Dnes je nedeľa, 25.október 2020, meniny má: Aurel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Príbeh Propelera

august 12, 2019 - 23:00
Budova Propeleru je funkcionalistická budova na brehu Dunaja z roku 1930, ktorú navrhol architekt Emil Belluš. Súvisí s históriou lodnej prepravy po Dunaji v hlavnom meste. Minulý rok sa začal písať jej novodobý príbeh.

Budova Propeleru

Január 2018, bratislavské Staré Mesto vyhlásilo verejnú obchodnú súťaž na prenájom priestorov bývalej kaviarne Propeler na Rázusovom nábreží.

Február 2019, poslanci miestneho zastupitelstva zrušili súťaž s tým, že takáto ikonická stavba akou je Propeler si zaslúži viac ako len kaviareň.

Budova Propeleru chátra. Mestská časť sa pod vedením vtedajšieho starostu Radoslava Števčíka  rozhodla, že objekt bude dočasne spravovať vo vlastnej réžii.

 V rámci rekonštrukcie objektu opravila mestská  časť zatekajúcu strechu a dažďový zvod elektroinštaláciu, dlažbu okolo budovy, zabezpečila bezbarierový prístup, vymenila rozbité okná, budovu vyčistila a vymaľovala. Budova dostala nový šat aj zvonku. Pribudli v nej dobové fotografie pôvodného Propelera. Budova Propeleru bola zachránená.

August  – november 2018. Propeler ako miesto oddychu, kde si Staromešťania, návštevníci  i turisti mohli posedieť a oddýchnuť  pri káve,  prečítať si knihu či dennú tlač, dostať informácie o lodnej doprave a dominantách hlavného mesta, propagačné materiály…

Október  2018, na podnet poslancov miestneho zastupiteľstva bola vyhlásená nová súťaž, cieľom ktorej bolo nájsť nájomcu, ktorý obnoví lodnú dopravu.

Február 2019, starostka mestskej časti Staré Mesto Zuzana Aufrichtová zrušila verejnú obchodnú súťaž na nájom nehnuteľnosti Propeler v Bratislave. Dôvodom zrušenia boli procesné chyby pri vyhodnocovaní vzhľadom na to, že uchádzači nesplnili požadované podmienky a tiež početné námietky účastníkov k vyhodnoteniu súťaže.

Marec 2019 vedenie mestskej časti si opätovne osvojilo myšlienku prevádzkovať budovu Propeleru vo vlastnej réžii.  Spojilo príbehy Prašnej bašty ako ikonickej reštaurácie a Propelera ako miesta, ktoré nesie spomienky pre Bratislavčanov. Prevádzkovateľom je momentálne spoločnosť Technické služby Starého Mesta.

Druhá etapa rekonštrukcie - klíma, vzduchotechnika, stavebné úpravy.... 

Jún 2019,  starostka Zuzana Aufrichtová informovala, že okrem kaviarne by tu malo byť aj informačné centrum či trhové miesto pred budovou. Počíta sa aj s organizovaním diskusií či vernisážami.

 12. august 2019 otvorenie Cafe Propeler. Návštevníci Cafe Propeler si môžu v kaviarni s najkrajším výhľadom na Dunaj vychutnať kávu, nealkoholické, alkoholické nápoje, palacinky a ďalšie jedlá. Ku kaviarni patrí tiež exteriérové drevené sedenie, z druhej strany si môžu turisti posedieť na červených stoličkách v rámci mestského projektu "voľného sedenia" Sadni si!.

Pri príležitosti otvorenia mestská časť v utorok 13. 8.  pripravila možnosť previezť sa zadarmo rýchlostnou loďkou po Dunaji. Premávať bude medzi 16.00 a 18.00 h

 

 

- - Inzercia - -