Dnes je nedeľa, 05.december 2021, meniny má: Oto
Čas čítania
12 minutes
Zatiaľ prečítané

Prestížny titul Športovec roka 2016 získal Matej Tóth!

december 23, 2016 - 12:41
V kategórii kolektívov sa z víťazstva teší štvorkajak rýchlostných kanoistov v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka
Foto: 

Titul slovenský Športovec roka 2016 v tradičnej ankete Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov získal olympijský šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth. Druhý skončil už dvojnásobný cyklistický majster sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom Peter Sagan. Tretia priečka na pomyselných stupňoch víťazov patrí tenistke Dominike Cibulkovej, víťazke majstrovského turnaja WTA Finals. Víťaz Tóth a celkovo druhý Sagan si vymenili svoje pozície spred roka. 

V kategórii kolektívov sa z víťazstva teší štvorkajak rýchlostných kanoistov v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka, ktorý si vypádloval striebro na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Druhé miesto obsadili futbaloví reprezentanti SR, osemfinalisti na majstrovstvách Európy vo Francúzsku. Tretí skončili ich mladší kolegovia z reprezentácie do 21 rokov, ktorí si vybojovali postup na budúcoročné majstrovstvá Európy v tejto vekovej kategórii do Poľska. 

Za Športovú legendu 2016 na slávnosti, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok večer už tradične v činohernej sále novej budovy Slovenského národného divadla (priamy prenos zo slávnosti odvysielala RTVS), vyhlásili najúspešnejšiu športovú gymnastku v slovenskej histórii Mariannu Némethovú-Krajčírovú. Po druhý raz vyhlásili aj Paralympionika roka, ktorým sa stala dvojnásobná paralympijská šampiónka v športovej streľbe z Ria de Janeiro Veronika Vadovičová. 

Divácku anketu o najpopulárnejšieho športovca roka v internetovom hlasovaní vyhral Peter Sagan.

V roku 2016 mali športoví novinári náročnú úlohu vyberať z množstva vynikajúcich výsledkov slovenských športovcov na popredných svetových podujatiach vrátane olympijských hier či majstrovstiev sveta. Napokon sa hlavným laureátom ankety stal po prvý raz v histórii chodec Matej Tóth, ktorý získal 1151 bodov. Objavil sa na všetkých hlasovacích lístkoch. Až 69-krát ho novinári zaradili na prvé miesto a len na jednom lístku chýbal v elitnej trojke. Tóth je v najlepšej desiatke športovcov Slovenska štvrtý raz za sebou, v roku 2013 skončil ôsmy, predvlani šiesty a vlani druhý. 

Olympijský šampión z Ria de Janeiro Tóth odsunul na druhé miesto cyklistu Petra Sagana, ktorý svoju najúspešnejšiu sezónu v kariére vyšperkoval titulom majstra Európy, obhajobou titulu majstra sveta a tiež triumfom v koncoročnom poradí rebríčka WorldTour. Sagan získal 1076 bodov a 48-krát sa ocitol na prvom mieste. Pätnásťkrát ho však zaradili mimo najlepších troch a to bol zrejme rozhodujúci faktor, prečo skončil "len" druhý. Šampiónka WTA Finals Dominika Cibulková ako jediná ako-tak dokázala bodovo konkurovať dvojici Tóth - Sagan, napokon získala od novinárov 934 hlasov, pričom štyria hlasujúci ju zaradili na 1. miesto. V prvej desiatke ankety je už po piaty raz. Doteraz najlepšie skončila tretia v roku 2014, v rokoch 2009 aj 2011 bola siedma a v roku 2008 ôsma. 

Piata žena svetového rebríčka WTA Cibulková jednoznačne zdolala bratrancov Ladislava a Petra Škantárovcov, ktorým ani zlatá olympijská medaila vo vodnoslalomárskej kategórii C2 nepomohla na vyššie ako štvrté miesto. Získali 888 bodov a na jednom lístku sa objavili ako víťazi. Je to ich premiéra v najlepšej desiatke ankety. Aj piata priečka patrí medailistovi z OH z divokej vody - Matej Beňuš si v riodejaneirskom parku Deodoro vybojoval striebro v C1. Šiesta je slalomová stálica Veronika Velez-Zuzulová, ktorá "obhájila" umiestnenie spred roka, hoci má za sebou najlepšiu sezónu v kariére vyšperkovanú dvomi víťazstvami v slalome v rakúskom Flachau a celkovým druhým miestom v hodnotení najtočivejšej disciplíny vo Svetovom pohári. Siedmy skončil futbalista Marek Hamšík, ktorý je dlhé roky kľúčovou postavou talianskeho SSC Neapol a slovenskej reprezentácie. Bez Hamšíkovho krásneho gólu do siete Rusov by zrejme Slováci nepostúpili do osemfinále majstrovstiev Európy vo Francúzsku. 

Ôsme miesto zostalo pre motocyklistu Štefana Svitka. Na Rely Dakar 2016 dosiahol najlepší slovenský výsledok v histórii, keď sa po piatych miestach z rokov 2012 a 2015 ako prvý Slovák prebojoval na stupeň víťazov - skončil druhý. Deviaty skončil hokejista Marián Hossa, ktorý v najťažšej súťaži na svete NHL prekonal hranicu 500 gólov. Do najlepšej desiatky sa po prvý raz posunula aj slalomárka Petra Vlhová, ktorá sa v roku 2016 etablovala v absolútnej slalomovej špičke. 

V hodnotení kolektívov zvíťazili rýchlostní kanoisti pred futbalistami. Štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka najprv na európskom šampionáte v Moskve triumfoval na olympijskej kilometrovej trati a bol strieborný na neolympijskej päťstovke a na vrchole sezóny na OH v Riu de Janeiro získal striebro na 1000 m.

Ocenenou legendou slovenského športu sa stala športová gymnastka Marianna Némethová-Krajčírová (68). Najúspešnejšia športová gymnastka v slovenskej histórii ako najmladšia členka výpravy ČSSR na OH 1964 v Tokiu prispela k striebru družstva. Na MS 1966 v Dortmunde bola členka zlatého družstva, vo viacboji skončila siedma, v preskoku piata. Na ME 1967 v Amsterdame vo viacboji i na bradlách získala bronz, v preskoku a v prostných bola štvrtá a na kladine piata! 
Némethovú-Krajčírovú ocenili ako siedmu v poradí po boxerovi Jánovi Zacharovi, hokejistovi Jozefovi Golonkovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi, hádzanárovi Antonovi Frolovi a atlétke Eve Šuranovej. 

Vizitky laureátov Športovec roka 2016

JEDNOTLIVCI

1. Matej Tóth (atletika)

Ak nerátame skúšobný štart na trojkilometrovej trati na mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft v Šamoríne, v roku 2016 absolvoval pre zranenie ľavej holennej šľachy, ktorá si v septembri vyžiadala operáciu, jediné preteky. V olympijskom chodeckom maratóne na 50 km v Riu de Janeiro však predviedol fantastický výkon. Takmer celú trať išiel vo vedomí zdravotných problémov takticky, ale do strhujúceho záveru vložil celé srdce. Výsledkom bola zlatá medaila! Stal sa historicky druhým olympijským víťazom zo Slovenska v atletike - po takisto chodcovi Jozefovi Pribilincovi. V ére samostatnej Slovenskej republiky sa na letnej verzii OH postaral o prvé olympijské víťazstvo z iného športu, než je vodný slalom. 
• Narodený 10. februára 1983 v Nitre. • Člen Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. • Tréner Matej Spišiak. • V top 10 je štvrtý raz za sebou, v roku 2013 skončil ôsmy, predvlani šiesty a vlani druhý.

2. Peter Sagan (cyklistika)

Slovenský cyklistický fenomén má za sebou najlepšiu sezónu v kariére. Na jej konci bol prvý vo svetovom rebríčku UCI 2016 aj v rebríčku World Tour. Podľa ankety francúzskeho časopisu Véo získal Zlatý bicykel pre svetovú jednotku. Triumfoval v cestných pretekoch s hromadným štartom na majstrovstvách sveta v Dauhe (ako šiesty v histórii obhájil titul) aj na majstrovstvách Európy v Plumelecu. Prvý raz v kariére vyhral aj jednu z monumentálnych klasík - Okolo Flámska. Na najväčších etapových pretekoch Tour de France si pripísal tri etapové triumfy a spolu 8 pódiových umiestení (3-2- 3), piaty raz v sérii získal zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára a jazdil aj v žltom drese vedúceho pretekára. Vyhral aj klasiku Gent-Wewelgem a preteky World Tour v Québecu, po dve etapy na Okolo Švajčiarska, na Eneco Tour aj na Okolo Kalifornie, kde získal aj zelený dres, plus bol celkove druhý na Tirreno-Adriatico a tretí na Eneco Tour. 
• Narodený 26. januára 1990 v Žiline. • V roku 2016 člen tímu Tinkoff. • Stálica ankety, v prvej desiatke je šiesty raz za sebou. V rokoch 2013 a 2015 zvíťazil, v roku 2012 bol druhý, 2011 tretí a v roku 2014 piaty.

3. Dominika Cibulková (tenis)

Po operácii ľavej nohy, ktorú podstúpila v marci 2015, zaznamenala v priebehu tohto roka veľkolepý návrat medzi svetovú špičku, ktorý v októbri korunovala triumfom na WTA Finals v Singapure a ziskom titulu majsterky sveta. Po ňom sa vo svetovom rebríčku vyšvihla na piate miesto, čo je jej kariérne maximum. Okrem víťazstva v Singapure získala tituly aj na turnajoch WTA Tour v Katoviciach, Eastbourne aj v Linzi, vo finále si zahrala ešte v Acapulcu, Madride a vo Wu Chane. Na grandslamovom Wimbledone sa prebojovala do štvrťfinále. V priebehu roka sa stihla aj vydať, mimo tenisu používa priezvisko Navara Cibulková. 
• Narodená 6. mája 1989 v Bratislave. • Členka TK Slovan Bratislava. • Tréner Matej Lipták • V prvej desiatke ankety je už po piaty raz. Najlepšie skončila tretia v roku
2014, v rokoch 2009 aj 2011 bola siedma a v roku 2008 ôsma.

4. Ladislav a Peter Škantárovci (vodný slalom)

Bratanci už tucet rokov patrili do absolútnej svetovej špičky deblkanoistov, ale životného úspechu sa dočkali až dávno po dosiahnutí tridsiatky. V internej kvalifikácii o jedinú olympijskú miestenku v C2 vyradili trojnásobných olympijských šampiónov bratov Hochschornerovcov a na OH v Riu de Janeiro nadviazali na ich zlatú niť triumfom v C2. Na aprílových majstrovstvách Európy obsadili 5. miesto a spoločne s Hochschornerovcami aj s dvojicou Kučera, Bátik triumfovali v súťaži hliadok 3xC2. V seriáli Svetového pohára obsadili celkové 5. miesto, keď zvíťazili v pretekoch SP v Prahe-Troji aj v Tacene. 
• Narodení 11. febuára 1983 (Ladislav), resp. 20. júla 1982 (Peter) v Kežmarku. • Členovia Športového centra polície Bratislava. • Tréner v olympijskej sezóne Juraj Minčík, v súčasnosti Pavol Ostrovský. • Olympijskí víťazi sú v prvej desiatke ankety premiérovo.

5. Matej Beňuš (vodný slalom)

Najprv v domácom súboji o jedinú olympijskú miestenku v kategórii C1 vyradil najúspešnejšieho pretekára v histórii tejto disciplíny Michala Martikána aj tohtoročného majstra Európy i celkového víťaza SP Alexandra Slafkovského a potom si na OH v Riu de Janeiro vybojoval striebornú medailu. Rok 2016 výborne odštartoval triumfami na majstrovstvách Austrálie i Oceánie v Penrithe. Na európskom šampionáte v Liptovskom Mikuláši skončil v C1 skončil piaty a v hliadke 3xC1 spolu s Martikánom a Slafkovským získal zlato. Vo Svetovom pohári v C1 obsadil celkové 7. miesto, v pretekoch SP v Prahe-Troji bol druhý. 
• Narodený 2. novembra 1987 v Bratislave. • Člen Športového centra polície Bratislava. • Tréner v olympijskej sezóne Juraj Minčík, v súčasnosti Pavol Ostrovský. • V top 10 jednotlivcov bol prvý raz vlani, keď skončil deviaty. Bol členom hliadky 3xC1, ktorá v kategórii kolektívov obsadila v rokoch 2007 aj 2013 tretie a v roku 2014 druhé miesto.

6. Veronika Velez-Zuzulová (zjazdové lyžovanie)

V minulosti sa už vo viacerých sezónach zaradila do absolútnej svetovej špičky, ale v ročníku 2015/16 dosiahla v seriáli Svetového pohára svoje doteraz najlepšie výsledky. V slalomoch SP sa dovedna šesťkrát prebojovala na stupeň víťaziek (vyhrala oba slalomy vo Flachau, druhá bola v Aspene aj vo finálových pretekoch v St. Moritzi, tretia v Santa Caterine a v Jasnej). V konečnom poradí slalomu v SP obsadila druhé miesto a v celkovom poradí SP dvanáste miesto - v oboch prípadoch sú to najlepšie slovenské výsledky v histórii. Výborne vstúpila aj do sezóny 2016/17, po úvodnom štvrtom mieste v Levi skončila v Killingtone aj v Sestriere druhá. 
• Narodená 15. júla 2004 v Bratislave. • Členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a SkiZu Bratislava. • Tréneri Romain Velez a Timotej Zuzula. • V top 10 ankety je už siedmy raz - v roku 2013 bola tretia, v rokoch 2007, 2008 aj 2015 šiesta, v rokoch 2011 aj 2012 deviata.

7. Marek Hamšík (futbal)

Dlhoročná kľúčová postava talianskeho futbalového klubu SSC Neapol aj reprezentačného družstva Slovenska sa v roku 2016 ešte viac etablovala medzi najviac cenenými európskymi hráčmi. Na Eure 2016 vo Francúzsku sa zaradil medzi najlepších hráčov turnaja, pripísal si gól aj asistenciu. V klube už prekonal hranicu 300 ligových zápasov a historickým počtom strelených ligových gólov vo farbách SSC Neapol predstihol aj legendárneho Diega Maradonu. V decembri tím priviedol k postupu zo skupiny v Európskej lige UEFA. 
• Narodený 27. júla 1987 v Banskej Bystrici. • Hráč tímu talianskej Serie A SSC Neapol. • V top 10 ankety je už po piaty raz. Vlani skončil piaty, v roku 2009 šiesty, v rokoch 2013 aj 2014 deviaty. V rokoch 2009, 2010, 2014 a 2015 bol členom víťazného tímu futbalistov SR v kategórii kolektívov.

8. Štefan Svitko (motorizmus)

Na Rely Dakar 2016 dosiahol najlepší slovenský výsledok v histórii, keď sa po piatych miestach z rokov 2012 a 2015 ako prvý Slovák prebojoval na stupeň víťazov. V najťažšej rely na svete skončil v kategórii motocyklistov na stroji KTM 450 Rally Replica medzi 136 účastníkmi druhý. V troch etapách sa umiestil v prvej trojke, pričom jednu etapu vyhral. Okrem toho v priebehu roka vyhral Serres Rely a na Merzouga Rely skončil druhý. 
• Narodený 26. júna 1982 v Dolnom Kubíne. • Člen Slovnaft Teamu. • V top 10 ankety je druhý raz, vlani skončil desiaty.

9. Marián Hossa (ľadový hokej)

Jeden z lídrov tímu NHL Chicago Blackhawks v sezóne 2016/17 ako tretí Slovák v histórii NHL prekonal hranicu 500 gólov a predstihol Petra Bondru. V novej sezóne sa po zdolaní tento legendárnej hranice rozohral k výkonom ako zamlada a zaradil sa medzi najlepších strelcov aj najproduktívnejších hráčov súťaže. Významne sa podieľal na senzačnom druhom mieste tímu Európy na Svetovom pohári v Kanade. 
• Narodený 12. januára 1979 v Starej Ľubovni. • Hráč tímu NHL Chicago Blackhawks. • V top 10 ankety je už jubilejný 10. raz, čím sa zaradil na štvrté miesto za Martikána, Moravcovú a bratov Hochschornerovcov. V roku 2013 skončil druhý, v roku 2006 aj vlani tretí, v rokoch 2007 aj 2010 štvrtý, 2008 piaty, 2003, 2004 aj 2009 deviaty. Viackrát bol členom tímu Slovenska, ktorý sa medzi kolektívmi umiestil v top 3.

10. Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)

Niekdajšia juniorská majsterka sveta i víťazka I. zimných olympijských hier mládeže sa v slalome v sezóne 2015/16 etablovala v absolútnej svetovej špičke žien. V slalomoch Svetového pohára sa trikrát prebojovala na stupne víťaziek - v Aare zvíťazila, v Lienzi aj v druhých pretekoch vo Flachau skončila tretia. V konečnej klasifikácii slalomu v SP obsadila šieste miesto. Do novej slalomárskej sezóny vynikajúco vstúpila tretím miestom v Levi, výraznejšia sa však začala presadzovať už aj v obrovskom slalome. 
• Narodená 13. júna 1995 v Liptovskom Mikuláši. • Členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a Ski teamu Vlha Liptovský Mikuláš. • Tréner v sezóne 2015/16 Ivan Iľanovský, v súčasnosti Livio Magoni. • Najmladšia z laureátov ankety Športovec roka 2016 je v prvej desiatke premiérovo.

KOLEKTÍVY

1. Štvorkajak rýchlostných kanoistov (Myšák, Vlček, Tarr, Linka)

Štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka pokračoval v skvelých výkonoch z predošlého roka. Najprv na európskom šampionáte v Moskve triumfoval na olympijskej kilometrovej trati a bol strieborný na neolympijskej päťstovke, potom získal striebro na 1000 m na OH v Riu de Janeiro. Veterán Vlček sa na svojej piatej olympiáde tešil z medaily v K4 už tretí raz, ešte o dva roky starší (ročník 1979) Tarr druhý raz. -- Štvorkajak - samozrejme, v rôznom zložení - je najväčšou stálicou slovenskej ankety v kategórii kolektívov. V najlepšej trojke je už jubilejný desiaty raz, pričom vždy sa na tom podieľal Erik Vlček. Vlajková loď našej rýchlostnej kanoistiky sa v minulosti šesťkrát (v rokoch 2001, 2003, 2004, 2006, 2007 a 2008) tešila z víťazstva v ankete, vlani bola druhá a dvakrát (2002 a 2012) skončila na treťom mieste.

2. Futbalisti Slovenska /A-mužstvo/

Družstvo obstálo v ťažkej základnej skupine Eura 2016 vo Francúzsku, keď podľahlo 1:2 Walesu, zdolalo 2:1 Rusko a remizovalo 0:0 s Anglickom. Predralo sa medzi najlepších 16 tímov starého kontinentu. V zápase o postup do štvrťfinále podľahlo Nemecku 0:3. Kľúčový turnaj roka absolvoval hráčsky káder Matúš Kozáčik, Ján Mucha, Ján Novota (brankári), Martin Škrtel, Peter Pekarík, Dušan Švento, Kornel Saláta, Milan Škriniar, Ján Ďurica, Norbert Gyömbér, Tomáš Hubočan, Marek Hamšík, Juraj Kucka, Viktor Pečovský, Ondrej Duda, Patrik Hrošovský, Ján Greguš, Róbert Mak, Miroslav Stoch, Vladimír Weiss, Stanislav Šesták, Michal Ďuriš a Adam Nemec. Ako hlavný tréner viedol tím Ján Kozák, jeho asistentom bol Štefan Tarkovič a trénerom brankárov Miroslav Seman. Mužský futbalový tím Slovenska je v top 3 kolektívov šiesty raz - v rokoch 2009, 2010, 2014 a 2015 zvíťazil, v roku 2005 obsadil 3. miesto.

3. Futbalisti Slovenska do 21 rokov

Výborne rozbehnutú kvalifikáciu ME 2017 dotiahol tím futbalistov SR do 21 rokov v roku 2016 do suverénneho postupového konca, s priamym postupom na úkor favorizovaného Holandska. Tri víťazstvá - jarné 5:0 nad Tureckom, jesenné 3:0 nad Cyprom a 3:1 nad Bieloruskom - zavŕšili výnimočnú sériu šiestich plných zásahov v rade. Futbaloví mladíci zaujali nielen výsledkami, ale aj pekným herným prejavom. O historicky druhý postup tímu SR 21 na majstrovstvá Európy (po 16-ročnej prestávke) sa zaslúžili Adrián Chovan, Marek Rodák, Matúš Hruška (brankári), Juraj Chvátal, Branislav Niňaj, Denis Vavro, Ľubomír Šatka, Martin Valjent, Milan Škriniar, Róbert Mazáň, Lukáš Skovajsa (obrancovia), Tomáš Huk, Tomáš Brigant, Albert Rusnák, Martin Chrien, Lukáš Haraslín, Jakub Hromada, Dávid Ivan, Stanislav Lobotka, Jaroslav Mihalík, Miroslav Káčer, Matúš Bero (stredopoliari), Adam Zreľák, Pavol Šafranko, Róbert Polievka, Tomáš Vestenický (útočníci). Ako hlavný tréner tím viedol Pavel Hapal, asistoval mu Oto Brunegraf, brankárov viedol Miroslav König. Tím futbalistov SR do 21 rokov bol doteraz v top 3 len dvakrát - v roku 1999 skončil druhý, o rok neskôr tretí.

ŠPORTOVÁ LEGENDA

Marianna Némethová-Krajčírová

Narodila sa 1. júna 1948, do svetovej výkonnosti vyrástla v Slavoji Vinohrady pod vedením trénera Jána Čížika. Najúspešnejšia športová gymnastka v slovenskej histórii, ktorej meno nesie gymnastická telocvičňa v bratislavskej Petržalke. Ako najmladšia členka výpravy ČSSR na OH 1964 v Tokiu prispela k striebru družstva. Na MS 1966 v Dortmunde bola členka zlatého družstva, vo viacboji skončila siedma, v preskoku piata. Na ME 1967 v Amsterdame vo viacboji i na bradlách získala bronz, v preskoku a v prostných bola štvrtá a na kladine piata! Na OH 1968 v Mexico City výrazne prispela k striebru družstva, vo viacboji skončila deviata a v preskoku štvrtá. Na MS 1970 v Ľubľane priviedla tím k zisku bronzu, na bradlách bola štvrtá. V tom roku získala titul absolútnej majsterky ČSSR. Kariéru skončila po OH 1972 v Mníchove, kde bola piata s družstvom a 18. vo viacboji. Po skončení pretekárskej kariéry sa venovala trénerskej práci, viedla o. i. reprezentantky ČSSR Adrianu a Miriam Hullové aj Denisu Šarmírovú.

PARALYMPIONIK ROKA
Veronika Vadovičová (streľba) - na PH v Riu de Janeiro v kategórii SH1 1. vo vzduchovej puške 40 v stoji, 1. vo VzPu 60 mix v ľahu, 2. v ľubovoľnej malokalibrovke 3x20, v pretekoch SP v Bangkoku, Štetíne a v Al Aine spolu 10-krát na stupni víťaziek (4-3- 3), vo VzPU 60 v ľahu mix dvakrát zlepšila svetový rekord 

- - Inzercia - -