Dnes je sobota, 08.máj 2021, meniny má: Ingrida
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Maďari Gregor a Kácserová víťazmi Národného behu Devín - Bratislava

apríl 10, 2017 - 08:32
Jubilejný sedemdesiaty ročník Národného behu Devín - Bratislava sa skončil maďarským triumfom. Medzi mužmi prekvapujúco zvíťazil výkonom 35:48 min László Gregor, v ženskej kategórii obhájila triumf spred roka Zita Kácserová (40:28 min).
Foto: 

Súťaž mužov na 11 625 km dlhej trati spod devínskeho brala vyhral suverénne Gregor, šesťnásobný majster Maďarska na 5000 m, 10 000 m a v krose, ktorý presne o minútu zdolal držiteľa víťazného hetriku z ostatných troch edícií Joela Mwangiho. Tridsaťjedenročný Keňan z Nairobi, ktorý rovnako behá za maďarský Benedek Team, začal približne od polovice trate bojovať s veľkou krízou a do cieľa v bratislavskom prístave už len doklusal

Gregor dovŕšil pódiovú postupku na Devín - Bratislava, ale nepriblížil sa k traťovému maximu 34:00, ktoré predviedol v roku 2014 práve Mwangi. Najlepší Slovák bol v aktuálnom ročníku špecialista na triatlon Matúš Verbovský (ŠK Atléti BS), ktorý si však dobre počína aj v atletických súťažiach. Dobehol tretí za 37:17 min. "Som rád, že som mohol byť najlepším Slovákom na tomto skvelom bežeckom podujatí. Ja som v prvom rade triatlonista a som veľmi rád, že svoju bežeckú formu môžem prezentovať aj medzi atlétmi," tvrdil v cieli 70. ročníka Národného behu Devín - Bratislava 18-ročný zverenec Marie Kuriačkovej z triatlonového klubu Atóm Levice, ktorý od tohto roku súťaži aj vo farbách bežeckého klubu ŠK Atléti Banská Štiavnica. "Bežci na čele nasadili rýchle tempo. Popri trati nás povzbudzovalo veľa divákov, čo mám veľmi rád. Ich povzbudzovanie mi dodávalo silu. Krízu som na trati nemal, bežalo mi to samé. Pred sebou som mal iba cieľ. Predo mnou bežal Keňan Mwangi, ktorý Devín už viackrát vyhral, chcel som ho dostihnúť, no on bol rýchlejší. Ale aj tak som veľmi spokojný, na Devíne som zažil vydarenú premiéru," zdôraznil Matúš Verbovský.

Zita Kácserová premenila piatu účasť na piate pódiové umiestnenie a zároveň dosiahla čistý víťazný hetrik. V roku 2012 bola druhá, 2014 tretia a v ostatných troch ročníkoch nenašla premožiteľku. Za víťazkou sa zoradila silná štvorica slovenských bežkýň, z ktorej mala najviac síl tiež už triatlonistka Nikola Čorbová (KAMI PROFIT), ktorá sa však vlani neúspešne pokúšala kvalifikovať na OH v Riu de Janeiro v maratóne. Tretia dobehla Lucia Kovalančiková (VŠC Dukla Banská Bystrica). "Na tento beh ma zavolal minulý týždeň bratranec, pôvodne som neplánovala prísť behať. Ale som rada, že som tu bola. Bežalo sa mi dobre, akurát na 5. -  6. kilometri som dostala kŕče. Tak som trochu zvoľnila tempo. Predýchala som to a pokračovala som ďalej. Čo bolí, to predsa rastie, nie," tvrdila v cieli športovkyňa z tímu KAMI-PROFIT, ktorá už atletiku berie ako doplnkový šport, pretože jej špecializáciou je triatlon. "Momentálne som v príprave na preteky na Kanárskych ostrovoch, takže plávam, bicyklujem a behám. Dnešný beh bol pre mňa iba taký tréningový doplnok. Na štart som išla s ambíciami dobre si  zabehať a čo najlepšie reprezentovať tých ľudí, ktorí mi veria," zdôraznila Nikola Čorbová. "Či som si aj ja verila?  Ak by som si neverila, že budem najlepšia zo Sloveniek, tak by som na štart nenastúpila. To je predsa jasné. Bežalo sa mi dobre.  Beh som si užila. Teší ma, že mi tak dobre vyšiel," dodala Nikola Čorbová. 

Na 70. ročníku obľúbeného behu Devín - Bratislava bolo prihlásených dovedna 7536 bežcov, na klasickom Devíne 6773 a na "Malom Devíne" 763. Jubileum priamo na trati behom oslávili aj známe slovenské športové persóny: bronzový medailista z OH 2000 vo vodnom slalome Juraj Minčík či vicemajster sveta v cyklistike 1994 Milan Dvorščík. Úradujúci olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth bol štartérom "Malého Devína" (2600 m) a napokon ho aj odbehol. "Na Devíne som bol aj minulý rok, mal som tu autogramiádu a povzbudzoval som bežcov. Bol som tiež pri vyhlasovaní víťazov. Tento rok som si ho prvýkrát odbehol. Aj keď iba ten malý Devín," povedal olympijský víťaz v chôdzi  Matej Tóth na margo svojej premiéry na Devíne. "Pôvodne som uvažoval, že pôjdem celý Devín, hoci by to trochu nabúralo môj tréning. Ale potom som si povedal, že pre tie deti bude lepšie, ak pôjdem s nimi ich Malý Devín, ktorý som štartoval. Malo to pre nich väčší význam ako pre tých 6000 ´makačov´ v Devíne, ktorí tam išli trhať asfalt," tvrdil s typickým širokým úsmevom 34-ročný rodák z Nitry. "Bežalo sa mi výborne. Pre mňa to predsa nie je taká veľká záťaž. Navyše, tá energia z tých detí človeka tak fantasticky nabíja, že si človek ani neuvedomuje a prebehne bez problémov 2,6 kilometra," pokračoval Matej Tóth. Chodec VŠC Dukla Banská Bystrica si beh vo veľkom kŕdli detí užíval, lebo ešte pred štartom im povedal, že by ho nemali veľmi prehnať. Že by ho mali šetriť. "Ešte pred štartom som deťom povedal, aby mi neušli o päťsto metrov, aby som nedobehol do cieľa veľmi zahanbený. Našťastie, stále som dovidel na tých najlepších, takže som mohol do cieľa dobehnúť s úsmevom a spokojný. Tohoročný Devín sa vydaril, ja osobne som si ho veľmi užil. Bolo to pekné podujatie v peknom počasí," tvrdil olympijský víťaz z Ria 2016 a majster sveta z Pekingu 2015 v chôdzi na 50 km.

- - Inzercia - -