Dnes je nedeľa, 25.október 2020, meniny má: Aurel
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Začiatkom januára 1919 sa Bratislava stala súčasťou Česko – Slovenska

január 02, 2019 - 15:30
Prvého januára si naše mesto pripomenulo významné, sté výročie od chvíle, kedy sa definitívne stalo metropolou Slovenska.

Udalosti, ktoré sa tu po prvej svetovej vojne odohrali boli dosť problematické.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia bola Bratislava druhým najpriemyselnejším mestom Uhorska. V meste sa rozvíjal priemysel a doprava, ktorá umožňovala rýchle spojenie s Viedňou a s Budapešťou. Úspechy v priemyselnom podnikaní sa prejavili vo vyššej životnej úrovni obyvateľstva. Koniec prvej svetovej vojny v novembri 1918 priniesol rozpad Rakúsko-Uhorska a vznik 1. Československej republiky. No nad Bratislavou sa stále vznášal národnostný otáznik. Maďarská vláda si totiž aj po vzniku republiky stále robila nárok na Bratislavu.

31. decembra 1918 o 14.30 h sa nad Prešporkom zjavilo československé lietadlo, na ktoré pálili všetci, čo mali zbrane. Lietadlo zhadzovalo letáky s textom, že vojaci neprichádzajú s nepriateľským úmyslom, ale ako osloboditelia. Počas Silvestra vošli do mesta.

Prvého januára 1919 sa prešporský župan Zoltán Jankó stretol v Pezinku s bratislavských županom Samuelom Zochom a veliteľom talianskych vojsk, generálom Piccionem. "Zoch zdôraznil Jankóovi, že obsadenie mesta bude mať politický ráz, že československé vojsko je disciplinované a obyvateľstvu zaručuje pokoj a bezpečnosť," napísal Hanák. Zoch zároveň oznámil, že od ďalšieho dňa bude v meste a na celom Slovensku úradnou rečou slovenčina.

- - Inzercia - -