Dnes je sobota, 08.máj 2021, meniny má: Ingrida
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zomrel trojnásobný majster sveta Niki Lauda

máj 21, 2019 - 10:00
Motoristický svet stratil jednu zo svojich najväčších osobností. Po Arnoldovi Schwarzeneggerovi druhý najznámejší Rakúšan poslednýkrát vydýchol v kruhu svojej rodiny.
Foto: 

Vo veku 70 rokov zomrel Rakúšan Niki Lauda, trojnásobný majster sveta vo formule 1 a legenda tohto športu. Poslednýkrát vydýchol v kruhu svojej rodine. Informujú o tom rakúske internetové zdroje vrátane laola1.at.

"S hlbokým zármutkom oznamujeme, že náš milovaný Niki v pondelok 20. mája pokojne zaspal," informovali Laudovi príbuzní. "Jeho jedinečné úspechy ako športovca a podnikateľa sú a zostanú nezabudnuteľné, jeho neúnavná cesta, priamočiarosť a odvaha zostanú vzorom a meradlom pre nás všetkých. Bol milujúcim a starostlivým manželom, otcom a dedkom. Bude nám všetkým veľmi chýbať," dodávajú v liste adresovanej verejnosti.

Niki Lauda zvládol brilantne viacero ťažkých životných situácií, ale po transplantácii pľúc vykonanej v lete 2018 opakovane zápasil so zdravotnými problémami. Jeho smrť potvrdil aj chirurg Walter Klepetko, ktorý ho vlani začiatkom augusta operoval vo Viedni. "Niki Lauda zomrel. Musím to potvrdiť," cituje Klepetka APA.

Lauda vyhral prestížny a najrýchlejší motoristický seriál F1 v rokoch 1975, 1977 a 1984. Prvé dva tituly získal vo farbách Ferrari a tretí po návrate do súťažného diania ako líder stajne McLaren. To už bol po vážnej nehode na Veľkej cene Nemecka na Nürburgringu v roku 1976, kde utrpel silné popáleniny. Tie zanechali trvalé stopy na jeho tvári. Po nehode začal nosiť na hlave legendárnu červenú šiltovku, ktorá sa stala jeho symbolom. Neskôr v rokoch 1997 a 2005 podstúpil transplantáciu obličiek. Po skončení kariéry sa angažoval ako podnikateľ v leteckom priemysle. Okrem iného založil leteckú spoločnosť Lauda Air, neskôr známu ako Austrian airline Niki.

- - Inzercia - -