Dnes je nedeľa, 17.január 2021, meniny má: Nataša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

BSK: Študenti župných škôl predstavujú slovenskú kuchyňu Bruselu

november 08, 2016 - 18:06
Týždeň slovenskej kuchyne má za úlohu prezentovať modernú slovenskú kuchyňu s tradičnými prvkami. Menu, ktoré vymysleli a až do štvrtku budú pripravovať študenti z Bratislavského kraja, bolo pripravované v spolupráci so Slovenským zväzom kuchárov a cukrárov. Týždeň slovenskej kuchyne sa začal v pondelok 7. novembra v Brusel a podujatie je súčasťou aktivít pod záštitou SK PRES 2016, na základe spolupráce BSK, MZVaEZ SR, Stáleho zastúpenia SR pri EÚ a Európskej komisie.
Foto: 

„Odozvy sú úplne fantastické, ako keby tu varili profesionáli. Pre mňa ako bratislavského župana je obrovskou hrdosťou, že nás reprezentujú naše vlastné školy v tomto prípade v oblasti gastronómie a podarilo sa nám ich dotiahnuť až sem do Bruselu. Svojou kvalitou uspeli a celý týždeň tak reprezentujú slovenskú gastronómiu priamo v srdci Európy. Študentov odborných škôl sa snažíme priviesť čo najbližšie k praxi a praxovať v Bruseli na týždni Slovenskej kuchyne a uvariť obedové menu tisícke ľudí, to je niečo čo je pre nich obrovský odborný zážitok na celý život a odbornú prax. Môžu si ho písať ako referenciu do životopisu a je to súčasťou nášho duálneho vzdelávania. Spojíme teoretickú prípravu s praxou, ale tá prax musí byť priamo previazaná s tým, čo svet potrebuje. Keď niekto povie, že varil som pre najvyšších predstaviteľov EÚ, tak je dosť zrozumiteľné, že variť vie,“ vyjadril sa počas dnešného oficiálneho otvorenia Týždňa slovenskej kuchyne predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Na preukázanie vďaky a ocenenie snahy daroval žiakom darček v podobe poukazu na kurz makróniek.

Žiaci z bratislavských župných škôl - SOŠ gastronómie a hotelierstva na Farského 9 v Bratislave, Hotelovej akadémie na Mikovíniho 1 v Bratislave a SOŠ hotelových služieb a obchodu na Pántoch 9 v Bratislave - sa pripravovali  na Týždeň slovenskej kuchyne vyše roka. Už v marci sa zúčastnili súťaže v Bratislave o najlepšie menu, ktoré muselo byť prispôsobené špeciálnym požiadavkám a normám EK. Študenti, ktorí zvíťazili, tak získali príležitosť prezentovať svoje zručnosti v zahraničí.

V polovici septembra sa v Bruseli uskutočnilo skúšobné varenie, počas ktorého žiaci spolu s profesionálnymi kuchármi z Európskej komisie pripravili menu.  To sa skladá z predjedla, polievky, hlavného jedla, vegetariánskeho chodu a dezertu.

Týždeň slovenskej kuchyne bude v Bruseli až do štvrtku v kantínach EK – Beaulieu/DG REGIO, Berlaymont, DG AGRI a Madou. Na dnešnom oficiálnom otvorení sa zúčastnili podpredseda EK, Maroš Šefčovič, predseda BSK, Pavol Frešo, a za SK PRES veľvyslanec Alexander Micovčin.

 

- - Inzercia - -