Dnes je utorok, 19.január 2021, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Japonsko si pripomína smutné výročie: Ubehlo 73 rokov od zhodenia atómovej bomby na Hirošimu

august 06, 2018 - 13:10
Obyvatelia japonského mesta Hirošima a spolu s nimi celá krajina si dnes pripomínajú 73. výročie zhodenia americkej atómovej bomby, ktorej dôsledkom bola smrť desiatok tisíc ľudí.
Foto: 
Mesto bolo hlavným cieľom misie, alternatívou boli mestá Nagasaki a Kokura. V tých však v danom čase panovalo nepriaznivé počasie. Americký útok atómovou bombou na Hirošimu si vyžiadal 140-tisíc mŕtvych. 
Tri dni po Hirošime Američania zhodili atómovú bombu aj na Nagasaki, kde zomrelo vyše 70-tisíc ľudí. USA deklarovali, že ich cieľom bolo predísť ďalším vojnovým obetiam a nevypočítateľným útokom ázijskej krajiny, ktorá bola v rámci druhej svetovej vojny najväčším nepriateľom USA. Tokio napokon 15. augusta kapitulovalo, čím sa definitívne skončila druhá svetová vojna. Japonsko je dodnes jedinou krajinou, ktorá sa stala terčom jadrového útoku. O jeho opodstatnenosti sa dodnes vedú polemiky.

Spomienková ceremónia

Obyvatelia Hirošimy, predstavitelia mesta, Japonska a ďalších 58 štátov si pripomenuli obete výbuchu počas spomienkovej ceremónie, ktorá sa niesla v duchu výziev na likvidáciu jadrových zbraní, a o 8:15 miestneho času si ich uctili minútou ticha. Na podujatí sa zúčastnilo okolo 50-tisíc ľudí.

Starosta Hirošimy Kazumi Macui počas svojho príhovoru popísal ráno výbuchu a utrpenie obetí spred 73 rokov, pričom prítomných vyzval, aby počúvali "ako keby tam boli ich milovaní". Následne vyjadril obavu o celosvetovom náraste egocentrizmu a napätia a naliehal na vládu, aby urobila viac pre dosiahnutie sveta bez jadrových zbraní prostredníctvom pomoci v uplatňovaní Dohody o zákaze jadrových zbraní. Tú Japonsko nepodpísalo. ,,Isté krajiny neskrývane vyhlasujú egoistický nacionalizmus a modernizáciu svojich jadrových arzenálov, pričom znovu oživujú napätie, ktoré sa uvoľnilo na konci studenej vojny," uviedol Macui s tým, že zastrašovanie jadrovými zbraňami a poskytovanie takzvaných jadrových dáždnikov sú "v podstate nestabilné a extrémne nebezpečné prístupy", ktorých cieľom je udržiavanie svetového poriadku pomocou vytvárania strachu u konkurenčných krajín. Starosta v tejto súvislosti vyzval svetových lídrov, aby namiesto toho v dobrej viere rokovali o likvidácii jadrových arzenálov.

Ako pripomína agentúra AP, 73. výročie zhodenia bomby na Hirošimu je v čase nádejí na denuklearizáciu Kórejského polostrova, o ktorej diskutovali americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un v júni na spoločnom summite v Singapure. ,,My, občianska spoločnosť, často dúfame, že uvoľnenie napätia na Kórejskom polostrove bude pokračovať v mierovom dialógu," vyjadril sa Macui.

Japonský premiér Šinzó Abe, ktorý sa tiež zúčastnil na ceremónii, uviedol, že rozdiely medzi jadrovými mocnosťami a krajinami bez jadrových zbraní sa zväčšujú. Zaviazal sa však, že urobí viac na ich prekonanie. Podľa Abeho je pre spoluprácu oboch strán dôležité, aby každý pochopil "skutočnosť tragédie jadrových útokov".

Zdroj: SITA

- - Inzercia - -