Dnes je utorok, 19.január 2021, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Magistrát brzdí rozvoj cyklodopravy, tvrdí Cyklokoalícia

apríl 01, 2017 - 14:33
Bratislavský magistrát je podľa Cyklokoalície najväčšou brzdou rozvoja cyklistickej dopravy v hlavnom meste SR Bratislave. Cyklokoalícia to uvádza po prvej tohtoročnej Komisii pre cyklistickú a pešiu dopravu Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.
Foto: 

Ako ďalej konštatuje vo svojom stanovisku, Akčný plán rozvoja cyklistickej a pešej dopravy na tento rok mesto nenapĺňa. Plán definuje zvýšenie podielu nemotorovej a verejnej dopravy a zníženie podielu áut na cestách. „V tomto roku je naplánovaná výstavba piatich nových cyklotrás, magistrát má však pripravené projekty len k dvom z nich. Údržbu existujúcich cyklotrás dlhodobo zanedbáva,“ hovorí Cyklokoalícia. Podľa nich sa v meste nehýbe ani projekt zdieľaných bicyklov. "Doteraz mesto vyvinulo snahu o reálny projekt zdieľaných bicyklov iba ak slovne,” poznamenal prezident Cyklokoalície Dan Kollár a dodal, že žiadajú magistrát napĺňať Akčný plán rozvoja cyklistickej a pešej dopravy, ktorý schválilo mestské zastupiteľstvo.

Hlavné mesto sa vo svojom stanovisku proti tvrdeniam Cyklokoalície ohradzuje. Ako ďalej pripomínajú, kroky v Akčnom pláne rozvoja cyklistickej a pešej dopravy na tento rok s cieľom zvýšiť podiel nemotorovej a verejnej dopravy robia. "V tomto roku je na výstavbu a údržbu cyklotrás vyčlenených 506 000 eur z programu Verejná infraštruktúra a ďalších 460 000 eur v programe Efektívna a transparentná samospráva," spomenulo mesto s tým, že dva pripravované okruhy trás pre cyklistov v spolupráci s príslušnými mestskými časťami, Starohájska v Petržalke a historický okruh v Starom Meste, sú v procese stavebného povoľovania. Uskutočnenie ďalších troch závisí podľa magistrátu napríklad aj od vysporiadania majetkovo-právnych vzťahov v trase plánovaných ciest. "Rozvoj a podpora cyklodopravy aj naďalej patrí medzi hlavné priority mesta na rok 2017," vyhlásil magistrát.

Cyklokoalícia je občianske združenie, ktoré podporuje rozvoj mestskej cyklistiky v Bratislave a rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku. Monitoruje a pripomienkuje tiež stav verejných priestorov, aby boli bezbariérové a vyhovovali chodcom.

- - Inzercia - -