Dnes je nedeľa, 17.január 2021, meniny má: Nataša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

UK vybuduje prvú univerzitnú komunitnú záhradu na Slovensku

január 03, 2017 - 08:28
Komunitná univerzitná záhrada vznikne sa začne budovať na jar na bratislavských Mlynských luhoch 4, slúžiť má hlavne na výučbu
Foto: 
www.uniba.sk

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave vybuduje tento rok prvú univerzitnú komunitnú záhradu na Slovensku. Ide o projekt Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK, ktorý vznikne v areáli fakulty na bratislavských Mlynských luhoch 4. Ako agentúru SITA v tlačovej správe informovala hovorkyňa UK Andrea Földváryová, záhrada má slúžiť najmä študentom a zamestnancom Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK.
Vytvorenie prvej komunitnej univerzitnej záhrady na Slovensku je totiž úzko spojené s výučbou, konkrétne s kurzom komunitná psychológia, ktorý fakulta sociálnych a ekonomických vied ponúka svojim študentom v letnom semestri 2016/ 2017. Záhrada sa v súčasnosti plánuje a práce na jej vzniku sa začnú na jar. O tom, čo v komunitnej záhrade vyrastie, rozhodnú samotní študenti a zamestnanci fakulty. Vznik záhrady sa financuje z viacerých grantov, hlavný vklad však prinesie práca dobrovoľníkov. 
Cieľom komunitných záhrad je poskytnúť určitej komunite možnosť dopestovať si vlastné ovocie, zeleninu či bylinky. Zároveň skrášľujú prostredie kvetinami a ponúkajú priestor na oddych. Komunitné záhrady poskytujú okrem prístupu k spoločne dopestovanej úrode aj možnosť podieľať sa na tvorbe a údržbe záhrady a ďalších činnostiach v nej, prostredníctvom ktorých sa budujú a upevňujú vzťahy v komunite i vzťahy k životnému prostrediu, zdôraznila Andrea Földváryová. 
"Projekt ponúka jedinečné možnosti pre kultúrne i spoločenské podujatia, vzdelávacie a výskumné aktivity, ako aj priestor pre pasívny aj aktívny oddych zamestnancov i študentov priamo v areáli univerzity," cituje tlačová správa autorku projektu Júliu Kanovskú Halamovú z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK. Halamová prišla s myšlienkou vybudovania záhrady v roku 2014 a v nasledujúcich dvoch rokoch sa projekt pripravoval. Projekt komunitnej záhrady je podľa dekanky Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK Lucie Mokrej jedným zo spôsobov, ako na fakulte prepájajú vzdelávanie s výskumom a aplikujú v lokálnej komunite medzinárodne uznávaný výskum. Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta víta iniciatívu Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK nielen ako botanik, ale aj ako hlava univerzity. "Pretože takéto spoločné dielo dáva užitočným a príťažlivým spôsobom možnosť zušľachtenia nášho pracovného, študijného i životného prostredia, ale poskytuje aj priestor na živú bezprostrednú komunikáciu a spoločné i spoločenské aktivity, ktorých v dobe populárneho trávenia času na internete a sociálnych sieťach nikdy nie je dosť," cituje tlačová správa rektora UK. Mičieta by bol rád, "ak sa tento pozitívny príklad stane úspešnou komunitnou premiérou a motiváciou pre ďalšie univerzitné, ale aj mimouniverzitné kolektívy na Slovensku". 

- - Inzercia - -