Dnes je nedeľa, 27.september 2020, meniny má: Cyprián
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Mladá a talentovaná speváčka Katarína Flórová: Väčšina ľudí si myslí, že speváci nič nerobia – veľmi sa mýlia

marec 28, 2017 - 09:25
Mladá speváčka Katarína Flórová sa vám predstaví ako kultová Ráchel z opery Židovka. Pri tejto príležitosti sme sa ju rozhodli vyspovedať. Čo ju priviedlo k opernému spevu, ale aj to, ako vyzerá jej deň sa dozviete v rozhovore!

Koľko rokov sa venuješ opernému spevu?

Už ako malá som milovala spev. Moja babka ma na kolenách učila spievať rôzne pesničky a to boli zrejme moje začiatky. V tretej triede na základnej škole som začala chodiť na Základnú umeleckú školu Dezidera Kardoša v Bánovciach nad Bebravou. Chodila som na spev a na cimbal, takže bolo zo mňa folklórne dievča, ktoré spievalo a hralo v cimbalovke.

Čo ťa priviedlo práve k opernému spevu?

Vo vyššom veku bolo potrebné rozhodnúť sa pre strednú školu. Samozrejme, vybrala som si umeleckú – konzervatórium. Pôvodne som chcela byť muzikálová speváčka, no jedna pani učiteľka mi povedala, že je to kondične veľmi náročné a môj sen sa veľmi rýchlo rozplynul. (smiech) Na ZUŠ v tom čase učila mladá učiteľka, ktorá vtedy ešte študovala na konzervatóriu v Topoľčanoch. Ona ma priviedla k opernému spevu. Spravila som skúšky, tri roky som chodila na konzervatórium v Topoľčanoch a potom som prestúpila do Bratislavy, kde pôsobím doteraz. Takže k opernému spevu som sa dostala celkom nevedomky a venujem sa mu približne už trinásť rokov.

Čo pre teba znamená spev?

Spevu sa venujem celý život, znamená pre mňa veľmi veľa, je to môj koníček, ale zároveň aj zdroj obživy. Veľakrát mám aj obdobie, kedy by som sa zbalila a odišla do pralesa alebo išla vykladať niekam tovar a o speve nemusela ani počuť (smiech). To sa však stáva práve vtedy, keď mám dlhodobo príliš veľa práce a neviem, čo skôr. Myslím si však, že by ma to veľmi rýchlo omrzelo a bez spevu by som nevydržala.

Veľmi často majú ľudia pocit, že speváci nič nerobia, len spievajú. Aká je pravda? Čo všetko tvoja práca zahŕňa?

Áno, veľa ľudí si myslí, že spevák sa vôbec nenarobí, iba otvorí ústa a len tak pre radosť spieva. V prvom rade musí mať spevák talent, ale ani talent nie je všetko. Deväťdesiat percent úspechu je práca! Je to ako keď staviate dom, potrebujete dobré základy, aby vám dlhé roky stál a slúžil. A tak je to aj s hlasom. Tvrdé roky driny a hľadania tej správnej cesty, ktorá vyhovuje práve vám.

Vedela by si priblížiť, čo všetko musí operný spevák vedieť? Čo sa musí naučiť, prv než vyjde na javisko?

Učiť sa narábať s dychom, hľadať správnu pozíciu vokálov, mať veľkú fantáziu, predstavivosť, aby si vedel privodiť spevácke pocity a veľa iných vecí. Veľakrát ide len o drobné indície k tomu, aby bol tón správny. Po rokoch sa určité veci zautomatizujú. No nie je to tak, že sa zobudíte a už nemusíte nič robiť a ide to samo. Aj veľkí a skúsení speváci sem-tam potrebujú určitú kontrolu. Našu profesiu ovplyvňuje momentálny fyzický a psychický stav. Naším nástrojom sú hlasivky, teda časť tela, drobný a chúlostivý sval.

Ako sa o ne staráte?

U spevákov je dôležitá hygiena hlasu, starostlivosť oň. Ak niečo zanedbáme alebo presilíme, nastáva choroba alebo poškodenie hlasu. U nás len náznak, napríklad nádchy, znamená odstavenie a liečba. O náš nástroj sa musíme vedieť starať, pretože máme len jeden a nedá sa vymeniť ako napr. husle a pod. Veľmi dôležitý je psychický stav a odzrkadľuje sa vo výkone.

Skúšať predstavenie je veľmi náročné a nie každý deň je nedeľa...

Áno, ale ak máte predstavenie, diváka nezaujíma, či ste mali zlý deň alebo ste v nejakom citovom rozpoložení. Musíte vystúpiť a vydať zo seba možno úplne iné emócie, v akých sa práve nachádzate. Niekedy je to veľmi náročné, ale i to je náplň našej práce – spievame, aj keď sa nám momentálne nechce, alebo sa na to necítime. Na druhej strane môžem byť každý večer niekým iným, mať na sebe krásne kostýmy a prežívať rôzne príbehy. Je to nádherná práca, aj keď veľmi náročná.

Ako bežne vyzerá tvoj deň?

Môj deň sa začína tým, že sa zobudím (smiech). Ak pripravujeme premiéru, je náročný mesiac až dva. Ráno na deviatu prídem do práce, naraňajkujem sa, idem sa rozospievať (pár cvičení, aby sa hlas zobudil). O desiatej sa začína skúška, ktorá trvá do jednej alebo do druhej popoludní. Tým, že ešte študujem na vysokej škole, po skúške v divadle bežím tam, alebo mám korepetíciu či ansámblovú skúšku v divadle. To podľa toho, či mám nejaké predstavenia v tom konkrétnom týždni. Ak ani jedno, tak technicky cvičím veci, ktoré potrebujem. Niekedy sa stane, že mám aj dve či tri hodinky voľno, ale nie je to často, takže sa väčšinou nenudím. O šiestej sa začína večerná skúška a trvá do deviatej, desiatej. Približne o pol jedenástej prídem domov, vyložím nohy, podebatujem s priateľom a idem spať. A ráno ma čaká ten istý kolobeh.

Momentálne spievaš hlavnú postavu Ráchel v opere Židovka. V čom je pre teba táto postava zaujímavá, iná ako ostatné?

Iná je v tom, že som ešte nespievala takú veľkú rolu. Zatiaľ som stvárňovala menšie a stredné úlohy. Židovka je rozsiahle dielo v piatich dejstvách, kde takmer stále spievam. Je to pre mňa veľká skúška a v podstate krst ohňom. Ráchel je krásna postava, ktorá ukazuje viac citových polôh. Od začiatku prejde obavami, láskou, prekvapením, sklamaním, beznádejou, hnevom, súcitom, až dôjde k úplnej rezignácii. Myslím si, že som sa s touto postavou rýchlo stotožnila a snažím sa ju čoraz viac vyšperkovať. Zo speváckej stránky je náročná a budem si musieť dobre rozložiť sily. Francúzsku hudbu som nikdy nespievala, no teraz viem, že sa s ňou nestretám poslednýkrát.

Prečo by ju ľudia určite nemali zmeškať?

Je to zase trochu iná hudba, ktorú by mali diváci určite počuť. Hlavne tu budú výborní speváci ako napr. Peter Mikuláš, Ľubica Vargicová, Miško Lehotský a ďalší. Pod taktovkou skvelého dirigenta Roberta Jindru budú diváci určite plní emócií. K tomu sa určite pridá aj réžia známeho režiséra Petra Konwitschného a výkony sólistov. Možno trochu prezradím, že diváci budú na dosah k sólistom. Tak sa na vás tešíme a nedajte si ujsť tento titul v SND.

Ak by si mala vybrať jednu postavu, ktorá bola pre teba doposiaľ najnáročnejšia, ktorá by to bola?

Ešte nemám za sebou toľko postáv, aby som to mohla zhodnotiť. Každá ďalšia výzva bude pre mňa rovnako dôležitá. Momentálne je to spomínaná postava Ráchel z opery Židovka.

Máš spevácky sen? Divadlo, titul, postavu?

Šesť rokov som spievala v zbore SND a od začiatku som snívala, že aj ja budem stáť vpredu a budem spievať sama za seba ako naši sólisti. Po dvoch rokoch, ako som nastúpila do zboru, som dostala prvé malé sólo. Tam sa môj sen začal plniť. Ako som študovala ďalšie roky, môj hlas sa vyvíjal a tak aj postavy, ktoré som dostávala. Veľmi veľa mi priniesla aj práca s piesňovou, komornou literatúrou. No a tak sa aj moje sny, samozrejme, stupňovali a túžila som, aby som sa stala sólistkou domáckej scény SND. Od 1. septembra 2016 sa mi tento sen splnil. Ak nechceme, aby sme stagnovali, nesmú stagnovať ani naše sny. Určite chcem začať spievať a hosťovať aj na iných scénach v zahraničí, konkrétnu scénu ešte nemám vysnívanú. Z postáv by som vybrala pár, napríklad Jolantu od Čajkovského, Mařenku z Predanej nevesty, Rusalku alebo Katrenu z opery Krútňava. Samozrejme, že ich je oveľa viac, ale to je ešte hudba budúcnosti. Všetko má svoj postup a vývoj.

Ako relaxuješ, keď máš voľno?

Ak mám voľný víkend, cestujem hneď domov do Veľkých Chlievan (okres Bánovce nad Bebravou) za rodičmi. Na dedine som vyrastala, preto mi tu v Bratislave chýba čerstvý vzduch, zvieratá a ticho. Býva tam aj sestra s rodinou, takže o program s deťúrencami je vždy postarané. Tam väčšinou dokážem úplne vypnúť a užívať si voľna. Ak nemám až toľko dní voľno a som v Bratislave, väčšinou spím a dobíjam energiu.

Katka, prajem ti veľa šťastia, pripomínane, že premiéra sa bude konať 7. a 9. apríla v Sále opery a baletu SND.

Presne tak a ja srdečne všetkých pozývam.

AUTOR: Natália Jaburková 

Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk

 

- - Inzercia - -