Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Študenti pomáhajú znevýhodneným deťom: Upravili im autíčka na mieru

august 15, 2016 - 10:19
Hoci sú prázdniny, šikovní mladí ľudia si namiesto plaviek či turistického oblečenia „obliekli“ kreativitu, prácu nadčas a ochotu pomáhať. V rámci odbornej letnej stáže urobili niečo, čo sa skutočne počíta. Špeciálne na mieru trom zdravotne znevýhodneným deťom upravili detské autíčka tak, aby sa na nich mohli voziť.
Foto: 
Socia

Invenční študenti konštrukčne upravili tri autíčka, pričom pomohli dvom dievčatkám a chlapčekovi Šimonkovi, ktorí sú klientmi Centier včasnej intervencie v Bratislave, Prešove a Žiline. Ak sa na Slovensku narodí zdravotne znevýhodnené dieťa, rodičia často dlhodobo a bezúspešne hľadajú pomoc a  odpovede na komplikované otázky. V Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Prešove a Košiciach však začali pôsobiť centrá včasnej intervencie, ktoré sú založené na princípoch multidisciplinárnej spolupráce a pracujú s rodinou ako celkom, teda nie iba s dieťatkom. V rodine tak výrazne posilňujú vnútorné možnosti, aby bezpečne zvládla rozvoj a výchovu svojho znevýhodneného dieťaťa.

powermobility2016_3.jpg

Foto: 
Johnson Controls

Čo je včasná intervencia?  „Je to sociálna služba, ktorej súčasťou je aj individuálny plán rozvoja dieťaťa. Práve vďaka spomínaným mladým ľuďom z letnej stáže tri deti spoznajú nepoznané – budú môcť samy rozhodovať o tom, ako a kam sa budú pohybovať. Doteraz im to ich zdravotný stav neumožňoval,“ hovorí Vladislav Matej, výkonný riaditeľ nadácie SOCIA a koordinátor projektu rozvoja včasnej intervencie na Slovensku.

Autíčka dostali deti aj vďaka pomoci vývojových centier spoločností z automobilového sektora Johnson Controls a Yanfeng Automotive Interiors (YFAI) v Trenčíne, ktoré už po tretí raz  umožnili študentom zúčastniť sa na projekte Power Mobility. Jeho hlavnou myšlienkou je zvýšiť kvalitu života rodín a ich detí so zdravotným znevýhodnením.

powermobility2016_1.jpg

Foto: 
Johnson Controls

- - Inzercia - -