Dnes je utorok, 19.január 2021, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Magistrát chce viac ľudí s trvalým pobytom v meste

máj 02, 2018 - 14:17
Bratislavský magistrát chce v hlavnom meste SR Bratislave viac ľudí s trvalým pobytom v meste.
Foto: 
pixabay.com

V súčasnosti má trvalý pobyt v meste približne 450-tisíc obyvateľov, bez trvalého pobytu v ňom žije približne 200-tisíc ľudí. Na podporu prihlasovania trvalých pobytov vymysleli kampaň s názvom Prihláste sa! Cieľom je motivovať ľudí, aby si v meste, v ktorom žijú a pracujú, nahlásili trvalý pobyt. Novinárov dnes o kampani na tlačovej konferencii informoval primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal. Štát totiž rozdeľuje peniaze mestám podľa počtu sčítaných obyvateľov. Motiváciou pre ľudí bez trvalého pobytu v Bratislave môže byť zdravotná starostlivosť, miesta v materských školách, sociálne služby i vylepšená mestská hromadná doprava. Najbližšie sčítanie ľudí bude v roku 2021.

Podľa primátora by sa všetci ľudia, ktorí v meste žijú, mali podieľať na tom, aby mesto napredovalo. Počet ľudí, ktorí v Bratislave žijú bez trvalého pobytu, má mesto zo sčítania podľa SIM kariet v telefónoch ľudí. Analýzu vlani robila súkromná firma a počas prieskumu zistili, že v nedeľu večer príde do hlavného mesta približne 200-tisíc kariet a v piatok večer odídu. Nesrovnal uviedol, že keby si všetci títo ľudia nahlásili v Bratislave trvalý pobyt, rozpočet mesta by si prilepšil o 60 miliónov eur viac. „To sa asi nestane, akákoľvek čiastka by však mestu pomohla,“ poznamenal. Kampaň bude na informačných paneloch v meste i na internete, o verejných prezentáciách pre ľudí zatiaľ mesto podľa primátora neuvažuje.

Ohlasovanie trvalých pobytov v Bratislave má v kompetencii sedemnásť bratislavských mestských častí. Zaoberá sa nimi referát ohlasovne pobytu. Pre prihlásenie k trvalému pobytu musí záujemca predložiť platný občiansky preukaz, výpis z listu vlastníctva a pri maloletých do 18 rokov originál rodného listu. Nové občianske preukazy nevydáva mestská časť, ľuďom ich vydajú na pracovisku dokladov okresného riaditeľstva polície.

- - Inzercia - -