Dnes je utorok, 19.január 2021, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kontrolu podpisov na petícii proti hazardu ukončili

január 17, 2017 - 08:06
Všetky podpisy na hárkoch z odovzdanej petície proti hazardu v hlavnom meste SR Bratislave skontrolovali, platných je 98 118 podpisov. Petičnému výboru sa podarilo vyzbierať 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch.
Foto: 
Pixabay/ ilustračné foto

Ako na tlačovej konferencii povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu v Bratislave chce bratislavským mestským poslancom predložiť na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva. VZN musí schváliť mestské zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou. "Ak ho poslanci schvália, postup bude taký, že vydané povolenia na prevádzkovanie hazardných hier budú platiť do konca roka a nové prestaneme vydávať," pripomenul primátor. Licencie sa vydávajú na jeden rok. Podpisy kontrolovali pol roka, primátor v decembri poznamenal, že počítanie netrvá príliš dlho, pretože 136 139 podpisov nikdy v Bratislave nebolo, je to prvýkrát, čo takéto niečo prišlo a nie je to obyčajná petícia. V hlavnom meste SR Bratislave je v súčasnosti podľa Nesrovnala približne tristo herní, ak poslanci schvália návrh VZN, všetky z mesta postupne zmiznú. V druhej polovici augusta zmizlo z bratislavského magistrátu 3 039 hárkov, pričom na jednom hárku je 16 - 17 podpisov. Ivo Nesrovnal na Generálnej prokuratúre SR podal trestné oznámenie a ako dnes pripomenul, prípad stále vyšetrujú. "My sme toto podanie hneď odstúpili podriadenej Krajskej prokuratúre v Bratislave," reagovala dnes hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. 

Hárky s podpismi výbor na bratislavský magistrát odovzdal 29. júna na poslednom mestskom zastupiteľstve pred letnými prázdninami. Cieľom petície, ktorú spustilo hlavné mesto spolu s bratislavskými mestskými časťami, je zakázať hazardné hry na území Bratislavy a dosiahnuť, aby si mohli samosprávy regulovať množstvo hazardu na svojom území. Nesrovnal po strate hárkov poznamenal, že počet podpisov je dostatočný na to, aby pokračovali v príprave všeobecne záväzného nariadenia o regulácii hazardu v Bratislave. Zákonodarcovia v novembri schválili novelu zákona o hazardných hrách. Podľa tejto novely bude na zakázanie hazardu v Bratislave a v Košiciach postačovať petícia, pod ktorú sa podpíše pätnásť percent dospelých obyvateľov mesta. V iných mestách a obciach bude potrebných pod zákaz hazardu tridsať percent podpisov plnoletých občanov. Pôvodne však na to, aby bola petícia úspešná, samosprávy potrebovali vyzbierať aspoň 106-tisíc podpisov od oprávnených voličov. 

Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová dnes zhrnula, že asociácia predpokladala, že Bratislava nevyzbierala dostatočné množstvo podpisov, teda tridsať percent, ako pôvodne vyžadoval zákon. "Tých 106-tisíc podpisov, ktorých bolo treba na zákaz hazardu v Bratislave, jednoducho Bratislava nemá. To sa nám teraz potvrdilo. Primátorovi však vyšla vyčkávacia taktika a tlak na vládu, aby sa zmenil zákon pre Bratislavu. Tým pádom môže zakázať hazard v Bratislave, čo by podľa pôvodného zákona nebolo možné, pretože nemali dostatok podpisov," informovala Lukáčová s tým, že asociácia od začiatku spochybňovala platnosť petície, formu, akou ju predložili, zbierali a čo bolo jej obsahom. "Ako sme avizovali, máme právne analýzy a budeme to riešiť súdnou cestou," ukončila. 

- - Inzercia - -