Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

História Starého Mesta

apríl 04, 2019 - 14:31
Na oficiálnej stránke sme spustili unikátny projekt. Interaktívnu mapu, ktorá predstaví históriu ulíc a budov Oficiálna stránka Starého Mesta ponúka od 4. apríla novú službu. Sekcii GISPLAN sprístupnila historickú interaktívnu mapu centrálnej mestskej časti. Obyvatelia sa z nej dozvedia podrobné informácie o dejinách staromestských ulíc a budov.
Foto: 
internet

Aktuálna verzia pokrýva zatiaľ údaje o vývoji 230 staromestských ulíc a 33 objektov. Portfólio by sa malo naďalej rozširovať.

Na „živej“ historickej mape pracuje mestská časť spolu s tímom z Univerzity Komenského (UK) už niekoľko mesiacov. Pre verejnosť sa spustila presne v deň 74. výročia oslobodenia Bratislavy – 4. apríla 2019.

GISPLAN História je súčasťou unikátneho európskeho projektu Time Machine. 

 

 „Zatiaľ čo v stredoveku predstavovalo zdroj bohatstva vlastníctvo pôdy a v novoveku priemyselné technológie, v súčasnosti sú to informácie,“ povedal historik Juraj Šedivý z Katedry archívnictva a pomocných vied historických, ktorý je odborným garantom aplikácie predstavujúcej minulosť staromestských ulíc a historicky cenných stavieb. 

„Informácie otvárajú svet budúcnosti čerpajúc z poznatkov minulosti. Obrovskú silu analýzy a poučenia z minulosti pochopila Európska únia, keď na jar tohto roku podporila projekt Time Machine s tým, že o rok môže získať až jednu miliardu eur na vytvorenie celoeurópskeho portálu o minulosti Európy.“

Jedinou slovenskou univerzitou v tomto európskom projekte Time Machine je Univerzita Komenského, ktorá spolu s Bratislavou-Starým Mestom ako jedinou komunálnou inštitúciou vytvorilo špeciálnu vrstvu v rámci miestneho GIS (geografického informačného systému).

 

Šedivý tiež inicioval a vedie projekt Historický atlas miest Slovenska a pamäťový portál pre dejiny Bratislavy www.PamMap.sk, ktorý je prepojený s novou historickou aplikáciou Starého Mesta.

 

Odteraz tak mestská časť na svojej stránke prostredníctvom GIS sprístupňuje nielen údaje užitočné pre každodenný život obyvateľov (napr. pasport zelene, katastrálnu mapu či evidenciu psov), ale ponúka aj vrstvu História.

„Obyvatelia v mape nájdu pomerne detailné informácie o vývoji viac než polovice ulíc mestskej časti a niekoľkých desiatok konkrétnych pamiatok,“ upresnil Šedivý. Ako dodáva, „aplikácie ako virtuálne prechádzky po digitálne zrekonštruovaných mestách majú pritiahnuť turistov a majú byť súčasťou modelovania vývoja urbánnych priestorov (smart cities)“.

 

Vďaka prepojeniu GIS-vrstvy História mestskej časti s pamäťovým portálom www.PamMap.sk môžu na vytváraní "mestskej pamäte" aktívne spolupracovať aj obyvatelia mestskej časti. „Napríklad poskytnúť historické fotografie, pohľadnice, dokumenty a podobne, ktoré na univerzite zdigitalizujú, vrátia majiteľom a uložia na spoločnom pamäťovom portáli - aby sa zachovali informácie o uliciach, pamiatkach ale aj obyvateľoch Bratislavy-Starého Mesta,“ uzavrel Juraj Šedivý.

- - Inzercia - -