Dnes je nedeľa, 17.január 2021, meniny má: Nataša
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Známe osobnosti očakávajú Ples v opere

január 12, 2019 - 12:00
Už dnes sa v historickej budove SND stretne 300 párov významných osobností z oblasti vedy, medicíny, kultúry, športu, politiky a tretieho sektora. Všetci hostia svojou účasťou na dobročinnom Plese v opere podporia jeho charitatívny charakter.
Foto: 
Shutterstock

Hlavným cieľom jedného z najvýznamnejších dobročinných podujatí je spolu s mimovládnymi neziskovými organizáciami – Nadácia pre deti Slovenska a Koalícia pre deti Slovensko, vytvoriť dva programy – Kto chýba? a Škola inkluzionistov na podporu a zlepšenie podmienok inkluzívneho vzdelávania v slovenských školách, aby sa mohli zdravotne znevýhodnené deti vzdelávať v bežných školách po boku svojich vrstovníkov.

Pre mnohých hostí je účasť na Plese v opere už tradíciou. Aj tento rok prídu podporiť myšlienku dobročinnosti aj známe osobnosti z oblasti umenia a kultúry. Nebude chýbať známy, obľúbený herec Jozef Vajda, zabávač, komik a herec Marián Miezga, operný spevák a herec Sväťo Malachovský, už tradične na ples zavíta aj slovenský režisér, scenárista a herec Daniel Dangl so svojou manželkou Beátou, podporiť dobrú vec príde aj divadelný, filmový a dabingový herec František Kovár, herec a riaditeľ Divadlo Astorka Korzo´90 Vladimír Černý, akademický maliar Viktor Hulík, filmová producentka Adriana Krónerová a generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.

„Vzdelávanie má veľký význam. Deti sú naša budúcnosť. Deťom so zdravotným znevýhodnením potrebujú pomoc odborníkov, aby dostali rovnakú možnosť na vzdelanie. K tomu je nevyhnutná finančná podpora. Štát poskytuje nedostatočné finančné prostriedky, a preto je potrebné mať organizácie, ktoré sa snažia pomáhať odborníkom a zdravotne znevýhodneným deťom,“ myslí si František Kovár, ktorý sa každoročne teší na Ples v opere. „Každý rok je to pre mňa spoločný vstup do nového roka. Stretnem sa s kolegami a priateľmi, s ktorými nemám príležitosť stretávať sa častejšie.“

„Každé dieťa má právo na vzdelanie. Mali by sme urobiť všetko preto, aby sa mohli vzdelávať. To, že človek je zdravý je dar, ktorý si musíme vážiť a pomáhať a podporovať všetkými možnými prostriedkami tým, ktorí nemajú toľko šťastia ako my,“ tvrdí Jozef Vajda.

„Z môjho pohľadu je Ples v opere nádherné podujatie, ktoré je obohatené aj o charitatívny rozmer a preto každoročne bezpochyby patrí k tým top nápomocným akciám. Tohtoročná téma plesu je určite potrebná - mal som pred rokmi možnosť nahliadnuť na chod Spojenej školy v Bardejove - bol to veľmi poučný zážitok a veľa detí s istým zdravotným hendikepom alebo znevýhodnením, určite bolo na úrovni tých “normálnych”, preto si myslím že právo na vzdelanie im nikdy nesmie byť odobraté,“ hovorí Sväťo Malachovský. Ten sa zároveň teší na otvorenie plesovej sezóny na Plese v opere. „Bude to moja tretia návšteva plesu a je to asi jediná akcia tohto druhu, ktorej sa aj s mojou manželkou zúčastníme a robíme to veľmi radi - stretávame ľudí, ktorých počas roka nemáme, kvôli našej či ich, zaneprázdnenosti šancu stretnúť, a tak je Ples v opere konečne možnosťou povedať si s nimi, čo sa za ten rok udialo, zabilancovať trochu, zhodnotiť, dobre sa s nimi zabaviť, povedať si, že sa opäť uvidíme na tom budúcoročnom,“ teší sa obľúbený herec.

„Jednoznačne má téma Plesu v opere význam. Samotný hendikep detí pre nich nemôže automaticky znamenať znevýhodnenie v oblasti vzdelávania. Mali by mať rovnaké možnosti ako deti zdravé, dôležité je im hlavne pomôcť v tom, aby v oblasti vzdelávania žiadne hendikepy necítili. Je veľmi správne, že sa hovorí a venuje aj tejto téme,“ uzatvára Beáta Dangl.

- - Inzercia - -