Dnes je nedeľa, 25.október 2020, meniny má: Aurel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Baroková záhrada na Bratislavskom hrade

august 04, 2017 - 17:48
Za túto nádheru, nachádzajúcu sa v hradnom areáli, môže naša metropola na Dunaji ďakovať cisárovnej Márii Terézii, ktorej Bratislava prirástla k srdcu.

Keď sa v prvej polovici 18. storočia rozhodla zrekonštruovať hradné objekty, nezabudla ani na vonkajšie úpravy. Inšpiráciou boli záhrady vo veľkolepom sídle francúzskych kráľov vo Versailles, ktorý vtedy udával tón v celej Európe. A tak tu pri reprezentatívnom sídle vznikla prekrásna záhrada, ktorej osud bol v nasledujúcich storočiach dosť pohnutý.

V rozkvitnutom parku sa prechádzal ešte miestodržiteľský pár, najobľúbenejšia dcéra veľkej panovníčky Mária Kristína so svojim manželom Albertom Saským. Nový cisár Jozef II. však už rozhodol, že hradné priestory bude využívať štátny Generálny seminár na výchovu katolíckeho duchovenstva a záhrada svoju dekoratívnu funkciu nahradila účelovou, slúžila potrebám výučby ovocinárstva a zeleninárstva.

198.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Za zásadný zlom znamenajúci rýchly zánik záhrady možno považovať rok 1811, keď hrad zničil veľký požiar a objekty začali chátrať. V roku 1949 bol na mieste bývalej záhrady vybudovaný mestský amfiteáter, ktorý bol neskôr zasypaný a v spodnej časti bola realizovaná jednoduchá sadovnícka úprava evokujúca bývalú barokovú záhradu.
Od minulého roka sa však záhrada opäť skvie vo svojej pôvodnej barokovej kráse a je jednou z najžiarivejších ozdôb na tvári nášho mesta.

99.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

9797.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

- - Inzercia - -