Dnes je pondelok, 25.január 2021, meniny má: Gejza
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Maximiliánova fontána na Hlavnom námestí sa vrátila do pôvodného renesančného vzhľadu

júl 03, 2019 - 10:04
Mesto ukončilo rekonštrukciu Maximiliánovej fontány. Maximiliánova fontána, ktorá sa nesprávne ľudovo nazýva aj Rolandovou, sa po desaťročiach vrátila k svojmu pôvodnému vizuálu.
Foto: 
pixabay.com

Maximiliánova fontána je najstaršou mestskou fontánou, bola postavení v roku 1572. Priestor na ktorom stojí, bol od nepamäti centrálnym mestským námestím, stála tu tržnica i radnica. Pre jej centrálnu polohu sa práve tu nachádzala studňa a neskôr aj veľká drevená nádrž zhromažďujúca vodu potrebnú na hasenie prípadných požiarov. Prvý v Bratislave korunovaný uhorský kráľ Maximilián II. dal zriadiť po meste vodné nádrže a zaviesť do nich po celý rok tečúcu vodu.

V 30-tych rokoch 18. storočia, prešla fontána radikálnou úpravou. Z fontány odstránili cikajúcich chlapcov a tí boli dodnes súčasťou menšej fontánky stojacej vo dvore bývalého paláca Károlyovcov na Uršulínskej ulici. Namiesto nich sa na fontánu umiestnili podobné reliéfy, avšak chlapcov nahradili puttovia nesúci ryby. Najväčším zásahom bolo pristavanie mramorového obvodového okruhu v roku 2005, ktorý zásadne zmenil výzor fontány.

V dnešných dňoch bola ukončená rekonštrukcia, pri ktorej sa fontána upravila do pôvodného renesančného vzhľadu. Odstránili sa puttovia nesúci ryby a soche sa vrátili cikajúci chlapci. Počas rekonštrukcie sa odstránili aj moderné prstence, pribudli pôvodné schodíky a zrekonštruovali sa všetky vnútorné rozvody vody. Reštauračné práce v tomto roku 2019 realizoval ateliér akademického sochára Vladimíra Višvádera.

- - Inzercia - -