Dnes je piatok, 22.január 2021, meniny má: Zora
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Poslanci prijali petíciu Bratislavčanov proti hazardu

január 27, 2017 - 08:37
Bratislavskí mestskí poslanci dnes prijali predloženú petíciu obyvateľov Bratislavy pod názvom Petícia za Bratislavu bez hazardných hier.
Foto: 

Zároveň odsúhlasili na dnešnom mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva proces prípravy Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zákaze umiestnenia herní vo všetkých budovách uvedených v zákone o hazardných hrách.

Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala tretina obyvateľov Bratislavy povedala hazardu v meste jasné nie. Uviedol tiež, že petícia prešla riadnou kontrolou a posudzovala sa aj podľa petičného zákona. Viacerí mestskí poslanci sa zároveň v diskusii vyjadrili, že cieľom petície je podľa nich obmedziť gamblerstvo v hlavnom meste a že prijaté VZN by výrazne napomohlo prevencii hazardu v Bratislave.

V predloženom materiáli o zákaze hazardných hier na území Bratislavy je uvedené, že podpísaní podporovatelia petície žiadajú mestské zastupiteľstvo, aby prijalo VZN, ktoré ustanoví, že hazardné hry podľa zákona o hazardných hrách nie je možné prevádzkovať na území hlavného mesta. Prijatým VZN by tak nebolo možné umiestniť herňu v hoteloch, moteloch a penziónoch, ďalej v budovách pre obchod a služby, v budovách pre kultúru a na verejnú zábavu a v bytových domoch.

Petičnému výboru sa podarilo vyzbierať 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch. Hárky s podpismi výbor na bratislavský magistrát odovzdal 29. júna na poslednom mestskom zastupiteľstve pred letnými prázdninami. Cieľom petície, ktorú spustilo hlavné mesto spolu s bratislavskými mestskými časťami, je zakázať hazardné hry na území Bratislavy a dosiahnuť, aby si mohli samosprávy regulovať hazard na svojom území.

Dominika Lukáčová z Asociácie zábavy a hier však upozorňuje, že úplným zákazom hazardu v Bratislave môžu vzniknúť nelegálne herne. “Absolútny zákaz hazardu čaká čierny trh, presne taký, aký vznikol v českých mestách. Navyše poslanci novelou zákona o hazardných hrách majú možnosť regulovať množstvo hazardu na území mesta, môžu rozhodnúť o tom, v akých prevádzkach to bude, kde to podľa nich je žiaduce a kde už nie,“ povedala Lukáčová. Pripomenula tiež, že úplným zákazom hazardu v meste príde Bratislava asi o tri milióny eur.
O návrhu Všeobecne záväzného nariadenia o zákaze umiestnenia herní vo všetkých budovách uvedených v zákone o hazardných hrách budú bratislavskí mestskí poslanci rozhodovať na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva, ktoré bude 16. februára.

- - Inzercia - -