Dnes je štvrtok, 21.január 2021, meniny má: Vincent
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Martin Valihora: Hudba je pre mňa neutíchajúca vášeň

október 29, 2018 - 14:11
Hudobník MARTIN VALIHORA dosiahol už ako veľmi mladý úspechy, o ktorých môžu iní len snívať. Hral v IMT Smile, Prúdoch, Fermate, Collegium Musicum. Počas svojho svojho pobytu v Spojených štátoch hral s významnými svetovými hudobníkmi. Hudba je pre talentovaného bubeníka vášňou, často prichádza s projektami, ktoré sú hudobnou udalosťou.
Foto: 

Pre fanúšikov vždy pripravujete niečo zaujímavé, čo chystáte najbližšie? 

Ako každú jeseň, ponúkam One Day Jazz Festival, ktorý bude 27. – 28. novembra v bratislavskom Istropolise, aj v Žiline, a možno aj v nejakom inom meste. A možnože pridáme aj ďalší koncert v Bratislave. Teším sa na to, lebo ponúkneme veľmi dobrý program. 

Môžete o ňom prezradiť viac?

Vystúpi na ňom svetoznámy americký gitarista Kurt Rosenwinkel s jeho triom. Veľkou hviezdou bude basgitarista a spevák Richard Bona, s ktorým chystáme aj  prekvapenie: spoluprácu s istým mladým slovenským talentom. Účinkujúcich bude viac a môžem sľúbiť, bude to veľmi zaujímavé. 

 Festival má tohto roku už desaťročné jubileum. Ako vám zišlo na um zorganizovať ho?  

Bolo to isté kontinuum mojich aktivít. Po štúdiách v USA som začal tvoriť vlastnú klubovú scénu a organizoval som koncerty. Hral som žáner, ktorý nebol komerčný, bola to veľmi interaktívna hudba. Náš tvorivý svet bol odkázaný na priamu odpoveď publika, ale zorganizovať a osloviť sme ho museli sami. Ľudí to začalo zaujímať, chodili čoraz viac na naše koncerty. A akosi prirodzene som si povedal, že je načase urobiť festival. 

 Chystáte aj samostatné koncerty? 

Je toho dosť. V decembri idem na turné Illustrathosphere s Danom Bártom, účinkujem s ním už druhý rok. Niekoľko koncertov absolvujem s vlastným projektom na Slovensku a hosťujem na akciách s Mariánom Čekovským aj Emirom Kusturicom. 

 Je pre vás dôležitejší živý koncert, alebo práca v štúdiu? 

Živý koncert má svoje čaro, rovnako práca v štúdiu. Ale naživo pred ľuďmi, to milujem. Keď vidíme, že ľudia počúvajú, že ich to zaujíma, vytvorí to v nás  špeciálnu vášeň, chuť dať zo seba na pódiu všetko. 

 Ste vynikajúci hudobník. Čo vás fascinuje na bubnoch?  

Vášeň spojenia. Nie každý má v živote možnosť zažívať spojenia, ktoré mu dávajú skutočne silný pocit vášne. Je to istý dar, ktorý mi bol daný... Že môžem cítiť hudbu a zároveň bicie. Skutočne je to neutíchajúca vášeň. Uvedomujem si, že to vo mne neustále prebieha, stále cítim chuť napredovať. Pre mňa je to taká duševná psychohygiena.

Napriek úspechom ste skromný a pokorný. Myslíte, že je to vo vás, alebo ste „bojovali“ s tým, ako poraziť vlastné ego? 

Celý život vnímam vlastné ego aj v dobrom aj v zlom. Keď sa ocitnem v zlom videní samého seba, a správam sa tak, východisko hľadám v dobre. Dobro je tvorivosť a kvalita, zlo deštrukcia. Vychovávame sa celý život. Aj keď som temperamentný, nedokážem sa dlho hnevať ani na seba ani na okolie. Pokora a úcta je kľúč k pravej chuti života, k láske aj k hudbe.

A váš súkromný život? 

Môj súkromný život je v prvom rade dcéra, je to môj celý svet, ako aj priateľka a rodina. 

Foto: Ivan Medveď

- - Inzercia - -