Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ďalší teroristický útok v Londýne: Bomba v metre!

september 15, 2017 - 12:29
Stanicou londýnskeho metra Parsons Green otriasol v piatok v rannej dopravnej špičke výbuch, informujú viacerí cestujúci.
Foto: 
sita

Médiá citujú pomerne kusé informácie od niektorých cestujúcich. Jedna z nich hovorí, že videla záblesk a počula výbuch, nevie ale, čo sa presne stalo. Ďalší cestujúci britským médiám povedal, že na zemi videl viacero ľudí, nevie však, či boli mŕtvi alebo zranení. Ako dodal, podľa neho šlo o menší výbuch, ktorý samotný nikoho nezranil, problémy však podľa neho spôsobila následná panika. Všetci ľudia sa krátko po výbuchu pokúšali utiecť a podľa tohto svedka je možné, že niektorí ľudia boli ušľapaní.

Bomba, ktorá vybuchla zranila 29 ľudí, vybuchla len čiastočne. Ak by sa zámer páchateľa alebo páchateľov v plnej miere podaril, dôsledky mohli byť oveľa horšie, varoval v piatok expert na činnosť teroristických hnutí zo Švédskej obrannej univerzity v Štokholme Magnus Ranstorp.

Po štúdiu fotografií znázorňujúcich výbušný systém, ktorý zostal na mieste činu, si je Ranstorp istý, že bomba vybuchla iba čiastočne. Londýnčania mali podľa neho "obrovské šťastie, keďže to mohlo byť omnoho horšie". Expert sa domnieva, že ľudia, ktorí výbušný systém pripravovali, urobili niekde chybu. "Vyzerá to, že je to zostrojené veľmi nahodilo," povedal pre agentúru AP.

Po výbuchu, ktorý otriasol stanicou londýnskeho metra Parsons Green, bolo hospitalizovaných 22 ľudí. Osemnástich previezli do nemocnice záchranári, ďalší štyria sa prihlásili na ošetrenie sami. Žiadna zo zranených osôb podľa týchto informácií nemá vážne zranenia a nie je v ohrození života.

Policajtom sa stále nepodarilo zatknúť a dokonca ani identifikovať páchateľa piatkového útoku v londýnskom metre. Šéf protiteroristického oddelenia londýnskej polície Mark Rowley informoval, že momentálne sa stovky detektívov snažia čo najrýchlejšie a najpodrobnejšie poprezerať veštky relevantné záznamy z bezpečnostných kamier a vyspovedať čo najviac cestujúcich, ktorí boli svedkami udalosti.

Londýnska polícia potvrdila, že výbuch bol teroristickým útokom. Hoci polícia je zatiaľ na informácie pomerne skúpa, médiá si postupne skladajú obraz o útoku z výpovedí priamych svedkov udalosti. Podľa jedného z cestujúcich šlo o menší výbuch, ktorý samotný nikoho nezranil, problémy však podľa neho spôsobila následná panika. Všetci ľudia sa krátko po výbuchu podľa neho pokúšali utiecť.

Televízia Sky News priniesla svedectvo ďalšieho priameho svedka, ktorý hovorí, že k výbuchu došlo v jednom z vozňov súpravy metra krátko po ôsmej hodine rannej, teda v čase rannej dopravnej špičky. Vo vozni bolo podľa neho aj veľa školákov, na ktorých dospelí v snahe zachrániť si život podľa neho nebrali priveľký ohľad.

Britská premiérka Theresa Mayová krátko po útoku zvolala rokovanie krízového výboru britskej vlády. "Moje myšlienky sú s tými, ktorí boli zranení, a tiež so záchranármi, ktorí odpovedali na tento teroristický útok vynikajúco," napísala premiérka na Twitteri.

Starosta Londýna Sadiq Khan vyzval obyvateľov mesta, aby zostali "pokojní, ale ostražití". "Nikdy sa nenecháme zastrašiť ani poraziť terorizmom," vyhlásil.

Aj šéf britskej diplomacie a Khanov predchodca vo funkcii londýnskeho starostu Boris Johnson vyzval Londýnčanov, aby "zostali pokojní a pokračovali vo svojich normálnych životoch".

- - Inzercia - -