Dnes je sobota, 08.august 2020, meniny má: Oskar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Opakované hlasovanie o hazarde poškodzuje práva podnikateľov, tvrdia asociácie

máj 17, 2017 - 08:59
Opakované hlasovanie o zákaze hazardu v hlavnom meste SR Bratislave poškodzuje práva podnikateľov v oblasti hazardného priemyslu, tvrdia asociácie hier. Reagujú tak na konštatovanie Krajskej prokuratúry v Bratislave, že opäť predkladať návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zákaze hazardu v meste a opätovne hlasovať o totožnom návrhu na základe tej istej petície je nezákonné.

Pixabay/ ilustračné foto

Stanovisko Asociácie zábavy a hier (AZAH) a Asociácie videohier (APV) dnes novinárom na brífingu poskytla hovorkyňa asociácií Dominika Lukáčová s tým, že o hazarde budú bratislavskí mestskí poslanci opäť rokovať. Asociácie sa podľa hovorkyne aj naďalej domáhajú svojich práv a počkajú na rozhodnutie poslancov. Ako uvádza Lukáčová, hovoriť o ďalších krokoch je predčasné.

Bratislavský magistrát vo svojom dnešnom stanovisku pripomína, že mesto prevzalo protest prokurátora v pondelok a po preštudovaní sa k tomu vyjadrí. „Primátor Bratislavy stále trvá na zákaze hazardu v Bratislave. Opiera sa aj o vôľu viac ako 130-tisíc Bratislavčanov, ktorí petíciu za zákaz hazardu podpísali,“ poznamenala Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia magistrátu. „Toto rozhodnutie prokuratúry nahráva v prospech kriminálnikov a zlodejov, ktorí sa snažili petíciu zmariť. Nahráva hazardu, ktorý ničí naše mesto, ničí rodiny a naše deti. Netvárme sa, že tak to žiada zákon. Nie. Výklad popiera zmysel zákona a práva, ktoré majú občanom zaručovať ochranu a spravodlivosť,“ poznamenal Jozef Melicher z iniciatívy Zastavme hazard, ktorá zbierala podpisy za zrušenie hazardu. Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify informuje, že bratislavský magistrát by mal v záujme obyvateľov mesta rešpektovať rozhodnutie bratislavskej krajskej prokuratúry o nezákonnosti zákazu hazardu na území hlavného mesta, keďže všeobecne záväzné nariadenie prijali protizákonne až na druhýkrát. Združenie očakáva, že Nesrovnal čo najrýchlejšie predloží návrh na zrušenie nedávno prijatého VZN o zákaze herní a kasín na území Bratislavy. V opačnom prípade podľa nich len zbytočne zatiahne mesto do súdneho sporu a spôsobí finančné škody.

Bratislavskí poslanci v tomto roku schválili plošný zákaz hazardu na základe petície, v ktorej tento krok požadovalo 136-tisíc ľudí, platných podpisov bolo vyše 98-tisíc. Prvý pokus plošne zakázať herne a kasína na februárovom zasadnutí zastupiteľstva neprešiel. Viacerí poslanci vtedy obvinili primátora, že zmaril rozumnú reguláciu hazardu, keďže podľa nich väčšina ľudí nie je za prohibíciu. Niektorí poslanci navrhli ponechať herne a kasína v hoteloch a nákupných centrách. Neskôr magistrát na čele s Nesrovnalom opätovne predložil návrh VZN, pričom zákaz hazardu na druhý pokus prešiel.

- - Inzercia - -