Dnes je štvrtok, 06.máj 2021, meniny má: Hermína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Olympionici a paralympionici zložili sľub do rúk prezidenta

január 31, 2018 - 15:08
"Tak sľubujeme", odznelo v utorok osem minút pred pol druhou popoludní z úst slovenských športovcov v historickej budove Národnej rady na Župnom námestí v Bratislave.
Foto: 
Ramon Leško

Na prvom spoločnom sľube olympionikov a paralympionikov SR do rúk prezidenta SR Andreja Kisku pred odchodom na vrchol zimnej sezóny do kórejského Pjongčangu (9.- 25. 2.) sa zúčastnilo 13 z celkového počtu 56 slovenských športovcov, ktorí smerujú na ZOH. Tiež boli prítomní všetci trinásti paralympionici. ktorí budú participovať na ZPH v južnej časti Kórejského polostrova.

Sľub za olympionikov predniesla skúsená bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, pre ktorú to budú štvrté zimné olympijské hry. Za paralympionikov sa tento honor ušiel zjazdárovi v kategórii stojacich Martinovi Francemu. "Budeme súťažiť na slávu Slovenskej republiky v duchu etických pravidiel a tiež bez dopingu a drog," znela skrátená verzia olympijského a paralympijského sľubu slovenských športovcov.

op027.jpg

Foto: 
Ramon Leško

,,Je to pre mňa česť, že som mohla zložiť sľub do rúk prezidenta. Možno že hlas sa mi netriasol, ale búšenie svojho srdca som cítila až v ušiach," uviedla za slovenských olympionikov Alena Procházková. "Bol som prekvapený, ale so cťou som prijal svoju úlohu. Dúfam, že som nikoho nesklamal a hovoril som pekne to, čo som mal. Najmä je dôležité, aby sme teraz všetci dodržali to, čo sme sľúbili," uviedol za slovenských paralympionikov Martin France.

Bežkyňa na lyžiach Barbora Klementová absolvuje v Pjongčangu premiéru pod piatimi kruhmi. ,,Zmiešané pocity sú teraz vo mne, strach aj radosť. Som prekvapená, ešte si to poriadne neuvedomujem, že idem na olympiádu. Až priamo na mieste mi to zrejme celé dôjde," vravela Klementová. K atmosfére na utorkovej slávnosti skladania sľubu športovcami dodala: ,,Je to nová skúsenosť. Bolo fajn vidieť prezidenta naživo."

Keďže 30. januára sa hrá kompletné kolo slovenskej najvyššej súťaže, z tímu hokejistov sa na sľube zúčastnil jediný hráč Michal Čajkovský, ktorý pôsobí v KHL. Prítomní však boli generálny manažér Miroslav Šatan a tréner Craig Ramsay. Biatlonistov zastupovali Šimon Bartko, Tomáš Hasilla, Michal Šima, Alžbeta Majdišová a Terézia Poliaková, z bežcov na lyžiach sa okrem spomenutej Procházkovej predstavila aj Barbora Klementová. Z tímu sánkarov boli prítomní Jozef Ninis, Jakub Šimoňák, Marek Solčanský a Karol Stuchlák, zo silného tímu zjazdárov prišla na sľub iba Barbara Kantorová. Krasokorčuľovanie a snoubording zostali bez zastúpenia na slávnostnom sľube.

Slovenskí olympijskí športovci prítomní na sľube u prezidenta SR:

op042.jpg

Foto: 
Ramon Leško

biatlon: Šimon Bartko, Tomáš Hasilla, Alžbeta Majdišová, Terézia Poliaková, Michal Šima

beh na lyžiach: Alena Procházková, Barbora Klementová

hokej: Michal Čajkovský

sane: Jozef Ninis, Jakub Šimoňák, Marek Solčanský, Karol Stuchlák

zjazdové lyžovanie: Barbara Kantorová

Slovenskí paralympijskí športovci prítomní na sľube u prezidenta SR:

op043.jpg

Foto: 
Ramon Leško

zjazdové lyžovanie: Henrieta Farkašová (navádzačka Natália Šubrtová), Jakub Krako (nav. Branislav Brozman), Miroslav Haraus (nav. Maroš Hudík), Martin France a Petra Smaržová, *Marek Kubačka (nav. Mária Zaťovičová) - zatiaľ čakajú na pridelenie voľnej karty pre účasť na ZPH 2018

curling: Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa a Peter Zaťko.

- - Inzercia - -