenie návykovej látky. Toto sprísnenie prináša novela zákona o cestnej premávke, ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania. „Ak si šofér sadne za volant pod vplyvom alkoholu, tak sa z auta stáva nebezpečná zbraň, zabíjajúca nevinných ľudí,“ myslí si predkladateľ zákona, minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).

Pre alkohol za volantom chcú zaviesť aj zásadu trikrát a dosť. Ak bude vodič tretíkrát prichytený pod vplyvom alkoholu, doživotne príde o vodičský preukaz. Rozpätie medzi jednotlivými zadržaniami dokladov pritom nesmie byť dlhšie ako desať rokov. Lipšic odmieta, že by takéto opatrenie mohlo byť retroaktívne. "Ten tretí trest za alkohol - ak niekto bude mať tretí trest za alkohol a dostane doživotné odobratie vodičáku, to je trest za ten tretí skutok. To nie je trest za tie dva nejaké predchádzajúce spoločný," argumentuje minister, podľa ktorého je tretí trest prísnejší preto, že ide už o recidivistu.
Podstatnou novinkou je aj plánované zavedenie možnosti, že aj sedemnásťroční budú môcť získať vodičský preukaz. Tí však budú musieť rok šoférovať pod dohľadom skúseného vodiča (prevažne by malo ísť najmä o rodiča), ktorý má za volantom aspoň 10-ročnú prax. Ak vodič získa vodičský preukaz krátko pred osemnástkou, so spolujazdcom musí jazdiť aspoň tri mesiace. Toto opatrenie je inšpirované skúsenosťami zo zahraničia, napríklad z Nemecka, kde počet nehôd mladých po takomto opatrení klesol.

Ďalšou zmenou je zámer zvýšiť ochranu chodcov a cyklistov na priechodoch pre chodcov. Ak vodič nedá chodcovi alebo cyklistovi prednosť, pokuta dosiahne 60 až 300 eur, prípadne môže prísť na dva roky o vodičský preukaz. Novela prináša aj ďalšie zmeny smerom k bezpečnosti premávky, napríklad povinnosť zúčastňovať sa na doškoľovacích kurzoch pre tzv. notorických porušovateľov pravidiel, teda ak je vodič za jeden rok trikrát potrestaný za porušenie dopravných pravidiel.

Novela sa dotýka aj vodičov kamiónov nad 12 ton, ktorí budú mať právo použiť nevyhnutné úseky ciest druhej a tretej triedy len v prípadoch, ak sa pri nich nachádza miesto nakládky alebo vykládky tovaru alebo vtedy, ak by sa na danom úseku nenachádzala cesta prvej triedy a využitie zvyšných ciest by predstavovalo veľké predĺženie trasy.

Autor: SITA
Foto: AP Photo/Steve Helber

- - Inzercia - -