Dnes je nedeľa, 27.september 2020, meniny má: Cyprián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kvety a záhrada - Už rozkvitli ibišteky

júl 22, 2019 - 08:00
V júli sa rozvíjajú kvety ibišteka sýrskeho, ktorý sa môže vynímať ako solitér, no mnohí ho pestujeme aj vo forme nádherne kvitnúceho živého plota.

Pôsobivý solitér

V júli sa rozvíjajú kvety ibišteka sýrskeho, obľúbeného stromu, resp. kríka, ktorý sa môže vynímať ako solitér, no mnohí ho pestujeme aj vo forme nádherne kvitnúceho živého plota. Tento stromček dosahuje výšku približne dva metre, v teplých oblastiach aj viac, dobre znáša rez, takže sa počas rastu dá pekne formovať aj ako vyšší kmeň so strihanou korunkou. Je naozaj vďačnou ozdobou každej záhrady či priestoru pred domom, lebo kvitne veľmi dlho – niekedy až do začiatku októbra. Stáva sa aj obľúbenou drevinou v mestských sídliskách a parkoch.

Vie hospodáriť s vlahou

Výhodou ibišteka sýrskeho je nenáročnosť na pestovanie. Základom je vybrať vhodné miesto a kvalitný substrát. Najradšej má slnečné stanovištia a po zasadení potrebuje dostatok vlahy, najmä v čase prípravy na kvitnutie. Keď sa dobre zakorení, v nasledujúcich rokoch ho ani vo vegetatívnom období netreba zalievať, s výnimkou dlhotrvajúceho vyčerpávajúceho sucha. Má totiž dužinaté korene, ktoré si vedia urobiť zásobu vlahy. Dokonca prílišná vlhkosť im škodí, môžu začať zahnívať.

Rez podporí kvitnutie

Jediným špeciálnym zásahom je rez, ktorým jednak tvarujeme drevinu do podoby stromčeka či kríka alebo živého plota, a jednak ním podporujeme kvitnutie. Každú jar stromčeky systematicky zrezávame asi o štvrtinu až tretinu, dovnútra rastúce konáre môžeme odstrániť úplne. Zároveň môžeme v tomto čase rozhodiť okolo koreňov kvalitné kombinované hnojivo.

Znáša aj mrazy

Ibišteky si na naše podnebie už zvykli, odolávajú aj mrazom. Pre istotu možno mladé jedince chrániť napichaním čečiny okolo kmeňa. Zeminu na korene nenahŕňame ani neprikrývame čečinou, lebo prikryté korene sú náchylné na hubové ochorenia. Ibištek si môžeme aj rozmnožiť – mladými odrezkami koncom augusta, prípadne v septembri.  Rozmnožuje sa veľmi jednoducho semenami, ktoré dozrievajú na jeseň, preto keď necháme tobolky cez zimu na rastline, na jar niektoré semená vyklíčia. Tieto semenáčiky môžeme presadiť do malých črepníkov a keď podrastú, aj na nové, trvalé stanovište alebo do nádob na terasy, verandy a balkóny.

- - Inzercia - -