Dnes je utorok, 24.november 2020, meniny má: Emília
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dlhodobo odstavené autá – problém hlavného mesta

august 14, 2019 - 14:15
Je čas prázdnin a dovoleniek a neprejde deň, aby na odkaze pre starostu nebol nahlásený podnet - dlhodobo odstavené auto, prípadne vrak auta na parkovisku. Ako dlho trvá, kým takéto vozidlo uvoľní parkovacie miesto?

Dlhodobo odstavené auto vo Vrakuni

Parkovanie v Bratislave sa stále zhoršuje, v niektorých častiach hlavného mesta je takmer nemožné zaparkovať. Napriek tomu takmer pravidelne na parkovickách nachádzame dlhodobo odstavené autá, či už ide o vraky alebo niekto zaparkoval pokazené auto, či odišiel na dlhodobú dovolenku. I keď bola v júni tohoto roku poslancami mestského zastupiteľstva schválená nová parkovacia politika, problém s dlhodobo odstavenými autami tak skoro nevyrieši. Práve preto je dôležité, aby boli aktívni obyvatelia a takéto autá nahlasovali na odkaz pre starostu tej ktorej mestskej časti. 

Ako postupuje samospráva pri takomto podnete? Podnet samospráva postúpi na  príslušný okresný úrad odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií. Ten môže danú situáciu riešiť nasledovne: 

Ak nemá automobil evidenčné číslo,  prípadne nemá platnú technickú kontrolu alebo zaplatenú  zákonnú poistku ( zistiť sa to dá na a internetovej stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov www.skp.sk), polícia môže nahlásené vozidlo automaticky odtiahnuť.

Komplikovanejší je prípad, keď dané vozidlo má evidenčné číslo. Tu musí dopravný inšpektorát osloviť majiteľa a vyzvať ho, aby automobil na vlasté náklady do 30 - 60 dní odtiahol.   V prípade, že majiteľ vozidla nereaguje, dopravný inšpektorát preverí technický stav vozidla. Ak majiteľ opätovne nebude spolupracovať, automobil vyradia z cestnej premávky a z evidencie Policajného zboru. Následne môžu vozidlo odtiahnuť.

Keď si to premeníme na drobné. Vozidlo zaberá parkovacie miesto, poškodzuje, v mnohých prípadoch ohrozuje životné prostredie, narušuje estetický vzhľad hlavného mesta a môže travať aj pol roka, kým bude dlhodobo odstavené auto odtiahnuté.

 

 

- - Inzercia - -