Dnes je štvrtok, 28.január 2021, meniny má: Alfonz
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tohtoročná zima kladie vyššie nároky na zimnú údržbu

január 26, 2017 - 10:49
Hlavné mesto počas zimnej sezóny neustále zabezpečuje zimnú údržbu na verejných priestranstvách, ktoré má v správe. Povinnosti majú však aj majitelia či správcovia nehnuteľností.
Foto: 
SITA/ilustračné foto
Tohtoročná silná zima sa tak prejavila aj na zásahoch týkajúcich sa údržby ciest a chodníkov. Kým minulý rok počas celej sezóny zasahovala dodávateľská spoločnosť mesta A.R.K. technické služby celkom 48-krát a počet celomestských posypov dosiahol počas zimnej pohotovosti počet 10, koncom januára tohto roka je situácia iná. Sneh a ľad z chodníkov, ktoré sú v správe hlavného mesta, zabezpečuje vždy operatívne podľa potreby.  
"Ku koncu januára bolo vykonaných 109 lokálnych likvidačných alebo preventívnych posypov. Magistrát mesta si doteraz objednal 7 celomestských posypov vrátane pluhovania. V porovnaní s minuloročnou sezónou ide o dvojnásobne vyšší počet zásahov,“ hovorí konateľ A.R.K. technické služby Jan Ludvík.  Na údržbu komunikácií bolo doteraz použitých takmer 2500 tony posypovej soli, kým počas celej zimnej sezóny v roku 2015/2016 išlo o 2 619 ton posypového materiálu. Na sklade je vždy k dispozícii cca 2 000 ton posypového materiálu.
Najkritickejším dňom z pohľadu úhrnu zrážok bol 14. január, kedy boli realizované dva celomestské posypy s pluhovaním a v teréne boli aj všetci ruční pracovníci, ktorí zabezpečovali dočisťovanie neprístupných úsekov, zastávok MHD, priechodov,  chodníkov a priestranstiev, ktoré patria do správy hlavného mesta. Najzložitejšia je vždy zimná údržba v kopcovitých terénoch – t.j. lokality Rača, Kramáre, Koliba, Dlhé diely a pod.
Hlavné mesto SR Bratislava na údržbu verejných priestorov vo svojej správe používa tzv. chlorid sodný/posypovú soľ, ale aj posypový materiál známy ako Solmag, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu (je to ekologická posypová soľ - chlorid horečnatý). Solmag používa hlavné mesto na mostoch, ich nájazdoch, všetkých lokalitách v pásmach hygienickej ochrany spodných vôd (napríklad lokalita Železnej studničky), na údržbu schodov, lávok, nadchodov a v historickom centre mesta napríklad na Hlavnom a Františkánskom námestí. Preventívny posyp sa úmerne počasiu využíva aj počas tejto sezóny. V platnosti zostáva aj ďalšie z nových opatrení - sypače pripravené na rajónoch ešte pred avizovaným snežením, vďaka čomu dochádza k skráteniu reakčného času. Pokračuje sa aj v online monitoringu pohybu zimnej techniky a v podrobnom prehľade zásahov.
Počas tejto zimnej sezóny je v pohotovosti nasadených 43 sypačov, 11 multikár, 1 snehová fréza a 86 ručných pracovníkov. Hlavné mesto Bratislava platí len za objednané výkony zimnej údržby na základe pokynov z mestského dispečingu. 
V prípade, že niekde vidíte nezjazdnú cestu alebo neschodný chodník, môžete to nahlásiť mestskému dispečingu na dispecing@bratislava.sk alebo na 02/59 356 761.
 

- - Inzercia - -