Dnes je utorok, 27.október 2020, meniny má: Sabína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Gabriela Belopotocká: Rodinná Biblia môže byť vzácnym darom

jún 02, 2017 - 09:18
Knihy napĺňajú jej život, popri kvalitnom obsahu sa im snaží dodávať aj nadčasovú obrazovú krásu. Doslova srdcovou záležitosťou pre topmanažérku vydavateľstva Ikar GABRIELU BELOPOTOCKÚ je kniha kníh Biblia.

Minulý rok ste vydali rodinný klenot, Bibliu, ktorá by mala mať miesto v takmer každom rodinnom spoločenstve, kde sa dedia hodnoty a ctia tradície. Bola to vaša myšlienka vydať ju?

V istom zmysle som zaťažená na Biblie. Fascinujú ma nielen bežné vydania na takpovediac každodenné čítanie, ale aj také, ktoré, ako ste to nazvali vy, sú doslova klenotom aj po stránke vizuálnej. Ak sa pozrieme do minulosti, zistíme, že bohato zdobené Biblie boli pýchou na mnohých šľachtických dvoroch a patrili aj k ich najcennejšiemu majetku. Dodnes sú ako vzácne poklady uložené v zbierkach významných knižníc po celom svete. Tak som si povedala, prečo sa k tým pokladom nevrátiť a nepriniesť ich aj súčasníkovi? Veď také exkluzívne vydanie Biblie je navyše aj fantastickým darčekom pri rôznych významných udalostiach, ako sú prvé sväté prijímanie, birmovka, uzavretie manželstva  a  podobne.

Prečítajte si tiež: RANDE S HERCOM MILOM KRÁĽOM: Mám svoj svet aj svoju hlavu

belopotocka2.jpg

Foto: 
arc G.B.

Môžete nám Rodinnú Bibliu bližšie predstaviť?

V minulosti sme vydali viacero unikátnych Biblií. Každá bola spôsobom spracovania iná, jedinečná. Prostredníctvom tohto najnovšieho vydania, ktorú sme nazvali Rodinná Biblia, sme sa rozhodli sprostredkovať čitateľom vzácne  poklady stredovekého knižného umenia, ktoré ukazujú na umeleckú zručnosť vtedajších majstrov. Zakomponované sú v nej mnohé diela umeleckých velikánov niekoľkých storočí. Výsledný dojem je naozaj ohromujúci. Rodinná Biblia obsahuje nádherné ilustrácie z vyše 40 knižníc sveta, ktoré zachytávajú známe i menej známe biblické výjavy. Nachádza sa v nej až 356 reprodukcií zo stredovekých Biblií, pričom 270 iluminácií je zdobených fóliovým zlatom.

belopotocka3.jpg

Foto: 
arc G.B.

V čom je výnimočná?

Dovolím si povedať, že kvalitou spracovania i rozmanitosťou obrazov je táto Rodinná Biblia dielom superlatívov. Každý exemplár je ručne zhotovený unikát, to znamená aj ručne šitý, v exkluzívnej koženej väzbe, ktorá je inšpirovaná slávnou nemeckou Bibliou Matthiasa Meriana z roku 1630. Zdobí ju osem okovaní a dve kožené spony, čo je vlastne symbol stredovekých Biblií, ktorý jej dodáva nezameniteľný honosný charakter. Rodinná Biblia je uložená v luxusnej kazete so zlatou ražbou. Výnimočnosť Rodinnej Biblie zvýrazňuje aj fakt, že je v nej publikovaný príhovor pápeža Františka a riaditeľky Vatikánskej apoštolskej knižnice Mag. Dr. Christine Marie Grafingerovej napísaný špeciálne pre toto vydanie. Ďalším zaujímavým prvkom je to, že táto Biblia má posledných desať strán vyhradených na zaznamenávanie významných míľnikov v živote každej rodiny, akými sú narodenie alebo úmrtie, svadba, atď. Môže teda slúžiť viacerým generáciám ako pamäť rodiny. Výnimočnosť a exkluzivita Rodinnej Biblie je nepochybne aj v tom, že sa predáva s ručne číslovaným ružencom.

Mohlo by vás zaujímať: Moderátor galavečera Slovenka roka Štefan Skrúcaný: Ženám patrí môj obdiv

Celý rozhovor si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.22

 

- - Inzercia - -