Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zlínski študenti dizajnu odevu vystavujú v Satelite

september 29, 2016 - 12:32
Výstava Od hlavy po päty v galérii Slovenského centra dizajnu Satelit je dokladom toho že moravský Zlín, známy históriou obuvníckej firmy Baťa, nie je iba unikátnym mestom funkcionalistickej architektúry, ale aj súčasného dizajnu
Foto: 

Tvorbu študentov dvoch dizajnérskych ateliérov zo Zlína možno bližšie spoznať na výstave v bratislavskej galérii Slovenského centra dizajnu (SCD) Satelit. Výstava Od hlavy po päty predstavuje práce študentov dvoch dizajnérskych ateliérov Fakulty multimediálnych komunikácií Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne - Design odevu a Design obuvi, ktorých dlhoročná koncepcia nadväzuje na tradíciu a odkaz tohto priemyselného mesta. V Satelite sídliacom v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 si ju možno pozrieť do 23. októbra. Výstavu ukončí módna prehliadka na podujatí Fashion LIVE! v Starej Tržnici, agentúru SITA o tom informovala Helena Veličová zo Slovenského centra dizajnu.

Výstava je dokladom toho že moravský Zlín, známy históriou obuvníckej firmy Baťa, nie je iba unikátnym mestom funkcionalistickej architektúry. Je aj jedným z centier kreatívneho priemyslu v Českej republike, na ktorého rozvoji sa veľkou mierou podieľa aj Univerzita Tomáša Baťu. Ateliér Design odevu sa v Bratislave prezentuje výberom autorských odevných kolekcií študentov pod vedením Márie Štranekovej. Tematicky sa zameriavajú na aktuálne pojmy odevného dizajnu: inovácia, tradícia a udržateľná móda. Ateliér je špecifický svojím zameraním na oblasť priemyslu a módneho marketingu, čoho výsledkom je aj prezentovaný projekt U tebe. Je to názov multiodborového projektu a zároveň značky odevov a módnych doplnkov, ktoré vznikli v spolupráci s Univerzitou Tomáša Baťu. Študenti každoročne vytvárajú koncept a formu odevnej kolekcie na prezentáciu univerzity, ale i na komerčné účely. Kolekcie sú navrhované v štýle vyhovujúcom študentom s ohľadom na súčasné módne trendy. Predstavená kolekcia U tebe -ICONS/2016 bola napríklad inšpirovaná ikonickými kúskami, ktoré by nemali chýbať v šatníku žiadneho študenta, či ide o "rebela", alebo "šprta". Ateliér Design obuvi pod vedením Jany Buch koncepčne nadväzuje na dlhoročnú tradíciu výroby obuvi v Zlíne. Jeho študenti si osvoja remeslo, potrebné technológie, ale aj znalosti z anatómie. Obuv navrhujú tak, aby rešpektovala, chránila a zdobila chodidlo v súlade s aktuálnymi trendmi. Súčasťou štúdia je i dizajn a tvorba galantérie. Na výstave je prezentovaný výber z aktuálnych prác študentov bakalárskeho a magisterského štúdia ateliéru Design obuvi Fakulty multimediálních komunikácií Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne. 

Výstavy v galérii SCD Satelit sú otvorené denne okrem pondelka od 13:00 do 18:00 a vstup na ne je voľný. Satelit, galéria dizajnu SCD je nielen priestor na prezentáciu celej šírky dizajnérskej tvorby, od grafického až po priemyselný a autorský dizajn, ale slúži i ako kontaktný bod pre záujemcov o informácie z oblasti dizajnu. Viac o galérii Satelit možno nájsť na webstránke Slovenského centra dizajnu http://www.sdc.sk.

- - Inzercia - -