Dnes je štvrtok, 21.január 2021, meniny má: Vincent
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Národná galéria predstaví publikácie o architektovi Dedečkovi

jún 17, 2017 - 10:18
Slovenská národná galéria (SNG) predstaví dve publikácie, ktoré sa venujú dielu architekta Vladimíra Dedečka, ktorý je aj autorom areálu SNG v hlavnom meste SR Bratislave.
Foto: 

Uvedenie oboch publikácií bude v piatok 23. júna o 17:00 v galerijnej kaviarni Berlinka v bratislavskom Esterházyho paláci. Agentúru SITA o tom informovala Ladislava Gnacková zo SNG. Slovenská národná galéria sa dielu architekta Vladimíra Dedečka začala venovať v roku 2001. Bolo to pri príležitosti uzavretia dunajského krídla, tzv. premostenia SNG, keď otvorili verejnú diskusiu o budúcnosti galerijných budov na bratislavskom nábreží. Myšlienka vydať architektovi Dedečkovi knihu vznikla v SNG v roku 2009. Vtedy prijala účasť na jej príprave i viedenská fotografka Hertha Hurnaus, ktorá už Dedečkove stavby fotografovala v rámci vlastných projektov.

V nasledujúcich siedmich rokoch postupne odfotografovala významné stavby Vladimíra Dedečka a k tým, ktoré už zaznamenala, sa opakovane vracala. Kniha o Vladimírovi Dedečkovi vznikala postupne na základe rozhovorov s architektom, archívneho výskumu, štúdia a interpretácie stavieb aj ich architektonickej dokumentácie. Záverečnú podobu získala v rokoch 2014 – 2015. Vtedy ju rozčlenili do dvoch publikácií.

Prvú autorsky pripravila teoretička architektúry Monika Mitášová pod názvom Vladimír Dedeček - Stávanie sa architektom. Venuje sa obdobiu 40. – 50. rokov 20. storočia, keď architekt Dedeček študoval na martinskom gymnáziu a na bratislavskej Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva. Predstavuje individuálne i spoločenské sily v akademickej aj v mimo akademickej komunite výtvarníkov, sociológov a architektov na Slovensku. Tie Dedečka viedli k rozhodnutiu študovať architektúru a stať sa architektom.

Druhá, interpretačná publikácia autorovho diela, má názov Vladimír Dedeček - Interpretácie architektonického diela. Táto kniha predstavuje textovú, architektonickú a fotografickú interpretáciu štyroch významných a súčasne najviac diskutovaných Dedečkových architektonických diel.

- - Inzercia - -