Dnes je sobota, 08.august 2020, meniny má: Oskar
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Riaditeľka Miss Folklór Barbora Palovičová: Súťaž je oslavou radosti, krásy a tradícii

september 08, 2016 - 11:04
Talent, krása a láska k tradičnej ľudovej kultúre. To všetko sa spája so súťažou krásy Miss Folklór, ktorá už má za sebou nultý ročník. Jej oficiálny prvý ročník bude v mnohých ohľadoch ešte výnimočnejší. Viac o krásnom projekte nám priblížila jeho riaditeľka BARBORA PALOVIČOVÁ.

Matúš Lago

Na Slovensku už máme dve veľké súťaže krásy, prečo ste sa rozhodli založiť ďalšiu súťaž krásy Miss Folklór?

Celý môj život je silno ovplyvňovaný ľudovou kultúrou. Keď ma osud priviedol až do Lúčnice a mala som možnosť zúčastniť sa na národnej súťaži Miss Universe, postupne sa začalo formovať moje presvedčenie, že kamkoľvek prídete, keď prezentujete našu ľudovú kultúru, ľudia vám prejavujú sympatie a obdiv.

Spojenie krásy a talentu je veľký dar od Boha a životné šťastie. Vlani už k realizácii nechýbalo veľa, keď ma s rovnakým nápadom oslovili moji priatelia Jakub Filipko a Vlado Michalko, folkloristi a organizátori projektu Dobrá Východná, ktorý celú súťaž zastrešuje.

img_8547.jpg

Foto: 
archív B.P.

Barbora Palovičová bola členkou prestížneho folklórneho súboru Lúčnica

Čím sa odlišuje Miss Folklór od iných súťaží krásy?

Nie je to klasická súťaž krásy a od našich známejších súťaží sa v mnohom líši. Snažíme sa o zostavenie programu, ktorý je oslavou radosti a krásy s prvkami súťaže Miss. To znamená, že program staviame hlavne na prezentácii finalistiek a ich talentu v ľudovej tvorbe. Z formátov súťaží Miss sme zachovali len súťažné disciplíny a korunováciu víťazky, v našom prípade tradičnou ženskou partou. Promenádu v plavkách sme nahradili promenádou v svadobných partách.

Čo by malo vyžarovať z víťazky Miss Folklór? Okrem krásy musí oplývať aj nejakým špeciálnym talentom? 

Pozitívne na celej súťaži je, že finálová zostava dievčat je taká vyrovnaná, že každú z nich si viem predstaviť ako víťazku Miss Folklór. Sú krásne, majú špecifický vzťah k ľudovej kultúre a disponujú talentom, ktorý predstavia vo voľnej disciplíne. Či už je to spev, tanec, hra na hudobnom nástroji alebo zručnosť v ľudových výšivkách.

Aké výhry čakajú na šťastnú výherkyňu súťaže Miss Folkór?

Koncept súťaže nestaviame na atraktivite materiálnych cien, ale na myšlienke a záujme dievčat zúčastniť sa na súťaži preto, aby prezentovali, čo rady robia, a to je slovenský folklór. No prvkom prevzatým zo súťaží Miss je tiež oceňovanie víťaziek darmi, ktoré určite potešia. Pre víťazku sme dali vyrobiť špeciálny bicykel v imitácii modrotlače, pripravené sú hodnotné ceny starostlivosti o pleť, wellness poukazy, víkendový pobyt v Tatrách, bezplatné štúdium MBA na European Institute v Prahe v oblasti bezpečtnostného a krízového manažmentu.

img_8558.jpg

Foto: 
archív B.P.

Riaditeľka súťaže Miss Folklór je taktiež I. vicemiss z roku 2007

 Pred veľkým finále ste strávili čas na sústredení vo Východnej. Čo všetko tam museli dievčatá absolvovať?

Sústredenie bolo zamerané hlavne na stmelenie kolektívu. Keď chceme zostaviť kvalitný program, je dôležité, aby sa dievčatá poznali a chápali zmysel celej súťaže. Veľkou devízou je aj to, že všetky dievčatá sú folkloristky, zvyknuté na pódium a divákov. Trénovali sme správnu chôdzu, nastavovali voľné disciplíny a strávili sme dva dni fotením so špičkovým fotografom Matúšom Lagom. Okrem iného vznikli krojované vizuály dievčat, ktoré majú možnosť vaši čitatelia vidieť na stránkach časopisu či na webe.

Svojím hlasovaním môžu vybrať víťazku Miss Folklór týždenníka Slovenka, ktorá vyhrá spolu s vyžrebovaným čitateľom hodnotné balíčky od kliniky Dermarevolta. Počas sústredenia sme nacvičovali aj predstavenie finalistiek na bratislavskom Hlavnom námestí počas akcie Slovenka, ktoré sa bude konať 8. septembra. 

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní SLOVENKY č. 35

- - Inzercia - -