Dnes je utorok, 19.január 2021, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Aktualizované: Na koncerte Ariany Grande vybuchla bomba, počet obetí stúpol na 22!

máj 23, 2017 - 08:59
Britská polícia potvrdila, že výbuch pred koncertnou halou v Manchestri, kde vystupovala americká speváčka Ariana Grande, si v pondelok večer vyžiadal najmenej 22 mŕtvych, medzi ktorými sú aj deti. Z
Foto: 

Nálož bola zostrojená podomácky; podľa prvotných správ mala obsahovať klince. Pri výbuchu utrpelo zranenia ďalších približne 60 osôb. Britská polícia potvrdila, že pravdepodobným páchateľom samovražedného bombového útoku v Manchestri, pri ktorom v noci nadnes zahynulo 22 ľudí, bol 22-ročný Salman Abedi. Na tlačovej konferencii, ktorú vysielala spravodajská televízia Sky News, to dnes povedal šéf manchesterskej polície Ian Hopkins.

Britská premiérka Theresa Mayová udalosť označila za "otrasný teroristický útok" a prerušila predvolebnú kampaň pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia začiatkom júna. Na vyšetrovaní sa zúčastňuje 400 policajtov. Koncert v hale Manchester Arena navštívili tisíce mladých fanúšikov. Explózia nastala na konci koncertu.

Kráľovná si uctila obete 

Britská kráľovná Alžbeta II. vyjadrila dnes sústrasť rodinám obetí pondelkového teroristického útoku na popovom koncerte v britskom meste Manchester, ktorý si vyžiadal najmenej 22 mŕtvych a 59 zranených. Samotný útok pritom označila za barbarský čin.

"Viem, že hovorím za každého, keď prejavím svoje najhlbšie sympatie všetkým, ktorí boli zasiahnutí touto hroznou udalosťou a najmä rodinám a priateľom tých, ktorí zahynuli či utrpeli zranenia," uviedla kráľovná vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA. "Chcem sa poďakovať všetkým členom pohotovostných služieb, ktorí reagovali s takou profesionalitou a záujmom," povedala ďalej. "Rada by som tiež vyjadrila obdiv k tomu, akým spôsobom - so súcitom a ľudskosťou - reagovali občania Manchester na tento čin barbarstva," dodala.

Ďalší výbuch

Rozsiahle nákupné stredisko v britskom Manchestri evakuovali dnes po tom, ako v ňom svedkovia začuli "silný výbuch". Manchester Arndale evakuovali niekoľko hodín po tom, ako samovražedný bombový útočník zabil na popovom koncerte v polyfunkčnej hale Manchester Arena najmenej 22 ľudí a 59 spôsobil zranenia.

Stredisko sa nachádza v rovnakej oblasti ako dejisko pondelkového koncertu. Podľa svedkov, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters, z budovy nákupného strediska utekali davy ľudí, pričom mnohí plakali a držali sa za ruky. "Boli sme práve v obchode, keď sme začuli kričať ľudí. Ochranka všetkým hovorila, aby vyšli von," uviedla očitá svedkyňa.

"Som zlomená. Je mi to veľmi ľúto. Nemám slov," uviedla 23-ročná speváčka na sociálnej sieti Twitter. Podľa jej zástupcov je Grande fyzicky v poriadku. 

Multifunkčná hala Manchester Arena otvorená v roku 1995 je podľa údajov prevádzkovateľa najväčším zariadením tohto druhu v Európe. Celková kapacita dosahuje 21.000 návštevníkov.

- - Inzercia - -