Dnes je štvrtok, 06.august 2020, meniny má: Jozefína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Päť zásad prežitia extrémnych horúčav

jún 29, 2019 - 19:19
V posledných dňoch Bratislava bojuje s vysokými teplotami. Po dvoch dňoch príjemnejšieho schladenia pod tridsiatky, sa budú v nedeľu a pondelok opäť teploty šplhať do neznesiteľných výšok.

Mnohí z nás si nemôžu dovoliť luxus trávenia dňa s osviežujúcim drinkom v ruke pod slnečníkom, či klímou. Ako sa chrániť v meste voči prehriatiu organizmu?

  1. Rozplánujte si aktivity dňa tak, aby ste sa vyhli fyzicky náročným aktivitám vonku v čase obeda. Medzi 11 a 15 hodinou sa snažte vyhnúť priamemu slnku a cvičenie, či obchôdzky po rozpálenom meste si vybavte buď ráno, alebo si ich nechajte na neskoršie popoludnie.
  2. Myslite na svoj pitný režim. V extrémne teplých dňoch by mal každý dospelý človek vypiť 2 – 5 l vody, v závislosti od váhy a pohlavia. Deti okolo 1,5 l. Mimoriadne dôslední by mali byť starší ľudia. Tí často necítia smäd a to, že sú dehydrovaní zistia, až keď príde kolaps. Skontrolujte preto Vašich rodičov a starých rodičov a uistite sa, že pijú dosť. V horúcich dňoch ako sú tieto sa vyhýbajte silnej káve, čiernemu čaju a alkoholu, uprednostnite vodu, minerálku, riedené džúsy, či ovocné čaje. Nápoje nepite extrémne vychladené.
  3. Jedzte ľahké jedlá. Ľahké raňajky vo forme jogurtu či ovocia nezaťažia vás organizmus. Na obed je ideálna polievka – doplní soľ a tekutiny. Šalát s kuracím mäskom alebo rybou vás zasýti, ale nezaťaží žalúdok, je vhodný na obed, či večeru. No a nezabúdajte ani na ovocie, kedykoľvek cez deň. Je plné vitamínov a ľahko stráviteľné.
  4. Voľte ľahké a tenké, jednovrstvové oblečenie. Teraz je ten správny čas aj na ukázanie svojich štýlových módnych doplnkov – šatiek, klobúkov, slnečných okuliarov. Smelo do toho! 
  5. A posledná rada: pozor na klímu! Aj pri nej platí, že všetko je zdravé a prospešné, len ak sa robí s mierou.  Určite si teplotu na nej nenastavujte na menej ako o 5 stupňov oproti vonkajšej teplote. Extrémne prechody z klímy do rozpáleného mesta by vás mohli dostať na niekoľko dní do postele, a to je to posledné, čo si v lete želáme, však? 

 

- - Inzercia - -