Dnes je štvrtok, 26.november 2020, meniny má: Kornel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

BSK: Predstavenie SND o extrémizme prvýkrát v školskej triede

február 07, 2017 - 09:46
Bratislavský samosprávny kraj spolu so Slovenským národným divadlom a OZ Living Memory dnes po prvý krát predstavili hru Natálka – projekt proti extrémizmu priamo v škole. Žiaci pezinského gymnázia tak nielenže videli hru o zverstvách, ktoré dokáže napáchať nenávisť, ale po predstavení o nich aj diskutovali priamo s historikom.

„Jedna z vecí, ktorá z toho vznikla že pri extrémizme je vždy v téme aj strach. Je to hlboká a intímna téma lebo priznať verejne strach je mimoriadne ťažké, ale ukazuje sa, že oveľa radšej pracujeme v debatách, kde sú aj rôzne názory ako keď sa strach rieši tým, že sa napumpujú svaly, zatnú sa päste a ide sa biť. Takže z tohto hľadiska považujem nielen predstavenie ale aj tú debatu, ktorá po ňom nasledovala vyslovene liečbu extrémizmu. Naviac hovorí o tom, o čom extrémisti nikdy nehovoria, to je o strachu a hovorím o koreňoch odkiaľ pochádza extrémizmus samotný, čiže môžu títo ľudia medzi sebou debatovať oveľa otvorenejšie o tých témach, ktoré ich trápia ale môžu aj vo svojom okolí spustiť diskusiu. Treba si uvedomiť, že sa nerozprávame o niečom, čo by tí ľudia mali ďaleko od seba alebo na to všetci mali rovnaký názor. Rozprávame sa o ich vlastnom strachu, o ich vlastných predsudkoch, o svojich vlastných predsudkoch a o ťažobe, ktorá ťaží túto spoločnosť,“ vyjadril sa po diskusii so študentami predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Spolu s ním diskutovali so študentmi aj primátor mesta Pezinok Oliver Solga.

2017_06_02_3.jpg

Foto: 
BSK

Projekt Natálka – projekt proti extrémizmu v decembri 2016 predstavil Bratislavský samosprávny kraj spolu so spoluorganizátormi Slovenským národným divadlom a OZ Living Memory. Predstavenie opisuje skutočný príbeh dvojročného rómskeho dievčatka, Natálky, ktorá takmer zomrela po tom, ako do domu jej rodičov hodili štyria mladíci „molotovove koktejly“. Príbeh o Natálke je dokumentárnym divadlom, ktoré priblíži skutočné udalosti z Českej republiky z roku 2009. Po predstavení prichádza na rad diskusia so študentami o extrémizme, mediálnej manipulácii, nenávisti či šikane.  Diskusiu vedú členovia o. z. Living Memory Ľubomír Morbacher a Martin Slávik.

„Mohli by napomôcť ku kritickému mysleniu mladých ľudí, ktorí sú konfrontovaní v dnešnej dobe s rôznymi názormi, ktoré by som pokojne pomenoval ako extrémistické a aby počuli nejaké argumenty aj z druhej strany. Aby videli, že za tými rečami, ktoré hovoria o parazitoch, sú živí ľudia. Že sú to ľudia a nie paraziti,” zhrnul historik Martin Slávik z OZ Living Memory.

2017_06_02_5.jpg

Foto: 
BSK

Režisérom putovnej miniiscenácie je Matúš Bachynec a na pódiu sa pod jeho vedením predstavia Judit Bárdos, Marek Koleno a Richard Autner. Odborné krytie projektu poskytol Fedor Gál, ktorý sa stal aj konzultantom inscenácie. 

„Pre mňa je  z tohto dnešného stretnutia najdôležitejšie to, že mladí ľudia, ktorí ešte neboli ani na svete alebo boli veľmi malí, budú na to inak pozerať, budú inak rozmýšľať, možno prehodnotia aj svoj dnešný postoj k Rómom. Mám 20 ročnú skúsenosť ako komunálny politik s Rómami a vyvarúvam sa jednej veci, a to je paušalizovanie. Tu to aj zaznelo niekoľkokrát, že to je to najhoršie, čo sa môže stať, že začnete všetkých hádzať do jedného vreca,” uzavrel primátor Pezinka a župný poslanec Oliver Solga.

- - Inzercia - -