Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bratislavské samosprávy zachraňujú kultúrne dedičstvo

august 25, 2019 - 11:57
Donedávna v Bratislave zachraňovali pamiatky, naše kultúrne dedičstvo súkromní investori alebo dobrovoľníci. Postupne sa začínajú prebúdzať aj bratislavské samosprávy a za ostatné roky zrekonštruovali alebo plánujú zrekonštruovať významné historické budovy.
Foto: 
fb

S rekonštrukciami historických budov začalo Staré Mesto. V roku 2016 opravou strechy zachránilo Pistoriho palác. Postupne zrekonštruovalo fasádu, okná, sčasti vnútorné priestory. Dnes je palác pýchou mestskej časti a dôležité navštevy sa prijmajú práve tam. Obnova bola financovaná čiastočne z  Nórskeho finančného mechanizmu, čiastočne z rozpočtu mestskej časti. Bratislavská župa rekonštruuje Seneckú synagógu,  kaštieľ v Modre a len nedávno predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba oznámil, že idú renovovať, pravdepodobne z rozpočtu župy, dve  bratislavské pamiatky, kde sídlia ich stredné školy, SPŠ Strojníckej na Fajnorovom nábreží a SPŠ Elektrotechnickej na Zochovej. „Fajnorka“ aj „Zoška“ sú chránené pamiatky a prejdú kompletnou výmenou historických okien", oznámil Juraj Droba na svojom facebookovom profile". 

Pred pár dňami oznámila mestská časť Rača, že má v pláne opraviť  historickú budovu Račianskej (Koloničovej) kúrie. Na rekonštrukciu plánuje získať finančné prostrediky z Nórskeho finančného mechanizmu. Budova a areál Račianskej (Koloničovej) kúrie boli v posledných rokoch málo využívané, sprístupnia sa sa počas septembrového vinobrania verejnosti. 

Historické pamiatky sú významným dokladom našej minulosti a historického vývoja našej spoločnosti. Aj preto je ochrana kultúrneho dedičstva zadefinovaná ako verejný záujem v Ústave Slovenskej republiky.

- - Inzercia - -