Dnes je nedeľa, 17.január 2021, meniny má: Nataša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pripomíname: Zbierka školských pomôcok má vyrovnať šancu na vzdelanie

august 15, 2019 - 12:30
Ešte mesiac má verejnosť možnosť deťom zo sociálne slabších pomerov, krízových centier či deťom z charitných detských domov na Slovensku pomôcť naplniť školské tašky.
Foto: 

Slovenská katolícka charita (SKCH) organizuje celoslovenskú zbierku už desiatykrát, vyhlásila ju tradične na Medzinárodný deň detí. Zbierka školských pomôcok má prispieť k tomu, aby mali všetky deti, aj chudobné či zanedbávané, rovnakú šancu na vzdelanie. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa SKCH Monika Molnárová, o zbierku je záujem a školské pomôcky pribúdajú. Odovzdať nielen nové, ale aj použité, no stále funkčné školské pomôcky možno vo vyše 40 zberných miestach na celom Slovensku. Zbierka potrvá do 15. septembra.

Pre niektorých darcov sa už zbierka stala zaužívaným spôsobom, ako posunúť na konci školského roka či cez prázdniny školské pomôcky svojich detí alebo vnúčat deťom, ktoré to skutočne potrebujú. „Z dlhoročnej práce s rodinami v núdzi či z podpory v krízových centrách vieme, že nie je samozrejmé pre deti zo sociálne slabších pomerov mať v peračníku plnú sadu farbičiek a fixiek či rozprávkovú školskú tašku. Aj takéto maličkosti sú však veľmi potrebné na štúdium,“ podotkla Molnárová.

Skvelé štatistiky pomoci

Minulý rok sa charite vďaka štedrosti darcov podarilo po celom Slovensku vyzbierať 27 269 školských pomôcok, ktoré dali deťom zo sociálne slabších rodín, do krízových centier a detských domovov na Slovensku. Ako uviedla Molnárová, tohtoročnou novinkou je, že zbierku predĺžili ešte do polovice septembra. „Chceme dať Slovákom ešte viac času posunúť školské pomôcky ďalej, aby zbytočne neskončili v kontajneroch, keď môžu ešte dobre poslúžiť,“ dodala.

Podľa riaditeľa Bratislavskej arcidiecéznej charity (BACH) Borisa Hrdého majú ľudia z Bratislavy a jej okolia o zbierku záujem. Ľudia darovali školské tašky, peračníky či zošity. Dokonca v druhom augustovom týždni bolo školských pomôcok toľko, že sa ich bratislavský tím BACH rozhodol priebežne distribuovať najmä mamičkám s deťmi, ktoré patria medzi klientov charity.

Do zbierky sa môžu zapojiť darcovia z celého Slovenska. Zberné miesta aj s adresami, kde možno dary pre školákov priniesť, sú uvedené na https://www.charita.sk/zbierka-skolskych-pomocok/.

- - Inzercia - -