Dnes je utorok, 29.september 2020, meniny má: Michal, Michaela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bratislavské módne dni 2018: Kolekcia Zariny Šimkovič v znamení ľahkosti a ženskosti

apríl 03, 2018 - 14:56
Neodmysliteľnou súčasťou jesennej časti Bratislavských módnych dní by Mercedes Benz je každoročne projekt Nové tváre módnej scény, ktorý dáva priestor mladým módnym tvorcom ukázať svoj talent a zviditeľniť sa. Víťazkou toho minuloročného sa stala ZARINA ŠIMKOVIČ, s ktorou sme sa stretli na pôde prestížnej francúzskej školy MOD´SPE Paris Central Europe.

Minuloročná víťazka projektu Nové tváre módnej scény ZARINA ŠIMKOVIČ si vďaka výhre v projekte okrem množstva atraktívnych cien odniesla aj ocenenie v podobe 32 hodinového odborného programu na francúzskej vysokej škole MOD´SPE Paris Cental Europe, ktorá pred dvoma rokmi otvorila svoje brány v centre Bratislavy. Táto unikátna škola je prvou svojho druhu v strednej Európe a absolventom umožní získať potrebné znalosti vo svete módy. Formuje totiž profesionálov schopných zvládnuť marketingové a obchodné stratégie, nákup, komunikáciu v odvetví módy a dizajnu. Práve za bránami tejto školy sme sa so Zarinou stretli, aby sme sa porozprávali o pocitoch po prvej vyučovacej hodine a zároveň zistili, čo pripravuje na nadchádzajúce Bratislavské módne dni by Mercedes Benz.

Zarina, vráťme sa k tvojim začiatkom. Čo si vyštudovala? 

Vyštudovala som Slovenskú technickú univerzitu - dizajn produktov a následne interiérový dizajn, čiže niečo iné, ako to, kde som nastúpila teraz. Mohlo by sa zdať, že dizajn produktov a móda by mohli mať niečo spoločné, avšak vôbec to tak nie je. 

modspe023.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Na francúzskej škole MOD´SPE Paris Central Europe si absolvovala svoju prvú vyučovaciu hodinu. Aké máš pocity?

Som veľmi rada, že tu môžem byť. Z ponuky predmetov som si vybrala predmet "Collection Study". Kedže momentálne sa venujem aj príprave kolekcie na Bratislavské módne dni, je to pre mňa veľmi inšpirujúce.

mod.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Ako hodina prebiehala? 

Počas vyučovania sme rozoberali kolekcie celosvetovo známych módnych návrhárov, rozprávali sa o štruktúre kolekcie a o prvkoch toho, ako sa vyvíja. Určite sa z toho poučím, aj keď do prehliadky ostáva pár dní, no ostane mi to aj do budúcna.

modspe001.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Čo pripravuješ na nadchádzajúce Bratislavské módne dni by Mercedes Benz?

Kolekcia, ktorú pripravujem na Bratislavské módne dni je pre mňa osobne iná, ako robievam bežne. Bude svieža a hravá. Budú v nej veci, ktoré vo mne silne evokujú leto. Je to poňaté ležérno-elegantne a myslím si, že sa v tom nájde každá štýlová žena. Pri tvorbe kolekcie som využila dve techniky, s ktorými som predtým nepracovala.

Čím si sa pri tvorbe kolekcie inšpirovala?

V tejto kolekcii som zhmotnila predstavu úžasného leta, dlhých večerov s priateľmi a nekonečných nočných rozhovorov, zábavy a tú zvláštnu fascinujúcu vôňu letného vzduchu. Celá kolekcia bude veľmi ľahká a ženská.

Tvorí sa ti táto kolekcia lepšie ako tá, ktorú si robila na projekt Nové tváre módnej scény?

Aj som nad tým rozmýšľala. Pri tvorbe kolekcie na projekt Nové tváre módnej scény som bola zviazaná témou Vôňa kávy, čo mi istým spôsobom ukázalo smer. Pri tvorbe tejto kolekcie mám slobodu, avšak na druhej strane ak mám veľa vecí, ktoré môžem spraviť, rozhodujem sa, ktorým smerom sa vydať, pretože to istým spôsobom definuje moju značku. Rozmýšľanie bolo teda ťažké, no vysporiadla som sa s tým.

Víťazná kolekcia Zariny Šimkovič na projekte Nové tváre módnej scény

collage.jpg

Foto: 
Ramon Leško

collage1.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Máš pocit, že ťa tá výhra v projekte niekam posunula?

Samozrejme. Bola a ešte stále to pre mňa je obrovská skúsenosť. Spoznala som veľa zaujímavých ľudí z módneho odvetvia, dalo mi to veľa nových príležitostí. Všetkým začínajúcim návrhárom odporúčam neváhať a zúčastniť sa tejto súťaže. Nie je sa čoho báť.

Tohtoročnú súťažnú tému v projekte Nové tváre módnej scény sa dozvieme počas tlačovej konferencie k Bratislavským módnym dňom by Mercedes-Benz v pondelok, 9. apríla 2018!

- - Inzercia - -