Dnes je sobota, 08.august 2020, meniny má: Oskar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Unikátna výstava v Múzeu mesta Bratislava: Storočnica Feiglerovcov

máj 17, 2017 - 10:37
Múzeum mesta Bratislavy ponúka všetkým priaznivcov novú unikátnu výstavu - Storočie Feiglerovcov. Od 17. 5. 2017 denne okrem pondelka ju môžete navštíviť: ut-pia 10:00 -16:30 (posledný vstup) so - ne 11:00-17:30 (posledný vstup), výstavná sieň Stará radnica. Výstava potrvá do 20. 8. 2017.

Architektúra 19. storočia bola dlho opomínanou témou, medzinárodná spolupráca a výstavné podujatia v stredoeurópskom kultúrno-historickom priestore sa sústredili takmer výlučne na prezentáciu najvýraznejších európskych diel a ich tvorcov bez primeranej reflexie tvorby v jednotlivých regiónoch. Územie Slovenska, v dobovom kontexte dlhého 19. storočia tvoriace súčasť Habsburskej monarchie, resp. Rakúsko-Uhorska, však predstavuje teritóriom s mimoriadne pozoruhodnou architektonickou tvorbou a bohatou škálou kozmopolitne pôsobiacich architektov a staviteľov. Do tejto mozaiky patrí aj niekoľko generácií bratislavských architektov, staviteľov a stavebných podnikateľov Feiglerovcov.

storocnica003.jpg

Foto: 
Peter Mészáros

storocnica002.jpg

Foto: 
Peter Mészáros

Preto voľba predstaviť architektúru 19. storočia i jej výnimočných tvorcov prostredníctvom príbehu tejto rodiny a ich architektonickej i stavebnej činnosti na širšom teritóriu medzi Bratislavou a Ostrihomom nie je náhodná, ale premyslene a dôsledne hľadajúca spoločné kultúrno-historické a architektonicko -melecké korene i spoločenské kontexty. Cesta k úspechom Feiglerovcov sa začala ešte kdesi v 18. storočí. Ako ukázali najnovšie genealogické výskumy, bratislavskí Feiglerovci sú iba jednou z vetiev košatého rodu. Okrem nich sa staviteľstvu venovali i ostrihomskí príbuzní, s ktorými udržiavali čulé kontakty.

Stopy pôsobenia bratislavských Feiglerovcov objavujeme tak nielen v Bratislave – v ich hlavnom pôsobisku, ale aj v širšom okolí – v Svätom Jure, Modre či v Trnave, ale i na území dnešného Maďarska – v Pécsi, v Győri, Ostrihome či v Drégelyi. Ich architektonické dielo premosťuje impozantne dlhú epochu – počnúc barokovým klasicizmom až k obzorom moderny a šírkou tvorivého záberu či citlivou reflexiou aktuálneho diania na dobovej európskej i uhorskej architektonickej scéne prekračuje horizont regiónu. 

storocnica006.jpg

Foto: 
Peter Mészáros

storocnica007.jpg

Foto: 
Peter Mészáros

storocnica008.jpg

Foto: 
Peter Mészáros

Výstava v priestoroch Múzea mesta Bratislavy, koncipovaná naprieč tvorivým a osobnostným spektrom niekoľkých generácií bratislavských architektov, staviteľov a stavebných podnikateľov Feiglerovcov je výsledkom systematického vedeckého bádania jej autorov (Jana Pohaničová a Peter Buday) a zároveň produktom medzinárodnej kooperácie vzdelávacích a pamäťových inštitúcií na Slovensku i v Maďarsku. 

storocnica012.jpg

Foto: 
Peter Mészáros

- - Inzercia - -