Dnes je pondelok, 10.máj 2021, meniny má: Viktória
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Chorvátske rameno čistili dobrovoľníci i potápači

máj 13, 2018 - 15:43
Okrem dobrovoľníkov dnes Chorvátske rameno v bratislavskej Petržalke čistili aj potápači.
Foto: 

„Čistili posledný úsek ramena od Dolnozemskej cesty smerom na koniec. K dispozícii mali aj čln, na ktorý dostali od mestskej časti dotáciu. V nedeľu budú čistiť dno Veľkého Draždiaka, konkrétne zátoku vedľa školy na Tematínskej,“ informovala Silvia Vnenková z tlačového oddelenia petržalského miestneho úradu. Na dnešnom 22. ročníku čistenia Chorvátskeho ramena sa zúčastnili dobrovoľníci, medzi ktorými sú každý rok petržalskí seniori, školáci, zamestnanci miestneho úradu i niektorí poslanci. „Vlani bolo takmer 200 ľudí, tento rok sa ich vopred prihlásilo 160,“ dodala Vnenková. Petržalka na čistení okrem potápačov spolupracuje aj so Slovenským vodohospodárskym podnikom.

Chorvátske rameno s dĺžkou vyše päťtisíc metrov je prírodné centrum Petržalky. V jeho oblasti zistili dvanásť druhov chránených a ohrozených druhov rastlín a sedem chránených a šesť ohrozených druhov živočíchov. „Sú to predovšetkým obojživelníky, ale aj bobor, vydra a korytnačky. Rastie tu napríklad aj ohrozené lekno biele. Na brehoch vidieť jašterice či užovky,“ uvádza starosta Petržalky Vladimír Bajan v tlačovej správe. Najväčším problémom pre Chorvátske rameno sú podľa neho trávnaté porasty, trstina a odumreté vodné rastliny, ktoré zanášajú dno a spôsobujú úbytok kyslíka. Problémom je aj kontaminácia, ktorú spôsobuje komunálny odpad. Bajan poznamenal, že niektorí obyvatelia by chceli rákosie v Chorvátskom ramene pokosiť. „Vodohospodári, ktorým starostlivosť o rameno prislúcha, však upozornili, že je to prirodzené prostredie najmä pre vtáky, ktoré si práve v rákosí stavajú hniezda. Čiže, pokosiť ho je možné až po skončení času hniezdenia,“ vysvetlil.

V rámci jarného upratovania sa tiež budú môcť Petržalčania zbaviť nepotrebných spotrebičov. Najneskôr do 16. mája môžu kontaktovať petržalský miestny úrad. Prihlásiť sa treba osobne na miestnom úrade, telefonicky alebo mailom. Kontakty nájdu záujemcovia na webovej stránke Petržalky. Staré spotrebiče možno ohlásiť aj elektronicky na adrese www.zberelektroodpadu.sk. Nahlásiť treba druh spotrebiča, meno, priezvisko, telefónny kontakt a adresu, z ktorej chcú spotrebič odniesť. V deň zberu, v sobotu 19. mája, treba odpad vyložiť do vchodu bytového domu. Staré spotrebiče nemajú ľudia vykladať na ulicu.

Okrem tejto možnosti majú obyvatelia možnosť likvidovať iný ako komunálny odpad aj v Zbernom dvore, môžu to však len na základe preukázania sa trvalým bydliskom v Petržalke. Miestny podnik verejnoprospešných služieb Petržalka so sídlom na Čapajevovej 6 je k dispozícii na bezplatné uloženie odpadu z domácností pre občanov Petržalky alebo pre ľudí, ktorí preukážu vzťah k nehnuteľnostiam v Petržalke. Obyvatelia tu môžu zadarmo odovzdať drobný stavebný odpad, rozobratý objemný odpad, elektrické spotrebiče aj biologicky rozložiteľný odpad.

S čistotou v Petržalke súvisia aj koše na odpadky a psie exkrementy. „Vlani pribudlo sedem košov na psie exkrementy, spolu ich teda máme 224 a za posledné dni prišli na petržalský miestny úrad ďalšie tri požiadavky od obyvateľov, čiže ich počet sa opäť zvýši,“ tvrdí Silvia Vnenková.

- - Inzercia - -